June Haimoff

Kısaca: June Haimoff, Kaptan June (1922, Essex,İngiltere) Dalyan İztuzu Plajı'nda yumurtalarını bırakan Caretta caretta kaplumbağalarının neslinin korunması için başarılı bir mücadele vermiş İngiliz çevreci. ...devamı ☟

June Haimoff
June HaimoffJune Haimoff emekliliğinden sonra Dalyan`a yerleşmiş ve Dalyan İztuzu Plajı`nda yumurtalarını bırakan Caretta caretta kaplumbağalarının neslinin korunması için başarılı bir mücadele vermiş bir İngiliz çevrecidir.

Londra`nın doğusundaki Essex vilayetinde (county) doğmuştur. Gençliğinde opera şarkıcısı olmak için müzik, dans ve bale okuluna gitmiş, daha sonraları yağlıboya resim çalışmalarına başlamıştır. Ünlü bir petrol mühendisi olan babasının işi dolayısıyla Ortadoğu`da gezmedik görmedik yer bırakmamıştır.

Temmuz 1975´te teknesiyle Dalyan sahilindeki küçük balıkçı kasabasına yanaştığında, hayatında yepyeni bir dönemin kapıları aralanmıştır. Bölge halkının, sevgi ifadesi olarak "Kaptan June" lakabını taktığı June Haimoff, 1984`te Dalyan`a kesin olarak yerleşmiş ve İztuzu Plajında kendi barakasında yaşamaya başlamıştır. Bu dönemde, geceleri yumurta bırakmak için kumsala gelen deniz kaplumbağaları Caretta caretta´larla karşılaşmıştır. Bu muhteşem yaratıkları, buldozerlerle gelen girişimcilerin istilasından korumak ve cennet kumsalı turizmin beton bloklarından kurtarmak için, büyük bir mücadeleye girişti. Carettaların üreme alanı olan İztuzu kumsalına otel yapılması girişimi üzerine bir kampanya başlatarak dünyanın ilgisini bu kumsala çekti ve otel yapma girişiminin durdurulmasını sağladı. Dalyan´a ve deniz kaplumbağalarına bütün dünya çevrecilerinin dikkatini çeken June Haimoff bu mücadelenin ve kazanılan zaferin öyküsünü Kaptan June ve Kaplumbağalar kitabında anlatmıştır.

İztuzu`nda başlayan betonlaşmanın durdurulmasını sağlayan kişiler arasında ön planda gelen Kaptan June, halen Köyceğiz Gölü-Dalyan ve çevresinin doğa bekçiliğini sürdürmekte, bölgedeki doğal dengeleri tehlikeye iten yapılanmaları engellemeye çalışmaktadır. Çalışmalarını Toparlar beldesinin sınırları içinde bulunan günlük ağaçlarının kurtarılması üzerinde yoğunlaştırmıştır. Dalyan Belediyesi tarafından evinin bulunduğu sokağa kendi adı verilmişdir.

Kaynakça

  • Kaptan June ve Kaplumbağalar - June Haimoff (Remzi Kitabevi, 2001)
  • Kaptan June and the Dalyan Turtles - June Haimoff (foreworded by David Bellamy) (Janus Publishing Company, January 1997)


Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.