James Hetfield

James Alan Hetfield (d. 3 Ağustos 1963, Los Angeles), ABD`li heavy metal ve hard rock grubu Metallica`nın baterist Lars Ulrich ile beraber kurucusudur.

{{Ünlü| adı=James Alan Hetfield| Resim=| Doğum tarihi=3 Ağustos 1963| Doğduğu ülke=Los Angeles, ABD| Meslek=Vokalist, Söz Yazarı, Gitarist| }} James Alan Hetfield (d. 3 Ağustos 1963, Los Angeles), ABD`li heavy metal ve hard rock grubu Metallica`nın baterist Lars Ulrich ile beraber kurucusudur. Grubun söz yazarlığını, vokalistliğini ve ritim gitaristliğini yapmaktadır. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Hayatı

James Hetfield, 9 yaşındayken piyano derslerine başladıktan sonra kardeşi David`in baterisine merak sardı ve daha sonra da gitar çalmaya başladı. Babası TIR şoförü annesi ise opera sanatçısıdır.James 16 yaşındayken annesi kanserden ölmüştür. James gençlik yıllarında çıkarma fabrikasında ve nakliye şirketinde çalışmıştır.

James Hetfield , Lars Ulrich ile Metallica`yı kurduktan sonra Dave Mustaine`i de gruba dahil etti ama daha sonra Dave gruptan atılıp yerine Exodus grubundan Kirk Hammett geldi. Bu arada Dave Mustaine de Megadeth adında kendi grubunu kurdu. James Hetfield sahnede birçok kaza geçirdi. Bunların en popüleri de 1992 yılındaki Guns N` Roses/Metallica turunda yaşandı. ``Fade to Black`` şarkısını çalarken, nerede durması gerektiğini öğrenmeyen Hetfield, sahne üzerine yerleştirilen havai fişeklerin patlaması sonucunda sol kolunda 2. ve 3. dereceden yanık ile uzun süre gitar çalamadı. Ayrıca 1994 yılında geçirdiği kaza sonucunda kafasına otuzun üzerinde dikiş atılmıştı.

Hayatı boyunca alkol bağımlılığı olan Hetfield St.Anger adlı albüm hazırlığındayken alkol için rehabilitasyona girdi. Jason Newsted Metallica`yı terk etmeden önce James Hetfield, Newsted`e Metallica dışında yan projeler yapmasını yasakladı. Böylece Jason Newsted Metallica`ya olan öfkesine bir de James`in koyduğu bu yasağı ekleyince gruptan ayrıldı. Grup daha sonra Some Kind Of Monster adında , St.Anger albümlerinin hazırlanışını, grup üyelerinin arasındaki tartışmaları ve grubun geleceğinin planlarını içeren bir belgesel çıkardı.

James Hetfield canlı performanslarının hepsinde kendi adına tasarlanan ESP marka özel gitarları kullanmaktadır.

Ayrıca Hetfield canlı performanslarında hayranlarının karşısına her zaman onları şaşırtarak çıkmayı başarmıştır. Bazen birasıyla, bazen alkolik tavırlarıyla hayranlarını etkilemeyi ve kendi grubu dahil herkesi hareketlendirmeyi başarmıştır.

Özel yaşamı

James Hetfield alkol yüzünden aile içinde uzun süre problem yaşadı. Rehabilitasyondan sonra zamanını daha fazla karısı ve çocuklarıyla geçirmeye başladı. Eşinin adı ``Francesca`` ve çocuklarının adı ``Cali``,``Castor`` ve ``Marcelladır. Hot-rod arabalara ve NASCAR`a tutkusuyla bilinen Hetfield, gitar çalmadığı zamanlarda avlanma, kayak gibi sporlarla uğraşır ve favori takımı Oakland Raiders`ın maçlarını seyreder. Ayrıca kendi doğduğu yıl olan 1963 yılında yapılmış gitarları koleksiyonunda toplamaktadır.İki adet özel üretim harleyi,dodge ram kamyoneti ve kendi topladığı 1955 model Chevy Belair arabası vardır.

} }

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.