Izzy Stradlin

Kısaca: Izzy Stradlin Guns`n Roses grubunun esas ve kurucu üyesidir. W.Axl Rose ile birlikte. ...devamı ☟

Izzy Stradlin(d. 8 Nisan 1962, Lafayette, Indiana) Amerikalı müzisyendir. Asıl adı Jeffery Dean Isbell'dir. Hard rock grubu olan Guns N Roses grubunda 1985 ile 1991 yılları arasında ritm gitarist olarak görev aldı.

Guns N' Roses



Grubunda Axl Rose ile birlikte esas ve kurucu üyesidir. İkili, bu gruptan önce 1984 yılında Hollywood Rose adında bir grup kurmuştur. Gitarist grupta çaldığı süre içerisinde grubun hit şarkılarına söz ve müzik konusunda önemli katkılarda bulunmuştur. Think About You, Dust N' Bones ve Double Talkin Jive gibi parçalar Izzy Stradlin tarafından yazılmıştır. Geri vokallerde Axl Rose'a eşlik eden sanatçı kimi şarkılarda ise vokalistliği tek başına üstlenmiştir. Grupla beraber 4 adet albüm ve bir adet ep kaydeden Stradlin 1991 yılında gruptan ayrılmıştır, ancak gruptan ayrıldıktan sonra Use Your Illusion turunda bir süre daha grupla beraber çalmaya devam etmiştir ve zaman zaman konserlerde konuk gitarist olarak sahneye çıkmıştır. Yeri ise gruba alınan ABD'li gitarist Gilby Clarke tarafından doldurulmuştur.

Solo Kariyeri



İzzy Stradlin bu kararının ardından Indiana’ya döndü. Burada Ju Ju Hounds adlı grupla “Izzy Stradlin and the Ju Ju Hounds”u kurdu ve solo albüm çalışmalarına başladı. 1992’de ilk albümlerini çıkardılar. Olumlu eleştiriler aldıktan sonra da dünya turnesine çıkmaya karar verdiler. Gibly Clarke 1993’teki Avrupa turnesinden önce bir motorsiklet kazasında belini incitince Guns N' Roses'ın turnesi tehlikeye girdi. Axl Rose, Clarke’ın yerine Stradlin’i çağırdı. Turne sona erdikten sonra müzisyen Indiana’ya döndü ve bir süre dinlenmeye karar verdi. Müziğe ara verdiği yıllarda Stradlin bol bol seyahat etti, motor sporları ve yarışlarla ilgilenmeye başladı. 1998’de ikinci solo albümü olan “117°” ile müziğe geri döndü. Fakat albümün promosyonuyla fazla ilgilenmedi, sadece birkaç ropörtaj ve konser vermekle yetindi. 1999’da üçüncü albümü “Ride On” çıktı, ancak sadece Japonya’da piyasaya sürüldü. Dördüncü ve beşinci solo albümler de 2001 tarihli “River” ve 2002 tarihli “On Down the Road” oldu. 2003’te Stradlin, “Like A Dog” adlı bir albüm hazırladı ancak bu albüm piyasaya sürülmedi. 2 yıl sonra, müzisyenin hayranları bu albümün satışa çıkması için bir kampanya başlattı ve albüm satışa çıktı. Bunun dışında 2004 yılında Stradlin ve Duff McKagan, Mark Lanegan’ın “Bubblegum” adlı albümünde birlikte çaldı. Eski grup arkadaşları Slash ve Duff McKagan, Stradlin’e “Velvet Revolver”ın bir üyesi olması için teklif götürdüler ancak müzisyen bu teklifi reddetti. Stradlin, 2006’da önceki albümlerine almadığı parçaları bir albüm halinde satışa sunacağını açıkladı. 2006’da Stradlin, Axl Rose’la aralarındaki sorunları çözdüklerini söyledi. Bunun ardından Guns N’ Roses’ın 2006 turnesinin İngiltere, Hollanda, Norveç, Türkiye ayaklarında konserin sonlarına doğru sahneye çıktı ve grupla birlikte çaldı. 1.80 metre boyundaki Stradlin, Guns N’ Roses grubunun lise mezunu tek üyesi. Şu anda solo kariyerine devam etmekte ve yeni albüm hazırlıkları yapmakta.

2010 yılında "Wave of Heart" adlı solo albümünü piyasaya sürdü ve diğer solo albümlerine göre bir nebze daha beğeni aldı.Aynı zamanda 2010 yılına Slash'in "Ghost" adlı şarkısında düet yaptılar.

Albumleri



Guns N' Roses ile çıkardığı albümler;



 • 1986 Live Like a Suicide
 • 1987 Appetite For Destruction
 • 1988 Gnr Lies
 • 1991 Use Your Illusion 1
 • 1991 Use Your Illusion 2
 • 1999 Live Era '87–'93
 • 2004 Greatest Hits


Solo Albümleri;



 • 1992 Izzy Stradlin and the Ju Ju Hounds
 • 1998 117°
 • 1999 Ride on
 • 2001 River
 • 2002 On Down the Road
 • 2003 Like a Dog
 • 2010 Wave of Heat


Kaynak; http://www.biyografi.info

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.