Johnny Depp

Christina Ricci ile birlikte rol aldığı " Sleepy Hollow " ( Hayalet Süvari ) ve " Fear and Loathing in Las Vegas "( Las Vegas'ta Korku ve Nefret ) adlı filmlerle radikal karakterleri canlandıran Depp, 1999 yılında üç filmle hayranlarının karşısına çıkmıştı: " The Ninth Gate ", " The Astronaut's Wife " ve " The Source " .

Johnny Depp kaç yaşında?

Johnny Depp 53 yaşında.
Johnny Depp, günü, bir Pazar günü doğdu. 54. yaşına basacağı bir sonraki doğum gününe, bugünden itibaren 137 gün var.
Johnny Depp'in burcu İkizler.
Johnny Depp doğduğunda adı John Christopher Depp II.
Evet, Johnny Depp yaşıyor.

Johnny Depp hakkında bilgiler

" Eski kafalı bir adamım... En büyük isteğim midesi birayla dolmuş bir halde evinin kapısının önünde oturup bir gölü ya da başka bir şeyi öylece seyreden yaşlı bir adam olmak " diyerek bedenen genç olsa da ruhen yaşlı olduğunu savunan yetenekli aktör Johnny Depp, aykırı doğasıyla Hollywood'un revaçtaki yakışıklıları Brad Pitt, Keanu Reeves, Tom Cruise gibi tapılan yıldızlardan biri olmaktan sürekli kaçınıyor.


Christina Ricci ile birlikte rol aldığı " Sleepy Hollow " ( Hayalet Süvari ) ve " Fear and Loathing in Las Vegas " ( Las Vegas'ta Korku ve Nefret ) adlı filmlerle radikal karakterleri canlandıran Depp, 1999 yılında üç filmle hayranlarının karşısına çıkmıştı: " The Ninth Gate ", " The Astronaut's Wife " ve " The Source " .

1987 yapımı " 21 Jump Street " adlı filmdeki Dedektif Tommy Hanson tiplemesiyle bir anda genç izleyicilerin sevgilisi haline gelen Depp'in sinema dünyasına ilk adım atışı, kendinden emin tavırları ve doğal ve içten konuşma tarzı ile sevgisini kazandığı ünlü aktör Nicolas Cage'in tavsiyesi doğrultusunda gerçekleşmiş.

" Çığlık 3 " filmi de dahil olmak üzere, korku filmlerinin unutulmaz yönetmeni Wes Craven'ın korku klasiği " Nightmare on Elm Street " ( Elm Sokağında Kabus ) ile ilk sinema filminde oynama fırsatını yakalayan Florida'lı aktör, oyunculuk okulundaki başarısı ile Oliver Stone'un Oscar ödüllü Vietnam draması " Platoon "da küçük bir rol kazandı.

Uzun seneler birlikte çalışacağı ünlü yönetmen Tim Burton'un aynı zamanda kendini de ispat ettiği filmi " Edward Scissorhands "de Winona Ryder ile birlikte oynayan genç aktör, başarısıyla bütün dikkatleri üzerinde topladı.

Bir anlamda içine saplandığı uyuşturucu batağından kurtulmasını sağlayan bu filmle birlikte önü açılan Depp, yine bir Wes Craven yapımı olan " Freddy's Dead : The Final Nightmare ", Emir Kustirica'nın Amerika taşlaması " American Dream ", İstanbul Film Festivali sayesinde son filmini görme fırsatını edineceğimiz Jim Jarmush'un Western'i " Dead Man " gibi zamanının ses getiren filmlerinde rol aldı.

Özellikle 1993 yapımı " Benny and Joon "da canlandırdığı, kendinin Charlie Chaplin ve Buster Keaton'ın yeniden doğmuş hali olduğunu zanneden sorunlu bir genç ve Tim Burton'ın dünyanın en kötü yönetmeni olarak kabul edilen Edward Wood'un hayatını anlattığı filmindeki ( Ed Wood, 1994 ) Ed Wood karakteri ile radikal üslubunu rollerine yansıtan Depp, genç bir aktörden beklenilenin daima dışında kaldı.

Başarısının mükafatını usta oyuncu Al Pacino ve Marlon Brando gibi usta oyuncularla karşılıklı oynama şansını yakalayarak alan Depp, sıra ile " Don Juan DeMarco " ve bir gangester filmi olan " Donnie Brasco "da yer aldı.

Canlandırdığı karakterlerin yanı sıra özel hayatındaki aşkları ile de konuşulan Johnny Depp, Winona Ryder, Sherlyn Fenn ve Kate Moss gibi güzel aktrislerle fırtınalı ilişkiler yaşadı. 1999 yılında Fransız şarkıcı ve aktris Vanessa Paradis'le bir çocuk dünyaya getiren aktör, bunun yanı sıra bir zamanlar başına büyük sorunlar çıkaran ve efsanevi aktör River Phoenix'in aşırı dozda uyuşturucu alarak hayatını kaybettiği ünlü gece kulübü the Viper Room'un işletmeciliğini yapıyor.

2000 yılında Sally Potter'ın yönettiği " The Man Who Cried " filminde Christina Ricci, Cate Blanchett ve John Turturro ile birlikte kamera karşısına geçen aktör, Juliette Binoche ile birlikte rol aldığı " Chocolat "da yine marjinal bir karakteri canlandırıyordu.

Aynı yıl, Julian Schnabel'ın " Before Night Falls " isimli filminde rol alan aktör, 2001 yılında 1970'li yıllarda Amerika'ya uyuşturucu ticaretinin ön plandaki isimlerinden olan George Jung'un hayatını anlatan " Blow " filminde başrol oyuncusu olarak yer aldı. Aktöre filmde güzel İspanyol aktris Penelope Cruz eşlik etti.

Depp'in 2001'de rol aldığı bir diğer film, Karındeşen Jack'in hikayesinden esinlenen " From Hell " oldu. Heather Graham ile birlikte kamera karşısına geçen aktör, filmde genç ve yetenekli Scotland Yard polis dedektifi Frederick Abberline karakterini canlandırdı.

Filmografi 2003 Pirates of the Caribbean 2002 Once Upon a Time in Mexico 2002 Nailed Right In 2001 Blow 2001 From Hell 2000 Chocolat 2000 The Man Who Cried 2000 Before Night Falls 2000 The Ninth Gate 1999 Sleepy Hollow 1999 Astronaut's Wife 1998 Fear and Loathing in Las Vegas 1997 Donnie Brasco 1995 Nick of Time 1995 Dead Man 1995 Don Juan DeMarco 1994 Ed Wood 1993 Benny & Joon 1993 Arizona Dream 1993 What's Eating Gilbert Grape 1990 Edward Scissorhands 1990 Cry-Baby 1986 Platoon 1985 Private Resort 1984 Nightmare on Elm Street
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Johnny Depp Filmografisi

Bölüm: Beasts of Prey

Don Juan

Don Juan, hikâyesi defalarca farklı yazarlar tarafından anlatılmış efsanevi ve kurgusal bir karakterdir.

Düşler ülkesi

Finding Neverland 2004 yapımı, Akademi ödüllü ABD filmi. Johnny Depp ve Kate Winslet'ın başrollerde yer aldığı filmin yönetmenliğini Marc Forster yapmıştır.

Al Pacino

Al Pacino uzun süren sinema kariyeri boyunca, Hollywood'un baş aktörlerinden biri olarak bilinir, 25 Nisan 1940'ta New York, Doğu Harlem'de dünyaya geldi. Güzel sanatlar Okulu'na giderken 17 yaşında okuldan ayrıldı ve çeşitli işlerde çalışmaya başladı.Bir yandan da oyunculuk ...

Juliette Binoche

1965 yılında Paris’ye dünyaya gelen Binoche, çocukluğunda bedeninden yayılan güzel kokudan ötürü Brioche ismiyle çağrılırmış. Oyuncu bir anne ile heykeltraş bir babanın çocuğu olan aktrisin kaderi sanatçı ailesinden ötürü zaten çizilmişti. Oyunculuk uğruna süper ...

Marlon Brando

1924 yılında Nebraska’da dünyaya gelen Marlon Brando, İrlandalı göçmen bir ailenin üçüncü çocuğuydu. 1935 yılında ebeveynlerinin ayrılmasıyla birlikte annesi ve iki kız kardeşi ile California’ya yerleşen aktör, iki yıl sonra anne ve babasının tekrar bir araya gelmesiyle ...

Anne Heche

Her ne kadar komedyen olarak şöhret olmak istese de daha çok blockbuster denilen gişe garantili yüksek bütçeli filmlerde yan ve yüzeysel karakterleri canlandırarak üne kavuşan Anne Heche, kariyerindeki ilk büyük başarısını “ Volcano ” adlı dev bütçeli felaket filmiyle ...

Penelope Cruz

Her ne kadar 1990’lar İspanya ‘yeteneklerin’ farkına varılmış olsa da, cazibeli aktris Penelope Cruz’un yarattığı dalga, öncelikle okyanusun öte yakasındaki sahillerde iz bıraktı.

Patricia Arquette

Oyuncu bir aileden gelen Patricia Arquette, ünlü karakter oyuncusu Lewis Arquette'nin kızı ve yine bir zamanların lady'si Rosanna Arquette ve aktör David Arquette'in kardeşi olmasından dolayı doğduğu anda itibaren sinemayla iç içe yaşamış. Film kariyerine 1980'lilerin ortasında ...

Lasse Hallström

Hayatın sıradışı karakterlerini ve durumlarını ele alan sıcak ve insani filmlere imza atan Lasse Hallström dünya çapında tanınan İsveçli bir yönetmen. 20 yıla yakın bir süre İsveç’te televizyon dizileri ve sinema filmleri yapan yönetmen, 1985 yılında çektiği, “ My Life ...

Cate Blanchett

Soylu tavırları ve zarif çizgileriyle Cate Blanchett Shekhar Kapur’un “ Elizabeth ” filmindeki Elizabeth 1 rolüyle Oscar’a aday gösterildiğinde, kimse için sürpriz olmadı bu adaylık. Filmdeki başarılı performansı, aktristi hem eleştirmenlerin, hem de izleyicilerin gözdesi ...