I. Joseph

Kısaca: I. Joseph (İngilizce:Joseph I) (26 Temmuz, 1678 – 17 Nisan, 1711), Kutsal Roma İmparatoru, Macaristan ve Bohemya Kralı ve Avusturya Arşidükü; I. Leopold) ve onun üçüncü eşi Eleonore-Magdalena (Pfalz-Neuburg) (Philipp Wilhelm, Elector Palatine'un kızı)'ın en büyük oğulları. ...devamı ☟

'I. Joseph' (İngilizce:'Joseph I') (26 Temmuz, 167817 Nisan, 1711), Kutsal Roma İmparatoru, Macaristan ve Bohemya Kralı ve Avusturya Arşidükü; I. Leopold) ve onun üçüncü eşi Eleonore-Magdalena (Philipp Wilhelm, Elector Palatineun kızı)ın en büyük oğulları.

Doğum yeri Viyana, Prens Dietrich Otto von Salm tarafından sıkı bir şekilde eğitilerek iyi bir dil uzmanı oldu. 1687 yılında Macaristan tacını aldı ve 6 Ocak 1690 yılında Roma Kralı oldu.

İmparator

1702 yılında, İspanya Veraset Savaşları sırasındaki isyanlarda kendisinin sadece askeri görevini gördü. İmparatorluk generali Louis William, Margrave e Landau kuşatmasında katıldı. Tehlikeli yerlere girmemesi öğütlendiği söylendiğinde cevabının ''emekliye ayrılmaktan korktuğu olduğu söylenir.

1705 yılında babasının yerine imparator olarak geçti. Avusturya dominyonlarını yönetmekte ve İmparatorluğun başı olmada iyi bir talihe sahipti. Generali Savoy Prensi Eugene güvendiği yıllarda ya İtalyada yalnız hareket ediyor veya Malborough Dükü John Churchill ile Almanya ve Flandersde XIV. Louisin ordularıyla şavaşıyordu. Bütün hükümdarlığı süresinde Macaristan, II. Ferenc Rákóczinin çatışmasıyla rahatsız edildi. Sonunda kendisi Osmanlı Devletine sığındı. İmparator İsyancılara karşı kendisi sefere çıkmadı, fakat kendi otoritesini yenilemede kendisine büyük yetki verildi. Joseph, Papaya karşı çok bağımsızdı ve cizvitlere karşı düşmancaydı. Sanatın ve müziğin tadını almıştı, ki bunlar hemen hemen bir aile mirasıydı. Ani zamanda aktiv bir avcıydı. Kardeşi VI. Karlın, Josephin Viyanada çiçek hastalığı ölümü ile Avusturya veraset sorununu pragmatik bir şekilde çözme girişimleri devam ediyordu.

Evlilikleri ve çocukları

1699 yılında, John Frederick nün kızı ile evlendi. Üç çocukları oldu:Josephin toruları: XVI. Louis , IV. Karl , Maria Josepha , İmparator I. Joseph ile ve pekçok Polonya Kralları ile evlendi.

Kaynaklar

  • F. Krones von Marchiand, Grundriss der Oesterreichischen Geschichte (1882)
  • F. Wagner, Historia Josephi Caesaris (1746)
  • J.C. Herchenhahn, Geschichte der Regierung Kaiser Josephs I (1786—1789)
  • C. van Noorden, Europäische Geschichte im achtzehnten Jahrhundert (1870—1882).
  • Vikipedi


Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.