--}}

James Prescott Joule

İngiliz fizikçisi (Salford, Manchester yakınları 1818-Sale, Cheshire 1889). önce kimya derslerini izledi, bununla birlikte daha çok kendi kendini yetiştirmiş sayılır. Salford'da bir bira fabrikasının müdürü oldu, kısa bir süre sonra bu işi bırakarak kendini tamamen bilimsel çalışmalara verdi. 1841'de bir iletkenden elektrik akımı geçmesiyle açığa çıkan isiyle ilgili, kendi adını taşıyan kanunları hazırladı. Ertesi yıl, ünlü deneyiyle kalorinin mekanik eşdeğerini belirledi. Zinde kuvvet kavram

İngiliz fizikçisi (Salford, Manchester yakınları 1818-Sale, Cheshire 1889). önce kimya derslerini izledi, bununla birlikte daha çok kendi kendini yetiştirmiş sayılır. Salford'da bir bira fabrikasının müdürü oldu, kısa bir süre sonra bu işi bırakarak kendini tamamen bilimsel çalışmalara verdi.

1841'de bir iletkenden elektrik akımı geçmesiyle açığa çıkan isiyle ilgili, kendi adını taşıyan kanunları hazırladı. Ertesi yıl, ünlü deneyiyle kalorinin mekanik eşdeğerini belirledi. Zinde kuvvet kavramını ortaya atarak, mekanik enerjinin korunumu ilkesini açıkladı.

1851'de, Mariotte kanununu gazların kinetik teorisine dayanarak yorumladı ve gaz moleküllerinin ortalama hızını hesapladı. 1852'de W. Thomson ile birlikte yaptığı araştırmalar sonunda, tükel gazlarda boşluk içindeki adiyabatik genleşmenin sıcaklık değişimi olmadan meydana geldiğini (joule kanunu), buna karşılık gerçek gazlarda hafif bir soğuma olduğunu (Joule-Thomson olayı) açıkladı.

1850'de Royal Society'ye üye seçildi; yayımladığı sayısız inceleme yazısı, 1884'te Scientific Papers (Bilimsel Yazılar) başlığı altında derlendi.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

James Prescott Joule
James Prescott Joule