İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi 1950 yılında İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü adı altında kuruldu. Türkiye`nin ilk iletişim yüksek okuludur.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi 1950 yılında İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü adı altında kuruldu. Türkiye`nin ilk iletişim yüksek okuludur.

İstanbul Gazeteciler Cemiyeti, 1947 yılında İstanbul Üniversitesi Senatosu`na başvurarak, gazetecilik eğitimi veren bir yüksek öğrenim kurumunun faaliyete geçmesini istemiştir. Amaç, ülkenin yaşamında önemli payı olan gazetecilerin bilimsel temellere dayalı, çağdaş bir eğitim ortamından geçerek yetişmeleridir. Bu düşünceden hareketle Gazetecilik Enstitüsünün kuruluşuna öncülük eden Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı Sedat Simavi, bir mektup hazırlamış ve bunu İstanbul Üniversitesi Rektörü Ord. Prof. Dr. Sıddık Sami Onar`a sunmuştur.

Konuyu görüşen Üniversite Senatosu, Hukuk, İktisat ve Edebiyat Fakültelerinin görüşlerine başvurmuştur. Bu fakültelerce kurulan özel komisyonların raporları incelendikten sonra, 1950 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi`ne bağlı olarak "Gazetecilik Enstitüsü" kurulmuştur. Gazetecilik Enstitüsü`nün yönetmeliği Milli Eğitim Bakanlığı`nca 20 Haziran 1950 tarihinde onaylanmış ve 29 Kasım 1950`de Türkiye`de ilk kez gazetecilik yüksek eğitim ve öğretimine başlanmıştır. 1950-1951 ders yılında ilk öğrencilerini kabul eden ve 2 yıl süreli olarak eğitim veren Enstitü`nün müdürlüğüne Ord. Prof. Dr. Şükrü Baban getirilmiştir.1980 yılından itibaren Yüksekokul statüsüne kavuşmuş, 1980-1982 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksekokulu adını almıştır, 11 Temmuz 1992 tarih ve 21.281 sayılı Resmi Gazete`de yayımlanan 3837 sayılı kanun ile "İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi" adını aldı. 1992-1993 öğretim yılında, İletişim Fakültesi`nin ilk dekanlığına yüksek okul müdürü Prof. Dr. Tayfun Akgüner atandı. Bugün, Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Tanıtım ile Radyo Televizyon Sinema dallarında lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimine devam etmektedir. Diğer bölümler de ilk üç arasında yer almaktadır. İletişim Fakültesi,2 stüdyosunda faaliyet gösteren kapalı devre televizyonuna (İÜRTV) ve internet üzerinden yayınlanmakta olan bir radyo kanalına ve bir haber ajansına (İÜHA) sahiptir.

İstanbul Üniversitesi`nin fakülteleri

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.