Ian Anderson

Ian Scott Anderson (d. 10 Ağustos 1947, Dunfermline, Fife), İskoç bir şarkıcı, söz yazarı, gitarist ve flütçüdür. Anderson Jethro Tull adlı rock grubunun başı olarak tanınmaktadır.

Ian Scott Anderson (d. 10 Ağustos 1947, Dunfermline, Fife), İskoç bir şarkıcı, söz yazarı, gitarist ve flütçüdür. Anderson Jethro Tull adlı rock grubunun başı olarak tanınmaktadır.

Anderson çok özgün bir sanatçı olmayı başarmış ender sanatçılardan biridir ve tek bir tümceyle rock grubunun çılgın, tek bacaklı, uzun sakallı flütçüsü olarak tanımlanabilir. Jethro Tull`ın 1967`den beri büyük destekçisi olmuştur ve az sayıda solo çalışması kaydolmuştur.

Anderson flüt konusunda kendi kendisini yetiştirmiş, tarzı, çoğunlukla dil vuruşunu da içeren ve ara sıra şarkı söyleyen ya da mırıldanan (hatta bazen öfke belirten) bir ses olmuştur. Çalarken Roland Kirk`ten etkilenmiş ve bir besteci olarak da açık bir şekilde kendi kişisel seslerini çeşitli stiller deneyerek çok başarılı bir şekilde kaynaştırmıştır (folk, caz, blues, rock ve pop). Şarkı sözlerinin çoğunlukla karışık olması, grubunun bilinirliğini artırmıştır. Bestelerinde çoğunlukla ele alınan konular alaycı, küçümseyici ve birçok absürd kendi yarattığı kurallardan oluşur (Sossity, You`re a Woman, Hymn 43; Thick as a Brick).

Anderson`ın şarkı sözleri genelde farklı tema ve motifleri bir arada toplamaktadır. Örnek olarak folk, mitolojik, fantastik (The Minstrel in the Gallery, Jack-in-the-Green, Broadsword and the Beast). (Old Black Cat, Rocks on the Road). Genellikle Leica fotoğraf makineleri toplamaya başladığı bir anekdot olarak anlatılır. Ayrıca akustik ve elektrik gitar, bas gitar, saksafon, Hammond orgu, davul, klavye, trambon, armonika, ıslık ve keman gibi birçok enstrüman çalmaya oldukça yatkındır.

Anderson ayrıca 43 adet somon çifliğinin de sahibidir her ne kadar 1990`larda Strathaird concernları dahil çoğunu satmış olsa da. Anderson hiçbir zaman sürücü belgesi testini almamıştır.

Derin damardan kanın pıhtılaşması sayesinde hayatta kalmayı başarmış ve halka hizmet için bu hastalık hakkında duyurular yaparak haberdar etmiştir.

Linkler

 • http://www.iananderson.com/


1947 doğumlular

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Ian Anderson ilgili konular

 • Anderson

  anlam ayrım
 • Jethro Tull

  Adını 18. yüzyılda yaşamış olan bir bilim adamından alan Jethro Tull, '68'lerde bir anda ön plana çıkmasıyla tüm "barok rock"çıların
 • Gökhan Büyükkara

  Gökhan Büyükkara 07.11.1983 te İstanbul`da doğdu.
 • Ian Anderson

  Ian Scott Anderson (d. 10 Ağustos 1947, Dunfermline, Fife), İskoç bir şarkıcı, söz yazarı, gitarist ve flütçüdür. Anderson Jethro Tull adl
 • Jethro Tull (grup)

  Jethro Tull 1968 de iki blues kökenli yerel ingiliz grubu olan john Evan Band ve McGregor`s Engine`nin birleşmesiyle oluştu İngiltere`de kurulan b
 • Scott Brown

  Scott Brown (d. 25 Haziran 1985, Dunfermline, Fife) İskoçya Premier Ligi takımlarından Celtic FC'de forma giyen İskoç futbolcu.
 • Ian Rankin

  Ian Rankin (d. 28 Nisan 1960; Cardenden, Fife), İskoç polisiye roman yazarıdır. En iyi bilinen kitapları Müfettiş Rebus roman serisidir. Ayrıc
 • Willie Anderson

  Willie Anderson adlı kişiler:
 • Jethro Tull (müzik grubu)

  Jethro Tull, 1968 yılında kurulmuş progresif rock grubu. Halen kariyerinde ilerlemekte olan Jethro Tull toplam 30 albüm çıkarmış ve Londra'nı