hayâ Alm. Scham (-gefühl n) (f), Verschamtheit (f), Fr. Honte, pudeur (f), İng. Shame. Sadece insana mahsus olan utanma duygusu, Allahü tealanın razı olmadığı çirkin şeyleri yapmaktan sakınma, başkalarının kötülemelerinden korkma, kötü iş yapınca utanma; utanmak, sıkılmak. Dinde haya; Allah korkusu sebebiyle günah işlemekten kaçınmak demektir. İslam dininde haya sahibi olmak üzerinde önemle durulmuştur. Tam bir haya sahibi olmak için Allah’a inanmak, ...

HAYA (türkçe) anlamı
1. erbezi torbası
2. yumurta
testis.
HAYA (türkçe) anlamı
3. Er bezi.
HAYA (türkçe) anlamı
4. (Arapça) Kadın ismi l. Utanma
5. sıkılma. 2. Ar
6. namus
7. edep. 3. Allah korkusu ile günahtan kaçınma.
HAYA (türkçe) ingilizcesi
1. [Haya] v. have
2. possess
3. get
4. live
5. n. beech
6. beech tree
7. n. testicle
8. testis
9. spermary
10. stone
HAYA (türkçe) fransızcası
1. testicule [le]
HAYA (türkçe) almancası
1. n. Ei

Haya hakkında bilgiler

haya Alm. Scham (-gefühl n) (f), Verschamtheit (f), Fr. Honte, pudeur (f), İng. Shame. Sadece insana mahsus olan utanma duygusu, Allahü tealanın razı olmadığı çirkin şeyleri yapmaktan sakınma, başkalarının kötülemelerinden korkma, kötü iş yapınca utanma; utanmak, sıkılmak.

Dinde haya; Allah korkusu sebebiyle günah işlemekten kaçınmak demektir. İslam dininde haya sahibi olmak üzerinde önemle durulmuştur. Tam bir haya sahibi olmak için Allah’a inanmak, O’nun emir ve yasaklarını öğrenip yapmak ve O’nun azabından korkmak lazımdır. Bunun için de din, iman ve ahlak bilgilerinin öğrenilmesi ve çocuklara, gençlere öğretilmesi gerekir. Aksi halde hayalarının ve iffetlerinin yok edilmesine sebeb olunabilir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Haya De La Torre

Haya de la Torre (1895 - 1979) 1895 yılında Trujillo'da dünyaya geldi. Tam ismi Vitor Raul Haya De La Torre olan Peru'lu siyaset adamı soylu bir ailedendi. Siyasal yaşamına Peru Öğrenci federasyonu yöneticiliğiyle başladı. 1924'te, Meksika'da başka latin Amerikalı sürgünlerle ...

Haya Harareet

Haya Harareet ''(20 Eylül 1931, Hayfa)'', İsrailli aktrist.

Fiat

Fiat S.p.A. (Fiat Grubu olarak da bilinir) otomobil üreticisi, finansal ve endüstriyel grup. 1899 yılında Torino`da kurulmuştur. İsmini "Fabbrica Italiana Automobili Torino" kelimelerinin baş harflerinden alır.