James Irwin

James Benson Irwin, (17 Mart 1930 - 8 Ağustos 1991) ABD'li astronot. Pennsylvania'da doğan Irwin, 1951 yılında ABD Deniz Akademisi, Deniz Bilimleri ve Havacılık Mühendisliği Bölümü'nde eğitim gördü. Michigan Üniversitesi'nden 1957 yılında mezun olan ve küçüklüğünedn itibaren havacılığa ilgi duyan James Irwin, 1960 yılında Edwards Hava Üssü'nde deneysel pilotluk eğitimi alarak 1963 yılında buradaki eğitimini tamamladı. NASA'ya katılmadan önce Hava Savunma Komutanlığı, Gelişmiş Koşullar Şube Genel Müdürlüğü'nde başkanlık görevi yaptı. Bir uçak kazası yaşaması sonrasında 14 ay süreyle uçamadı. Daha sonra birçok uzay uçuş eğitim programlarına katılan astronot Irwin, Apollo 15 ile 26 Temmuz - 7 Ağustos 1971 tarihleri arasında 295 saat 11 dakika eğitim, deneme ve uzay (ay) uçuşları yaptı. Bu süreçte de bir takım sağlık sorunları yaşadı.
] 1966 yılında, astronotlar için başvuru yaş sınırı olan sürece bir ayı kalmışken Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA tarafından astronotluğa seçildi. Apollo 10 ve Apollo 12 ekiplerinde destek ekibi ve yedek astronot olarak görev yaptı. Apollo 15'in 31 Temmuz 1971'deki ay seyahatinde Ay'a inen 8. kişi oldu. Ay Örümceği adı verilen Ay taşıtını ilk kullanan kişi oldu. 1972 yılında albay olan Irwin, kısa bir süre sonra Amerikan Hava Gücü ve NASA'daki görevlerinden ayrılarak, Hristiyanlık'la ilgili "High Flight (Yüksek Uçuş)" adında bir vakıf kurarak tüm yaşamını bu vakfın çalışmalarına adadı. ABD ve bir çok ülkede mesleki konferanslar verdi. 1973 yılından itibaren birkaç kez Türkiye'ye gelerek Ağrı Dağı'nda Nuh'un gemisi'ni arama çalışmaları yaptı. Başarı elde edemediği bu çalışmalar sırasında 1982 yılında dağdan iniş sırasında düşerek yaralanması üzerine Orhan Başer adlı bir teğmen tarafından kurtarıldı. Ölümünden kısa bir süre önce otobiyografisini yazan J. Irwin, 8 Ağustos 1991 tarihinde bir kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi. May Ellen Irwin ile evli olan astronotun beş çocuğu vardı. Ölümünün ardından adına James Irwin Charter School kuruldu, adına kitap yayımı, mini dizi ve filmler yapıldı.

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

James Irwin ilgili konular

 • Charlie Sheen

  Charles Irwin Sheen (doğum adı ``Carlos Irwin Estí©vez``, 3 Eylül 1965), Golden Globe ödüllü, Emmy adayı gösterilmiş ABD`li aktör.
 • Steve Irwin

  Stephen Robert "Steve" Irwin (22 Şubat 1962, Essendon, Victoria (Avustralya) — 4 Eylül 2006, Port Douglas Sahili), Avustralyalı belgesel filmci.
 • Metinlerarasılık

  Metinlerarasılık metinlerin anlamının başka metinler tarafından şekillendirilmesidir. Bir yazarın önceki bir metni ödünç alması ve dönü
 • Timsah Avcısı

  Stephen Robert "Steve" Irwin (d. 22 Şubat 1962, Essendon, Victoria; ö.
 • Son Kale

  Film
 • Hale Irwin

  Hale S. Irwin (d. 3 Haziran 1945), ABD'li golfçü. Amerika Açık'ta üç şampiyonluğu bulunan Irwin 1990'daki birinciliğine 45 yaşında imza atm