III. Napolyon

düzenle|Aralık 2006

Diğer adıyla Charles Louis Napolí©on Bonaparte. 1849-1852 yılları arasında Fransa cumhutbaşkanlığı yaptı. Sonrasında tertiplediği darbeyle cumhuriyeti yıkarak imparatorluğu ilan etti. Son Fransa İmparatoru olarak 1870`e kadar hüküm sürdü ve bu tarihte II. Dünya Savaşındaki Alman işgaline kadar sürecek Fransız cumhuriyetini kuracak hareketle yıkıldı.

III. Napolyon, finans ve sanayi burjuvalarının kendi arasındaki savaşımdan yükselen işçi hareketine karşı zamanında önlem alamamasını değerlendirerek ve onların bu karmaşık dönemde, güçlü bir diktotoryaya olan ihtiyaçlarını kullanarak hükümet darbesini yaptı ve zaten proleterler karşısında yeterince bunalmış olan Fransız burjuvazisi, ünlü Napolyon`un amcaoğlunun iktidarını kabullendi.

Louis-Napolyon Bonaparte, kitlesel destek arayışını fakir köylülerde somutlaştırdı. Bu dönemde köylü topraksızdı ve krediye ihtiyacı vardı. 19. yüzyıl Fransasının yüzde elli nüfüsunu oluşturan köylüleri kendine bağlamak isteyen III. Napolyon, köylünün kredi ihtiyacını karşılayabilmek için finans burjuvazisinin desteğini aradı. Bunu sağlamak içinse finansörleri kayırıcı bir politika izledi. Sonuç olarak sanayi burjuvazisiyle arası açıldı ve bu kez kendisini tahttan edecek olan finans-sanayi burjuvaları çekişmesi tekrar başladı.

1873 tarihli betimleme.]

Fransız-taslak tarih-taslak

1808 doğumlular 1873 yılında ölenler

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.