İzmir Hayvanat Bahçesi

İzmir Fuar Hayvanat Bahçesi, İzmir Kültürpark içerisinde, 9 Eylül Kapısı ile Cumhuriyet Kapısı arasında bir mevki bulunan bir hayvanat bahçesidir. İzmir Fuar Hayvanat Bahçesi, 1936 yılında şehir merkezinde yer alan Kültürpark’ın bir parçası olarak dönemin şartlarına uygun şekilde Türkiye’nin ilk koleksiyon tipi hayvanat bahçesi şeklinde inşa edilmiştir.İzmir Fuar Hayvanat Bahçesi, İzmir Kültürpark içerisinde, 9 Eylül Kapısı ile Cumhuriyet Kapısı arasında bir mevkide yer alır.

İzmir Fuar Hayvanat Bahçesi, 1936 yılında şehir merkezinde yer alan Kültürpark`ın bir parçası olarak dönemin şartlarına uygun şekilde Türkiye`nin ilk koleksiyon tipi hayvanat bahçesi şeklinde inşa edilmiştir. Hayvanat bahçesinde 21 tür memeli, 50 tür kanatlı, 17 tür sürüngen olmak üzere 88 tür ve 1000 adet hayvan barınmaktadır. Her yıl ortalama 450.000 kişi tarafından ziyaret edilen bahçe 18.000m2 alanda doğal bitki örtüsüyle 71 yıldır halka hizmet vermektedir.

Hem İzmir Fuar Hayvanat Bahçesi`nin, hem de İzmir`in önemli simgelerinden olan Pak Bahadır isimli asya fili, 21 Temmuz 2007 tarihinde 59 yaşında bir ameliyat sırasında hayatını kaybederek herkesi üzüntüye boğmuştur.

commonscat|İzmir Zoo

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

İzmir Hayvanat Bahçesi
İzmir Hayvanat Bahçesi