Horacio Cartes

Kısaca: Horacio Manuel Cartes Jara (d. 5 Temmuz 1956), Nisan 2013 seçimlerinde Paraguay Devlet Başkanı seçilen bir Paraguaylı işadamı. Colorado Partisi'nin bir üyesi olarak ve 15 Ağustos 2013 tarihinde göreve başlaması planlanıyor. ...devamı ☟

Horacio Manuel Cartes Jara (d. 5 Temmuz 1956), Nisan 2013 seçimlerinde Paraguay Devlet Başkanı seçilen bir Paraguaylı işadamı. Colorado Partisi'nin bir üyesi olarak ve 15 Ağustos 2013 tarihinde göreve başlaması planlanıyor. Cartes, tütün, alkolsüz içecekler, et üretimi ve bankacılık dahil olmak üzere Grupo Cartes holding'in sahibidir. 2001 yılından bu yana Club Libertad futbol kulübünün başkanıdır. ABD'nin Oklahoma eyaletinde eğitim gören ve geçen yıl şampiyon olan Libertad futbol takımının da başkanı olan Cartes'in tütün tarlalarına ek olarak bir içecek fabrikası, tarım tesisleri ve yatırım fonları bulunuyor. İş kariyeri Cartes'in babası bir Cessna uçak franchising holding'inin sahibi idi. Horacio Cartes, ABD'de havacılık mühendisliği okudu. 19 yaşına geldiğinde, döviz işine başladı. Daha sonraki yıllarda içinde, Tabesa adlı ülkenin en büyük sigara üreticisi ve büyük bir meyve suyu şişeleme şirketi de dahil olmak üzere 25 şirketin kurulmasına yardımcı olmuştur. Cartes 1989 yılında yedi ay boyunca para dolandırıcılığı suçundan hapse atıldı. Sonunda bir mahkeme tarafından aklandı. 2000 yılında, uyuşturucu operasyonunda polis, kokain taşıyan bir uçağında ele geçirdi ve çiftliğinde esrar buldu ve uyuşturucu ticareti ile hiçbir ilgisi olmadığını ve de uyuşturucunun yasallaştırmasına karşı olduğunu iddia etti. 2010 yılından itibaren bir gizli WikiLeaks belgesi, kara para aklama araştırmalarının odağı olarak Cartes'den bahsetti.

Siyasi kariyeri

2008 yılında kadar Cartes, siyasete olaylarına karışmamış ve hatta bir şekilde seçmen olarak kayıtlı olmamıştır. 2009 yılında merkez sağ Colorado Partisi'ne katıldı. Ekonomik yeteneği onu 2013 başkanlık seçimlerinde partisinden adaylığını koymasında yardımcı oldu. Başlattığı seçim kampanyasında, uluslararası yatırımları çekmek, istihdam yaratmak için kamu İşletmelerin modernize etme, ülkenin altyapısını yükseltmek için özel sermayeyi artırmayı vaat etti. 21 Nisan 2013'de, % 45.80 oy ile Paraguay Devlet Başkanı seçildi.

Kaynakça

* Horacio Cartes İngilizce Wikpedia maddesi

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.