Kantar Ağır cisimleri tartmak için kullanılan tek kollu terazi. Kantar, esas olarak yatay bir kol, bu kolun ucunda, tartılacak cismi asmaya yarayan çengel, ayrıca kol üzerinde hareket eden sabit bir ağırlık (kantar topu) ile kantar bıçağından meydana gelmiştir. Kantar bu yapısı ile bir çeşit kaldıraçtır. Fizikte kuvvet ölçmeye yarayan ve halk arasında el kantarı denilen dinamometre, kantarın bir çeşididir. Tartılacak cisim çengele asıldığında, kantar kolu üzerinde hareket eden kantar t...

KANTAR (türkçe) anlamı
1. Ağırlık ölçüsü âleti.
2. Binikiyüz dinar
3. onikibin okiyye
4. yüz okiyye gibi hudutsuz bir vezindir.
5. Kırk okka.
KANTAR (türkçe) anlamı
6. ağırlık sıfırken yatay duran bir kaldıraç koluna dik olarak tutturulmuş bir ibrenin sapmasıyla kütleleri tartan aygıt
7. 56,452 kg. ağırlığında ya da kırk dört okkalık bir ağırlık ve sığa birimi.küçük ağırlıkların çengeline takılarak tartıldığı araç
8. el kantarı.baskül.
KANTAR (türkçe) ingilizcesi
1. n. steelyard
2. weigher
3. weighbridge
4. weighing machine
5. spring balance,
KANTAR (türkçe) fransızcası
1. balance romaine
2. peson [le]
KANTAR (türkçe) almancası
1. n. Waage

Kantar hakkında bilgiler

Kantar Ağır cisimleri tartmak için kullanılan tek kollu terazi. Kantar, esas olarak yatay bir kol, bu kolun ucunda, tartılacak cismi asmaya yarayan çengel, ayrıca kol üzerinde hareket eden sabit bir ağırlık (kantar topu) ile kantar bıçağından meydana gelmiştir. Kantar bu yapısı ile bir çeşit kaldıraçtır.

Fizikte kuvvet ölçmeye yarayan ve halk arasında el kantarı denilen dinamometre, kantarın bir çeşididir. Tartılacak cisim çengele asıldığında, kantar kolu üzerinde hareket eden kantar topu ile cismin ağırlığı dengeye getirilir. Kantar çengeline cisim asılmadığında kantar topu ile dengede bulunduğu nokta (0) sıfır kabul edilir. Kantar çengeline veya kefesine bilinen 1, 2, 3... gibi ağırlıklar koyarak sürgülü ağırlığın bulunduğu yerleri işaretleyerek kantar bölümlenir.

Kantar, ağır olması, dengesinin çabuk bozulması gibi sebeplerle terazi yerine kullanılamaz. Ancak pratik olması, farklı ağırlıkları tartarken yalnız bir ağırlık kullanılması kolaylığı da vardır.

Halk arasında kamyon ve vagon gibi ağır yükleri tartan büyük baskül ile küçük el terazilerine de kantar denmektedir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Kantar, Nusaybin

Kantar, Mardin ilinin Nusaybin ilçesine bağlı bir köydür.

Kantar, Söğütlü

Kantar, Sakarya ilinin Söğütlü ilçesine bağlı bir köydür. Köyün adı Kurtuluş Savaşı'ndan önce yaşayan Yunan asıllı Rumların köyde kantar imalatı yaptıkları bilinmektedir.

Selâhattin Kantar

Ömer Selahattin Kantar (1878 - 17 Kasım 1943); Türk müzeci, arkeolog, gazeteci ve yazar. İzmir Arkeoloji Müzesi kurucu müdürü. 1932-1941 yılları arasında Rudolf Naumann ile birlikte Smyrna Agorası kazılarını yürüttü.

Kantar (eşya)

Kantar : 1. Ağırlık sıfırken yatay duran bir kaldıraç koluna dik olarak tutturulmuş bir ibrenin sapmasıyla kütleleri tartan araç. 2.

Kantarō Suzuki

Danşaku (Baron) Kantarō Suzuki (Japonca ; d. 18 Ocak 1868, Osaka - ö. 17 Nisan 1948, Çiyo, Japonya), Nisan 1945'te başbakanlık görevinde bulunan Japon devlet adamı ve asker.