irmik

İrmik durum buğdayının öğütülüp elenmesiyle elde edilen bir besin maddesidir. İrmik tanecikleri 125-140 mikrometre büyüklüğünde, sarı renkte, parlak ve köşelidir.

IRMIK (türkçe) anlamı
1. Sert buğdaydan elde edilen
2. taneleri iri
glütence zengin un.
IRMIK (türkçe) anlamı
3. sert buğdaydan elde edilen taneleri iri
4. glütence zengin un.
IRMIK (türkçe) ingilizcesi
1. n. semolina
2. farina
IRMIK (türkçe) fransızcası
1. semoule [la]
IRMIK (türkçe) almancası
1. n. Grieß

Irmik hakkında bilgiler

Alm. Griess, Fr. Semoule, İng. Semolina. Tahıl tanelerinin özellikle sert buğday tanelerinin ıslatılıp kurutulduktan sonra öğütülmesiyle elde edilen az çok iri taneli un. Kabuklu (esmer) ve kabuksuz (beyaz) irmik olarak iki çeşidi vardır.

Glütence (unun nişastası alınmış hali) zengin, besleyici ve hafif olan irmik, çorba, tatlı yapımında kullanılır. Bazı ülkelerde kuskus yapmaya yarar. Mısır irmiğinden polenta (koyu bulamaç şeklinde bir yiyecek) yapılır.

Kaynak

Rehber Ansiklopedisi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

İrmik Helvası

İrmik helvası, irmiğin un, şeker, yağ ve arzuya göre fıstık, su, süt, margarin ve tereyağı gibi diğer katkılarla kavrulmasıyla elde edilen Türk tatlısıdır. Sıcak veya soğuk yenilebilir.

Kuskus

Kuskus (Berberi: ⵙⴽⵙⵓ ''Sksu'', Arapça: كسكس‎), Berberiler yemek, Mağrip ülkelerinde ana yemek olarak kabul edilen, nemli irmik buğdayının topçuklar halinde şekillendirilip buğday unuyla kaplanması yöntemiyle hazırlanan makarna türünden yemek. Topçuklar pişirilmeden ...

Pike

Pikei. (fr. pique).

Boza

BOZA Alm. Dickflüssiges, süsses Getränk (n), aus gegorener Hirse, Fr. Boisson (f), de millet, İng. Beverage made of fermented millet. Darıdan yapılan besleyici ve kuvvet verici bir içecek. Boza cin darısı denen kum darısından yapılır. Darı önce yıkanır, temizlenir. Sonra kurutulup ...