I. William

I. William (İngilizce: William of Normandy, Fransızca: ''Guillaume de Normandie''; 1028?–9 Eylül, 1087) 1035 - 1087 yılları arasında Normandiya Dükü ve 1066-1087 yılları arasında İngiltere Kralı olarak görev yapmıştır. Muhteşem Robert ve Herleva'nın tek oğludur, William gayrimeşru olarak Falaise'de, Fransa'nın bir parçası Normandiya'da doğmuştur.

I. William (İngilizce: William of Normandy, Fransızca: Guillaume de Normandie; 1028?–9 Eylül, 1087) 1035 - 1087 yılları arasında Normandiya Dükü ve 1066-1087 yılları arasında İngiltere Kralı olarak görev yapmıştır. Muhteşem Robert ve Herleva'nın tek oğludur, William gayrimeşru olarak Falaise'de, Fransa'nın bir parçası Normandiya'da doğmuştur. William İngiltere'yi istila etmiş, 1066 yılında Hasting Savaşı'nı kazanmış ve İngiliz ayaklanmalarını bastırarak, şimdi bilinen Normandiya Fethini yapmıştır. William'ın güvenilir hiç bir portresi bulunamamıştır. Büyük iriyarı, dünya sezileri güçlü, saçları önden dökülmüş ve muhteşem asaleti olan bir adam olarak tanımlanmıştır.

Şu anki adlandırmada William; William II olarak Normandiya Dükü ve William I olarak daİngiltere Kralı olarak görülmektedir. Ayrıca Fatih William (William the Conqueror ve Guillaume le Conquérant) ve Piç William (William the Bastard ve Guillaume le Batard) olarak da bilinmektedir.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

I. William
I. William