Hz. Hamza

Hamza bin Abdülmuttalîb (Arapça: حمزة بن عبد المطلب), Muhammed'in amcası ve ilk müslümanlardandır. Künyesi, Ebu Ammâre (Umare) ve Ebu Ya'la olup, lakâbı Esedullah "Allah'ın arslanı"dır.

Hz. Hamza

Hamza bin Abdülmuttalib, Hz. Muhammed`in amcası ve ilk müslümanlardandır. Künyesi, Ebu Ammare(Umare) ve Ebu Ya`la olup, lakabı Esedullah "Allah`ın arslanı"dır. Aynı zamanda Peygamberin süt kardeşidir. Annesi Hale, Peygamberin annesi í‚mine`nin amcasının kızıdır. Hz. Muhammed ondan iki ya da dört yıl önce doğmuştur. Hicretten yedi sene önce 615`te Müslüman oldu. 626 (H.4) yılında Uhud savasinda sehit oldu.

Uhud savaşı`nda, sonradan müslüman olan Vahşi tarafından savaşın en kızgın anında mızrak darbesi ile şehid edildi. Hamza ve diğerlerinin cenaze namazları kılındı. Abdullah bin Cahş ile Hamza`nın cenazeleri aynı kabre konuldu. Hamza, Abdullah`ın dayısı idi. Kendisine "Seyyidüş-şüheda" (Şehidlerin efendisi) denildi. Hamza orta boylu, kuvvetli, haysiyet ve şerefine bağlı, kahraman ve merhametli idi. Kılıcını çok iyi kullanır ve mükemmel ok atardı. Haksızlığa dayanamazdı. Pehlivan ve çok mert yiğitti. Hz. Muhammed`in onun kabrini ziyaret edip, selam verdiği, mezardan "Ve aleykümselam ya Resulallah" diye cevap geldiği rivayet edilir. Hamza`yı öldüren Vahşi, daha sonra Müslüman olmuştur. Hz. Muhammed`in, Mirac gecesi, "Hamza ile Vahşi`yi Cennet`te kol kola giderken gördüm" dediği rivayet edilir.bir rivayete göre ise hz.hamza defnedildikten seneler sonra bağzı insanlar tarafından kemikleri çıkartılmak istenmiş ancak etsiz kemikten dışarı kan fışkırdığı ve cesedin yerinden hareket ettirilemediği söylenmektedir islam-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

Hz. Hamza (Ender Tekin) sözleri

Ender Tekin tarafından albümünde söylenen Hz. Hamza adlı şarkının sözleri.

Elinde bak kılıcı sımsıkı tutmuş
Bırakmıyor Allah bu nasıl aşkmış
Göğsünde bir mızrak tarumar olmuş
Sanki ölmemiş de gülüyor Hamza

Hamza.. (6)
Gülüyor Hamza..

Hele biR bak yerler gökler ağlıyor
Al yanaktan akan o yaşlar ağlıyor
Şol bülbül bile lal oLmuş kuşlar ağlıyor
Resul ağlıyor bak, gülüyor Hamza..

Hamza.. (6)
GülüyoR Hamza..

İlgili konuları ara

Yanıtlar