İkizdere, Rize

İkizdere (Lazca : Xuras / Rumca: Kurais / Osmanlı zamanında 'Kura-i seba, yediköyler), Rize iline bağlı bir ilçedir. Çamlık Deresi ile Cimil Deresinin birleştiği yerde kurulan İkizdere, adını bu derelerden almıştır.

{{İlçe |İl=Rize |Yüzölçümü=898 |Nüfus=8.400 |Yoğunluk=9.354 |Enlem=40°78a€²30a€³ K |Boylam=40°55a€²00a€³ D |Kaymakam=Alper Balcı |Rakım=31 |Başkan=Hasan Kösoğlu |Harita= }} İkizdere, Rize iline bağlı ilçedir.Çamlık Deresi ile Cimil Deresinin birleştiği yerde kurulan İkizdere, adını bu derelerden almıştır. Toplam nüfusu 8.400 olup, 1.823`ü ilçe merkezinde, 6.577`si köylerde yaşamaktadır. Merkez bucağına bağlı 25, Güneyce bucağına bağlı 2 köyü vardır. Yüzölçümü 898 km² olup, nüfus yoğunluğu 9`dur. İlçe toprakları dağlıktır. Dağlar dar vadilerle parçalanmış olup yüksek kesimlerinde yaylalar bulunur. Başlıca akarsuyu İkizdere`dir. İkizdere üzerinde elektrik üretmek gayesiyle bir baraj kurulmuştur. Dağlar zengin ormanlarla kaplıdır.

İlçe topraklarını İkizdere sulamaktadır. Rize Dağlarından kaynaklanan Çamlık ve Cimil Dereleri ile Karadere`nin birleşmesinden oluşan İkizdere, kuzeye doğru akar ve ilçe sınırları dışına çıkar. Dağların doruklarında buzyalakları ve buzul gölleri vardır.

Tarihi

Eski bir yerleşim yeri olan İkizdere uzun yıllar Bizans egemenliği altında kalmış, bu dönemde Rize`ye bağlı bir manastır ile idare edilmiştir. İstanbul`un Latinler tarafından 1204`te işgal edilmesinden sonra, Alexios Komnenos Gürcülerden de yardım alarak Trabzon`da bağımsız bir Trabzon-Rum Devleti kurmuştur (1204-1461). Tarihi belgelerde yörenin, Trabzon Rum İmparatorluğu`nun sınırları içerisinde olduğu belirtilmektedir.

Malazgirt Savaşı`ndan (1071) sonra Rize ve çevresi Selçukluların kontrolüne girmişse de daha sonra Trabzon Rum Devleti buraya yeniden hakim olmuştur. Fatih Sultan Mehmet`in 1461`de Trabzon`u ele geçirmesi ile birlikte Osmanlı topraklarına katmıştır.

Osmanlı döneminde, 1878`de Rize`nin sancak merkezi olması ile nahiye olmuştur. Eski adı Kuray-ı Sab`a olan İkizdere, XIX.yüzyıl sonlarında Trabzon vilayetinin Lazistan Sancağındaki Rize Kazasına bağlı bir nahiye merkezi idi. 15 Şubat 1916 tarihinde Rus işgaline uğrayan yöre, 11 Mart 1918 tarihinde işgalden kurtulmuştur. 1945`te ilçe olan Güneyce`ye bağlı bucak merkezi iken, ilçe merkezi 1952`de İkizdere`ye taşınmıştır.

İlçede günümüze gelebilen tarihi eserler arasında;

Merkez Camisi Şimşirli Köyü Camisi Güneyce Hacı Şeyh Camisi Güneyce Köprüsü Sivil Mimari Örneklerinden ahşap evler bulunmaktadır. Ayrıca ilçede bulunan yaylalar ile Şimşirli ve Ilıcaköy madensuyu kaynakları doğal güzelliklerinin başında gelmektedir.

Ekonomisi

Tarıma dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri çay ve patates olup, ayrıca az miktarda kivi ,mısır, armut ve fındık yetiştirilir. Yaylacılık metoduyla sığır ve koyun beslenir. Arıcılık gelişmiştir. Anzer balı meşhurdur. İlçe merkezi İkizdere kıyısında kurulmuştur. Rize-Erzurum karayolu ilçeden geçer. İl merkezine 56 km mesafededir. Denize kıyısı yoktur. 1954`te ilçe olan İkizdere`nin belediyesi 1952`de kurulmuştur.

Rize-Erzurum karayolu üzerinde dik yamaçlar ve dogal güzellikler arasında yer alır. Köylerinden şehirlere göç vardır. Ünlü Anzer ballarının yapıldığı Anzer Yaylası, Çamlık Mesiresi, Çağrankaya ve Ovit sınırları içinde yer alır. Turizm gelişmektedir.

İklimi

Tipik Karadeniz İklimi hüküm sürmekte olan ilçe her mevsim yağışlıdır. Bitki örtüsü ormanlarla kaplı olup, yüksek alanlarda iğne yapraklı ağaçlar, kızılağaç, gürgen, meşe, kestane, ladin, köknar ağaçlarından oluşan ormanlar bulunmaktadır.

Dış bağlantılar

}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

İkizdere, Rize
İkizdere, Rize