Londra

İngiltere'nin başkenti. Büyük Britanya Adasının güneydoğusunda, Kuzey Denizine dökülen Thames Nehrinin ağzından 64 km içeride ve ırmağın iki yakasında yer alır. Banliyölerle birlikte yüzölçümü 1579 km2 olup, nüfûsu da 8.2 milyon civârındadır.

Bu makalenin ilgili olduğu konu başlıkları: i̇ngiltere, ab, almanya, amerika, amsterdam, atina, avrupa, avrupa birliği, bath, başkent, berlin
Londra
Londra


Haritada Londra'nın konumu kırmı renkte işaretlenmiştir.
Haritada Londra'nın konumu kırmı renkte işaretlenmiştir.
Londra, İngiltere'nin başkenti. Büyük Britanya Adasının güneydoğusunda, Kuzey Denizine dökülen Thames Nehrinin ağzından 64 km içeride ve ırmağın iki yakasında yer alır. Banliyölerle birlikte yüzölçümü 1579 km2 olup, nüfusu da 8.278.00 civarındadır.

Romalıların ırmak kıyısında Londinium ismiyle kurduğu ilk yerleşme ancak ikinci yüzyıl sonunda surlarla çevrildi. Dokuzuncu yüzyıl boyunca (Sakson yönetimi altındayken) Danlarla yapılan savaşlara sahne olan şehir, Norman istilasının (1066) ardından askeri açıdan büyük önem kazandı ve şehrin denetlenmesi için Londra Kulesi inşa edildi.

1136’daki yangında ahşap binaların yanmasından sonra düzenli sokaklar açılarak taş ve tuğla binalar inşa edildi. Diğer yandan yabancı tüccarların kurduğu koloniler de gelişti.

On altıncı yüzyılın ortalarında şehir büyük bir gelişme gösterdi. On dokuzuncu yüzyılın sonuna kadar geçen süre içinde hızlı sanayileşme, fakirlik, yaygın hastalıklar, çevre kirliliği ve ulaşım zorlukları gibi problemler ortaya çıktı. 1855’te Metropol İdaresi Kanunu çıkarıldıktan sonra metropoller gelişmeye başladı. Zamanla gelişen ulaşım imkanları şehrin dış banliyölere doğru gelişmesinde önemli rol oynadı. Birinci Dünya Şavaşı'ndan sonraki yayılma metropoliten alanın giderek bütünleşmesi sonucunu doğurdu. 1939’da çevredeki yerleşmelerle birlikte Londra metropoliten alanının nüfusu 8 milyona yaklaşmıştı. İkinci Dünya Savaşı sırasında havadan gelen akınlarla ağır bir yıkıma uğradıysa da sonraları yeniden inşa edildi.

Uxbridge, Slough vs. de yeni bir sanayi kuşağı olarak çok seri mal üreten tüketim malları sanayii (otomobil, fotoğraf, kozmetik, gıda vs. gelişmiştir. Şehrin ticaret merkezi New York’tan sonra dünyanın ikinci büyük iş merkezidir. İngiltere bankası, borsalar, Büyük Britanya bankaları, yabancı bankalar, denizcilik sigortaları, yatırım şirketleri, simsarlık, danışmanlık, ithalat ve ihracat şirketleri, altın piyasası, kürk ve çay piyasaları, gemi ve uçak kiralama şirketleri vs. ticari ve mali birçok büro şehrin merkezinde toplanmıştır.

Londra ayrıca, tiyatroları, müzeleri, konser salonları, üniversiteleri, BBC, sinema ve ses kayıt stüdyoları, büyük spor sahaları (Wembley, Wimbledon, Twickenham) ile bir kültür ve spor merkezidir.

Thames Irmağının menderesler çizerek ilerlediği havzada genelde pek az değişiklik gösteren yumuşak bir deniz iklimi hüküm sürer. Ocak ve temmuz sıcaklık ortalamaları sırasıyla 3°C ve 22,5°C’dir. Şehir merkezi banliyölerden biraz daha sıcaktır.

Gezi

Bir zamanlar üstünde güneş batmayan ülke diye tanımlanan Büyük Britanya'nın başkenti Londra.. Bugünde krallığın başkenti.. Kendine has mimarisiyle, canlı, düzenli, kesinlikle başdöndüren hızıyla büyük metropol..Londra'da yaşayan herkes bu düzene uymak zorunda. Yoksa insanin birbirine geçmiş ve devinimi hiç bozulmayan çarklarin arasinda yitip gitmesi işten degil.. Bu yüzden bir Londrali,zamanini asla boş geçirmez. Metroda yaklaşik on beş lines (hat) ile şehir içi trafiginin yükü oldukça hafifletilmiştir. Günde üç- dört milyon yolcu taşiyan Underground'da Londralılar zaman harcamamak için yemeğini vagonda yiyebilir, kitabını orada okur, öğrenciyse çantasından dersini çıkarıp ödevlerini vagonda yapar.

İlk olarak İskoçların ve Keltlerin yerleştikleri bölge, tarih boyunca Romalılardan Jütlere kadar pek çok devletin akınına uğramış. Bu durum toplum yapısını çağdan çağa farklı kültürlerin etkisinde bırakmış. Bugünde turistlerin uğrak yerlerinden olan OXFORD STREET'te aynı kaosu görmek olası.Sanki her ulustan, her kültürden insanın toplanma yeri burası.Babil Kulesi gibi . Her dilden konuşan büyük bir kalabalık.Zaten Londra'nın bir başka özelliği de, alış-veriş merkezleri...Londrada satılan malın fiyat ve kalitesi hiç değişmez. Konfeksiyonda Türk giysilerinin vitrinlerde ayrı bir yeri var..Hatta İngiliz mallarına kıyasla bizimkilerin daha iyi olduğu bile söylenebilir.

Diğer Avrupa kentleri arasında, farklı zevklere, ama özellikle de sanatseverlere sınırsız alternatifler sunması açısından Londra'nın çok özel bir yeri vardır. Aralarında British Museum, National Gallery, Tate Modern, Tate Britain gibi bazı müze ve galerilere giriş ücretsiztir.Balmumundan yapılmış mumyalardan oluşan fantastik bir yeni çağ müzesi olan Madame Tussaud's her yıl dünyanın çeşitli yerlerinden iki milyondan fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapar. Müzede Bill Clinton'dan Nelson Mandela'ya; Elvis Presley'den Alfred Hitchcock'a kadar sayısız ünlünün mumyaları bulunur.. Ayrıca bizim için ayrı bir önemi bulunan Atatürk mumyası da oradadır.. Müzenin en alt katında yer alan korku bölümü de oldukça ilginç.21. yüzyılın bilim ve teknik harikası olan LONDON PLANETARIUM'u, efsanevi rock yıldızlarının heykellerinin bulunduğu ROCK CIRCUS'u ve dünyanın sayılı sanat eserlerini barındıran NATIONAL GALLERY de ziyaret edilmesi gereken yerlerden..Çocuklar ve hayvan dostları içinse LONDON ZOO ideal bir seçim. Afrika Kartalından, Vahsi Asya Aslanlarına kadar çesitli hayvan türlerini bir arada görmeniz mümkün.

Alışveriş için pahalı olduğu düşünülürse de mutlaka görülmesi gereken HARROD's Mağazası 1849'da Henry Charles Harrod tarafından kurulmuş.Günümüzde Londra jet-setinin uğrak mekanı. Eğlence meraklıları içinse SOHO'dan söz edebiliriz. Sıra sıra dizilmiş barlar ve gece klüpleriyle günün her saati renkli ve canlıdır. Londra'da eğlence çeşiti boldur. Aynı anda 200 film birden gösterime girer, canınız bara gitmek istediğinde 7000'den çok seçeneğiniz olur... Günün erken saatlerinde film seyretmeyi sorun etmeyen sinema tutkunları çoğu sinemanın indirimli biletlerinden yararlanabilir.Ne yazık ki opera ve müzikallere giriş oldukça pahalıdır. Ama dünyanın en ünlü müzikalleri burada gösterimdedir.

Trafalgar Meydanı'nda, 13.yy'dan bu yana dimdik ayakta duran St. Martin-in-the-Fields kilisesinde, öğle tatili süresince canlı barok müzik dinlenebilir.Londra'nın ortasında gölleriyle gezinti ve dinlence alanlarıyla Hyde Park ayrıca dünyada üzerinde ifadenin en çok özgürleştiği bir yerdir. "Serbest Kürsü" de her pazar sabahı istediğiniz konuda konuşma yapabilirsiniz.Piccadilly Circus ise dünyanın dört bir tarafından gelen turistlerin buluşma adresdir. Trafalgar Sqouare geleneksel yılbaşı kutlamalarının vazgeçilmez adresi. Meydanın tam ortasında Amiral Lord Horatio Nelson için dikilmiş 56 m. yüksekliğindeki NELSON'S COLUMN görülebilir. St. Paul's Cathedral ise tüm dünyanın Prens Charles ve Prenses Diana'nın düğün töreni ile tanıdığı mekan.. Avrupa'nın en geniş üçüncü katedralidir..

Londra Anlamları

Londra

İtalyanca Londra kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. London, capital city of England; capital city of the United Kingdom

Londra

Türkçe Londra kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Londra (f) ] n. London, capital city of England; capital city of the United Kingdom n. Metropolis, London

Londra

İtalyanca Londra kelimesinin Fransızca karşılığı.
(geografia) Londres (m)

Londra

İtalyanca Londra kelimesinin Almanca karşılığı.
n. london

Londra

Türkçe Londra kelimesinin Fransızca karşılığı.
Londrès

Londra

Türkçe Londra kelimesinin Almanca karşılığı.
npr. London

Londra

İngiltere ve Birleşik Krallık'ın başkenti.

İlgili konuları ara

i̇ngiltere ab almanya amerika amsterdam atina avrupa avrupa birliği bath başkent berlin
...

Okuma Önerileri

Zeplin
2 yıl önce

Hafif bir gazla doldurularak havada askıda kalma özelliği kazandırılmış, idare edilebilir balonlu hava gemisi. Zeplini balondan ayıran en büy

Zeplin, 1852, 1900, 1916, 1923, 1926, 1929, 1930, 1936, 2. Dünya Savaşı, 2004
Adele
3 yıl önce

Adele Laurie Blue Adkins (d. 5 Mayıs 1988), İngiliz şarkıcı-söz yazarı ve müzisyen.

Alondra
3 yıl önce

Alsace
1 yıl önce

Alsas ya da Alzas (Fransızca: Alsace [alˈzas]; Almanca: Elsass ya da Elsaß), Fransa'nın 26 bölgesinden biridir. Yukarı Ren nehri'nin batı kıy

Alsace, 1002, 1054, 1445, 1458, 1485, 1491, 1511, 1521, 1547, 1551
Amsterdam
1 yıl önce

Amsterdam Hollanda'nın başkentidir ama hükümeti barındırmaz, yani idari başkent değildir. Şehri bölen kanallar sebebi ile şehire "Kuzeyin V

Amsterdam, 2005, Anne Frank, Atina, Avrupa, Avrupa Birliği, Berlin, Bratislava, Brüksel, Budapeşte, Bükreş
Amélie
3 yıl önce

Amélie (Özgün adı: Le Fabuleux Destin d'Amélie Poulain, Tr.: ''Amélie Poulain'in Masalsı Kaderi''), Audrey Tautou’nun başrolünde olduğu, J

YANGIN
2 yıl önce

Yangın Bir evin, bir mahallenin, bir köyün, bir ormanın veya büyük bir şeyin tutuşarak yanması. İnsanların başına gelen, deprem, su bask

İtfaiye, Ateş
Central Park
1 yıl önce

Central Park, Amerika Birleşik Devletleri'nin New York City şehri Manhattan ilçesinde yer alan büyük umumi kentsel bir parktır. Yıllık ortalam

Central Park, ABD ülke bayrağı, Amerika Birleşik Devletleri, 1859, ABD, Film (sinema), Manhattan, New York, Televizyon, Wikimedia Commons, Park
Cheapside
3 yıl önce

Cheapside İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan ve Queen Victoria, Cornhill, Threadneddle, Lombardve, King William caddeleri ile bağlantılı bi

Cheapside, 1666, Büyük Londra Yangını, Londra, İngiltere
Chelsea
1 yıl önce

Chelsea ile aşağıdakiler kastedilmiş olabilir:

Chelsea, Chelsea, Londra, Chelsea F.C., Anlam ayrım
...

Görüşler

misafir Avatar
misafir - 5 yıl önce
Efendim İstanbulun yüzölçümü yine sizlerin değerlerine göre 5712 Klm2 olarak görünürken Londranın yüzölçümü 1579 Klm2 olarak görülüyor. Uzun yıllar Londra'da yaşamış biririsi olarak bu rakamların bir hayli orantısız olduğunu sanıyorum. İncelenmesinda yarar olacağı doğru rakamların çıkacağı kanaatindeyim.Dikkatinize sunulur.

Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.