Hint Pasaportu

Hint pasaportu Hindistan vatandaşlarının uluslararası seyahatlerinde kullanılmak üzere verilen resmi belgedir. Pasaport, ayrıca Hint vatandaşlığının kanıtı olarak kabul edilir.

Hint pasaportu Hindistan vatandaşlarının uluslararası seyahatlerinde kullanılmak üzere verilen resmi belgedir. Pasaport, ayrıca Hint vatandaşlığının kanıtı olarak kabul edilir. Pasaportun ön yüzü mavi renktedir ve kapağın ortasında Hindistan'ın amblemi yer alır. Amblemin üstünde Hintçe: "पासपोर्ट" ve İngilizce: "PASSPORT yazmaktadır. Amblemin hemen altındaysa Hintçe: "भारत गणराज्य" ve İngilizce: "REPUBLIC OF INDIA" yazmaktadır. Normal pasaportlar 36 sayfadan oluşmaktadır. Ancak sık seyahat edenler için 60 sayfadan oluşan pasaportlar da bulunmaktadır. Pasaport Türleri * Normal Pasaport- Normal iş veya tatil amaçlı yapılan seyahatlerde kullanılmak üzere verilir. 36 veya 60 sayfadan oluşur. * Diplomatik Pasaport- Yüksek dereceli hükümet yetkililerine, Hint diplomatlarına ve diplomatik kuryelere verilen pasaport türüdür. * Resmi Pasaport- Hindistan hükümetini, resmi gezilerde temsil eden kişilere verilir. Dil Pasaporttaki verilen Hintçe ve İngilizce yazılmıştır.

Vizesiz Seyahat

Hindistan vatandaşları 20 ülkeye vizesiz seyahat edebilmektedir. Ayrıca vizesiz veya sınırda vize alınabilen ülkelerin sayısı 45 civarındadır. }

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Hint Pasaportu
Hint pasaportu