Hitit Güneş Kursu

itit Uygarlığı ve sanatının sembolü sayılan bir nesnedir. Güneşi sembolize eden dairesel biçimin etrafına yerleştirilmiş öğelerden oluşur. Bazılarının üstünde ses çıkarması için sallanan parçalar, kimisinin üstüne barışı sembolize eden geyik figürü, kimisine ise üremeyi sembolize etmek üzere kuş, ağaç figürleri vardır. Ahşap asaların ucuna takılarak dini törenlerde kullanıldığı veya at koşum takımlarının arasında kullanıldığı sanılmaktadır. Genellikle tunçtan yapılır.

Hitit Güneş Kursu
Hitit Güneş Kursu
Hitit Uygarlığı ve sanatının sembolü sayılan bir nesnedir. Güneşi sembolize eden dairesel biçimin etrafına yerleştirilmiş öğelerden oluşur. Bazılarının üstünde ses çıkarması için sallanan parçalar, kimisinin üstüne barışı sembolize eden geyik figürü, kimisine ise üremeyi sembolize etmek üzere kuş, ağaç figürleri vardır. Ahşap asaların ucuna takılarak dini törenlerde kullanıldığı veya at koşum takımlarının arasında kullanıldığı sanılmaktadır. Genellikle tunçtan yapılır. En seçkin örnekleri Çorum yakınlarında Alacahöyük’te bulunmuştur. Hitit’lerin sembolü haline gelmesine rağmen, aslında Anadolu’nun en eski uygarlığı olan Hattilere ait bir eserdir. Hatti Kralları öldükleri zaman güneş kursu ve benzeri 4- 5 sembolle birlikte gömülmekteydi.

Eskiden astrologlar tarafından yıldızların birbirlerine göre konumlarını belirlemekte kullanıldığı, daha sonra bu amaçla başka araçlar geliştirilince törensel bir nesneye dönüştüğü sanılmaktadır. Ortadoğu uygarlıklarında hükümdarlığın simgesi olan “alem” lerin atası kabul edilir.

Ankara Üniversitesi’nin simgesidir. Ankara’nın Sıhhiye Meydanı’nda büyük bir heykeli yapılmıştır ve bu heykel şehrin sembolü olmuştur. Hatti krallarının mezarlarından çıkan Hitit Güneş Kursu örnekleri Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde görülebilir.


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Haccetepe Üniversitesi'nin değil Ankara Universitesinin sembolüdür. ve Haccetepe Üniversitesi de tek "c", iki "t" ile yazılmaktadır. www.hacettepe.edu.tr şeklinde. emeğe biraz da dikkat ekleyin lütfen.

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Yanlışlık düzeltildi. Teşekkür ederiz.

 • Can Avatar
  Can - 1 yıl önce

  üstünde yazılmış üstünde olacak
  Kayde yerine Kaydet olacak


  ez Avatar
  ez - 1 yıl önce

  lol


Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Hitit Güneş Kursu ilgili konular

 • Güneş

  Güneş, Güneş Sistemi'nin merkezinde yer alan yıldızdır. Orta büyüklükte olan Güneş tek başına Güneş Sistemi'nin kütlesinin % 99,8'ini
 • Hitit Güneş Kursu

  itit Uygarlığı ve sanatının sembolü sayılan bir nesnedir. Güneşi sembolize eden dairesel biçimin etrafına yerleştirilmiş öğelerden olu
 • Arinna

  Hititlerde bir kent. Hitit güneş tanrıçasının en önemli kült merkezi Arinna kentiydi.
 • Güneş kursu

  Hitit Uygarlığı ve sanatının simgesi sayılan bir nesnedir. Güneşi simgeleyen dairesel biçimin etrafına yerleştirilmiş öğelerden oluşur.
 • Geç Hitit Krallığı

  Geç Hitit Krallığı (İ.Ö. 1200 - 700), İ.
 • Hitit Güneş Kursu Anıtı

  Hitit Güneş Kursu Anıtı, 1978 yılında heykeltraş Nusret Suman tarafından gerçekleştirilen ve Sıhhiye Meydanı'na konulan anıt.
 • Hitit Güneşi

  *Hitit Güneş Kursu - Hitit Uygarlığı ve sanatının sembolü sayılan bir nesnedir.
 • Atatürk Bulvarı, Ankara

  Atatürk Bulvarı, Ankara'da Cumhuriyet Caddesi, Anafartalar Caddesi, Çankırı Caddesi kesişiminde bulunan Hakimiyeti Milliye Meydanı'ndan başla
Hitit Güneş Kursu
Hitit Güneş Kursu