John P. O'NeillJohn P. O`Neill (6 Şubat 1952), (11 Eylül 2001) Efsane FBI Ajanı O`Neill Atlantic City, New Jersey 1952 yılında doğdu. Genç yaşlarında tüm arzuları bir FBI Ajanı olma yolundaydı.

O`Neill bir çocuk olarak en beğendiği televizyon şovları arasında The FBI gibi Büroyu anlatan şovlar ve programlar vardı. Bir suç dramı dosyası oluşturan O`Neill bunun çözmek için çabalar ve çoğunda başarılı olurdu. 1971 yılında koleje gitti ve buradan Washington`da ki Amerikan Üniversitesine birincilikle giriş yaptı.

Üniversite sonrasında FBI`da çalışmaya başlayan O`Neill. FBI`da ilk görev olarak araştırma asistanlığı yaptı, daha sonra üst derece seviyesine birincilikle girdi.

O`Neill, detaylı çalışmasına 1993 Dünya Ticaret Merkezi bombalaması ile başladı. Bu terör eyleminin faili aynı zamanda lider planlayıcı Remzi Yusuf`un yakalanmasına yardımcı oldu. Fakat, O`Neill sonradan yaptığı araştırmalarında Remzi Yusuf`un El-Kaide Militanı olduğu ve El-Kaide`nin liderinin Usame bin Laden olduğununu ortaya çıkarttı. O`Neill, 1996 Suudi Arabistan Khobar Towers patlaması ve Yemen, 2000 USS Cole terorist saldırısınının araştırma görevinde bulundu. Dünya Ticaret Merkezi güvenliğinin başı olmak için FBI`dan ayrıldı. 11 Eylül 2001 saldırılarında 49 yaşındayken hayatını kaybetti. 2002 yılında bildiğim adam adında bir araştırma raporuna konu oldu.

Görevleri

FBI`da çok başarılı görevlerde bulundu bunlar içerisinde timsal haline gelen görevlerinden biriside Terörist Remzi Yusuf`un yakalanmasıydı. Uluslararası Terörist ve El-Kaide Terör Örgüttü lideri Usame Bin Laden konusunda profesyonelleşen O`Neill El-Kaidenin suçları ve terörist eylemlerini en iyi bilen uzman ajanlardan birisiydi. Sırayla; 1993 Dünya Ticaret Merkezi terörist saldırısı (New York), 1996 Khobar Towers terörist saldırısı (Suudi Arabistan)2000 USS Cole terorist saldırısı (Yemen). Görev aldığım tüm terörist saldırı ve araştırmalar El-Kaide ile ilişkin faaliyetlerdir.

Ölümü

John P. O`Neill, 11 Eylül New York saldırıları sırasında Dünya Ticaret Merkezinde güvenlik müdürlüğünde görev yapmaktadı. Kulelerin yandığı esnada panik olmaması ve sivillerin daha hızlı bir şekilde çıkartılabilmesi organizasyona, New York İtfayesi ekipleri ile birlikte ilk girenlerdendir. O`Neill, Kulelerin ani çöküşü sonrasında içeride kalarak hayatını kaybetmiştir. Fakat, O`Neill halen Amerika Birleşik Devletlerinde New York yetkilileri ve çalışma arkadaşları arasında bir kahraman olarak görülmektedir.

Ayrıca Bakınız

Usame bin Ladin

Remzi Yusuf

11 Eylül 2001 Saldırıları

Linkler

Hürriyet Gazetesi - John P. O`Neill (Türkçe)

Bin Laden Uzmanı(İngilizce)

Teröristler ``The New Yorker.`` (İngilizce)

FBI Terör Uzmanları. CNN. (İngilizce)

Ty Rauber`s filmi: John O`Neill`i Kim Öldürdü. (İngilizce)

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

John P. O'Neill ilgili konular

 • Usame Bin Ladin

  El-Kaide lideri 1957'de 54 çocuklu bir babanın oğlu olarak doğan Usame bin Ladin'in kökü Güney Yemen'de Hadramut. Babası Muhammed 1930'da geld
 • El Kaide

  El Kaide dünyanın değişik bölgelerinde büyük çaplı silahlı saldırı eylemleri geliştirmiş köktendinci bir silahlı örgüttür. Liderli
 • Osama bin Ladin

  Usame bin Muhammed bin Avad bin Ladin (Arapça: أسامة بن محمد بن عوض بن لادن; d. 10 Mart 1957; Riyad, Suudi Arabistan; ö.
 • Remzi Yusuf

  Remzi Ahmet Yusuf veya Remzi Muhammet Yusuf, Uluslararası Terörist El-Kaide Militanı (İngilizce; Remzi Ahmet Yousef) gerçek ismi Abdul Basit Mahm