Ieee 802.11A

Kısaca: 802.11 iletişim kurallarına yapılan ilk değişikliktir. Piyasaya 1999 senesinde sürülmüştür. Esas olarak bu iletişim kuralı "legacy" ile aynı yazılım yapı taşlarını kullanmakta idi. Bu sürüm "legacy" e nazaran farklı frekans kullanmakta idi. Aynı zamanda erişim mesafesinde ve veri hızı aktarımında ciddi değişiklik olmuştu. ...devamı ☟

802.11 iletişim kurallarına yapılan ilk değişikliktir. Piyasaya 1999 senesinde sürülmüştür. Esas olarak bu iletişim kuralı "legacy" ile aynı yazılım yapı taşlarını kullanmakta idi. Bu sürüm "legacy" e nazaran farklı frekans kullanmakta idi. Aynı zamanda erişim mesafesinde ve veri hızı aktarımında ciddi değişiklik olmuştu.

802.11 iletişim kurallının en çok kabul görmüş diğer sürümlerden (b,g) farklı bir frekans aralığı(2.4-2.5) kullanmasının olumlu ve olumsuz yönleri var.

5 Ghz frekansını kullanmanın olumsuz yönü sinyalin erişim mesafesi söz konusu olunca ortaya çıkıyor. "b" ve "g" sürümlerine nazaran bu sürümü kullanan cihazların erişim mesafesi daha kısadır. Bunun en önemli nedeni ise, 5 Ghz frekans aralığında yayın yapan cihazın sinyallerinin duvar ve diğer nesnneler tarafından daha fazla emilmesidir.

Bu frekans ın olumlu yanı ise veri aktarım hızı ve için veri aktarımındaki güvernirlilikte ortaya çıkıyor. Bu frekans ta yayın yapan çok fazla kablosuz elektronik cihaz bulunmuyor. Bundan dolayı, 802.11a, kullandığı farklı frekans aralığı nedeni ile diğer elektronik cihazların (mikrodalga fırın, kablosuz telefon, bluetooth iletişim kuralı kullanan cihazlar, v.s.)etkisine daha az maruz kalıyor. Aynı zaman içerisinde bu frekansta kullanılabilecek kanal sayısıda ciddi bir biçimde artırılmıştı.

Bu özellikleri sayesinde, 802.11a, ofislerde kullanılmaya en uygun iletişim kuralı olmuştur. Daha pahalı cihazlarda bulunmasına rağmen iş ortamında şirketler tarafından tercih edilen iletişim kuralıdır.

İlgili BaşlıklarKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.