Wi-Fi

Kısaca: Wi-Fi (Wi-fi, WiFi, Wifi, wifi), "Wireless Fidelity" kelimelerinin kısaltması olup kablosuz bağlılık veya kablosuz bağlantı anlamına gelir. Wi-Fi ürünlerin kablosuz bağlantı sağlayabildiğini gösteren bir uyumluluk göstergesidir ve IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g ve IEEE 802.11n standartlarına göre belirlenir. ...devamı ☟

Wi-Fi
Wi-Fi

Wi-Fi (Wi-fi, WiFi, Wifi, wifi), "Wireless Fidelity" kelimelerinin kısaltması olup kablosuz bağlılık veya kablosuz bağlantı anlamına gelir. Wi-Fi ürünlerin kablosuz bağlantı sağlayabildiğini gösteren bir uyumluluk göstergesidir ve IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g ve IEEE 802.11n standartlarına göre belirlenir.

Wi-Fi, dizüstü bilgisayarlar, PDAlar ve diğer taşınabilir cihazların yakınlarındaki kablosuz erişim noktası aracılığıyla yerel alan ağına bağlanabilmesini sağlar. Bağlantı, kablosuz erişim noktası ve cihazın ortak desteklediği, IEEE 802.11 protokolüne bağlı olarak 2.4 GHz veya 5 GHz radyo frekansında gerçekleştirilir.

Avantajları

 • Lisans gerektirmeyen frekanslarda çalışır
 • Ağ için kablolama gereksinimi yoktur, böylece kablo çekilemeyecek binalarda veya binalar arası bağlantılarda kolaylık sağlar.
 • Diğer kablosuz çözümlere göre çok daha ucuz ve kolay alınıp kurulabilir.
 • Birden çok kablosuz erişim noktası kullanılan ağlarda kablosuz dolaşım ile kablosuz iletişim kesilmeden bir erişim noktasından diğerine geçiş yapılabilir.
 • WEP, WPA ve benzeri kablosuz şifreleme yöntemleri veya IEEE 802.1x gibi yetkilendirme yöntemleriyle çeşitli güvenlik seçenekleri sunar.
 • Wi-Fi Global bir standartlar kümesidir, Wi-Fi yetenekli ürün dünyanın her yerinde aynı şekilde çalışır.


Neler yapılabilir?

  * İnternet’i tarama veya dosya gönderme
  * Wi-Fi 50-100 metre menzile sahiptir
  * Ofisinize veya e-posta istemcinize bağlantı
  * Telefonunuz ve ofis takviminin senkronizasyonu
  * Ofis intranetine bağlantı
  * word, sheet veya ppt dosyalarını gönderme/alma
  * Şebeke bağlantısı gerektiren gelişmiş konferans çağrısı teknolojilerinden faydalanma
  * Çevrimiçi oyun oynama
  * Telefonunuzda hızlı mesajlaşmayı kullanarak sohbet
  * Arkadaşlarınızın Presence durumunu güncelleme
  * Uygun bir yer yok mu? İnternet'e GPRS/EDGE veya WCDMA'yı kullanarak bağlanabilirsiniz


Dezavantajları

 • Lisans gerektirmeyen frekans aralıklarında çalıştığı için, Wi-Fi cihazlar diğer kablosuz cihazlarla çakışabilir veya birbirlerinin iletişimini engelleyebilirler.
 • 2.4GHz frekans aralığında çalışan 802.11b ve 802.11g uyumlu cihazların iletişim kalitesi ve hızı, diğer Wi-Fi cihazlar dışında, Bluetooth, mikrodalga fırın, telsiz telefon, bazı telsizler ve benzeri radyo sinyalleriyle çalışan cihazlar tarafından düşürülebilir veya tamamen engellenebilir.
 • Wi-Fi için yapıan uluslararası düzenlemelerin tümü aynı olmadığı için değişik ülkeler için üretilen cihazların bazı kanallarda uyumsuzluk çıkarması olasıdır.
 • Diğer standartlara göre güç tüketimi oldukça yüksektir


Güvenlik

Kablosuz iletişimde radyo sinyalleri kullanıldığı için, kullanıcı ile kablosuz erişim noktası arasındaki iletişim dinlenebilir. Bunu engellemek için WEP, WPA ve WPA2 gibi şifreleme yöntemleri kullanılsa da, bu şifreleme yöntemleri halen yeterince güvenli görülmemektedir. Yeterli sayıda şifrelenmiş paket toplandıktan sonra bir çok şifreli kablosuz iletişim çözülebilir. Bu yüzden, çeşitli şirketlerde, okullarda vb yerlerde kablosuz bağlantı yapan kullanıcıların ağa erişmeleri için VPN ve benzeri, üst katmanlarda çalışan şifreli iletişim yöntemleri kullanılmaktadır.

İlgili BaşlıklarBağlantılarKaynak: VikiPedi

Wi-Fi

İngilizce Wi-Fi kelimesinin Almanca karşılığı.
schnurloses Netz das eine schnurlose Verbindung zwischen einem Gerät und dem Netz oder Internet herstellt

Wi-Fi

wireless networking that produces a wireless connection between a device and a network or the Internet

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.