Ian Scott Anderson (d. 10 Ağustos 1947, Dunfermline, Fife), İskoç bir şarkıcı, söz yazarı, gitarist ve flütçüdür. Anderson Jethro Tull adlı rock grubunun başı olarak tanınmaktadır.

Ian Anderson

Ian Scott Anderson (d. 10 Ağustos 1947, Dunfermline, Fife), İskoç bir şarkıcı, söz yazarı, gitarist ve flütçüdür. Anderson Jethro Tull adlı rock grubunun başı olarak tanınmaktadır.

Anderson çok özgün bir sanatçı olmayı başarmış ender sanatçılardan biridir ve tek bir tümceyle rock grubunun çılgın, tek bacaklı, uzun sakallı flütçüsü olarak tanımlanabilir. Jethro Tull`ın 1967`den beri büyük destekçisi olmuştur ve az sayıda solo çalışması kaydolmuştur.

Anderson flüt konusunda kendi kendisini yetiştirmiş, tarzı, çoğunlukla dil vuruşunu da içeren ve ara sıra şarkı söyleyen ya da mırıldanan (hatta bazen öfke belirten) bir ses olmuştur. Çalarken Roland Kirk`ten etkilenmiş ve bir besteci olarak da açık bir şekilde kendi kişisel seslerini çeşitli stiller deneyerek çok başarılı bir şekilde kaynaştırmıştır (folk, caz, blues, rock ve pop). Şarkı sözlerinin çoğunlukla karışık olması, grubunun bilinirliğini artırmıştır. Bestelerinde çoğunlukla ele alınan konular alaycı, küçümseyici ve birçok absürd kendi yarattığı kurallardan oluşur (Sossity, You`re a Woman, Hymn 43; Thick as a Brick).

Anderson`ın şarkı sözleri genelde farklı tema ve motifleri bir arada toplamaktadır. Örnek olarak folk, mitolojik, fantastik (The Minstrel in the Gallery, Jack-in-the-Green, Broadsword and the Beast). (Old Black Cat, Rocks on the Road). Genellikle Leica fotoğraf makineleri toplamaya başladığı bir anekdot olarak anlatılır. Ayrıca akustik ve elektrik gitar, bas gitar, saksafon, Hammond orgu, davul, klavye, trambon, armonika, ıslık ve keman gibi birçok enstrüman çalmaya oldukça yatkındır.

Anderson ayrıca 43 adet somon çifliğinin de sahibidir her ne kadar 1990`larda Strathaird concernları dahil çoğunu satmış olsa da. Anderson hiçbir zaman sürücü belgesi testini almamıştır.

Derin damardan kanın pıhtılaşması sayesinde hayatta kalmayı başarmış ve halka hizmet için bu hastalık hakkında duyurular yaparak haberdar etmiştir.

Linkler

  • http://www.iananderson.com/


1947 doğumlular

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar