--}}

HMS

Bazı monarşik ülkelerin donanmalarında gemilerin önüne konulan ve Majestelerinin Gemisi (``His/Her Majesty`s Ship ``) anlamında ön ad.

Bazı monarşik ülkelerin donanmalarında gemilerin önüne konulan ve Majestelerinin Gemisi (``His/Her Majesty`s Ship ``) anlamında ön ad.

HMS

  • İngiliz Kraliyet Donanmasında, Birleşik Krallık Kralının veya Kraliçesinin malı olduğunu ima eder. Eskiden HBMS olarak His veya Her Britannic Majesty`s Ship, Britanya majestelerinini gemisi olarak kullanılırdı.


Birleşik Krallık

Majestelerinin hizmetindeki denizaltılar, HM Submarine (bazen kısaltılmış olarak HMSm veya HMS/M olarak söylenir). Benzer şekilde, donanma içinde görevli olan Britannia Kraliyet Yatı HMY ``Britannia`` şeklinde bilinir. Diğer yandan , Kraliyet donanmasındaki bütün gemiler HM Ships olarak bilinirken, eskiden üç-direkli ile gemi donanımına sahip ve daha küçük tekeneler arasında bir ayrım yapılacağı zaman HM Frigate(Fırkateyn) ``X (Gemi ismi)`` veya HM Sloop (Yelkenli) ``Y (Gemi ismi)`` seklinde isimlendiriliyordu. Bir zaman için, birinci dünya savaşında, His Majesty`s Monitor olarak HMM kısaltması, Kraliyet donanmasının kullandığı Monitorlar için (Sığ kıyıların bombalanmasında kullanılan gemi) kullanıldı.

HMHV Amirallik Dairesi tarafından His Majesty`s Hired Vessel (Majestelerinin Kiralık Gemisi) olarak kullanıldı.

HMS ön adı ayrıca Kraliyet Donanmasının kıyı/destek tesislerinde görevlendirilmiş Kaya Fırkateynler içinde kullanıldı. Portsmouth Limanında eğitim okul gemisi olarak bulunan HMS ``Excellent`` ve İskoçya`nın Highland bölgesindeki Caithness`de bulunan ve Denizaltı`larda nükleer güç sistemleri test ve araştırmaları için kullanılan Dounreay Kalesi veya diğer ismiyle HMS ``Vulcan`` bu ``Kaya Fırkateynlerin`` en güzel örnekleridir.

Kraliyet Donanmasında olmayan ingiliz hükümeti gemileri "RFA" (Royal Fleet Auxiliary-Kraliyet Yedek Filosu) ön ekini taşır.

Eski birleşik krallık ülkeleri

Birçok eski birleşik krallık ülkesi HMS nin değişik varyasyonlarını kullanmaktadır.Ayrıca BakınızKaynakça

  • }


Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

HMS

İngilizce HMS kelimesinin İspanyolca karşılığı.
Barco de su Majestad, título que llevan todos los buques de la Real Marina británica y se refiere al Rey o a la Reina del Reino Unido; término usado ocasionalmente de manera informal al referirse a cualquier barco que pertenezca a la familia real de cualquier país

HMS

title of any assigned vessel in the British Royal Navy and applies to the King or Queen of the United Kingdom; term occasionally used in an informal way when referring to any ship that belongs to the Royal family in any country

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.