Kaplan

Kaplan Yaşadığı yerler: Asya’nın sazlık ve nemli ormanlarında. Özellikleri: Kedi cinsinin en büyük ve en yırtıcı memeli hayvanı. Erkeğin boyu üç metre, ağırlığı 250 kg kadardır. Aç kalınca köylere inerek hayvan ve insanlara da saldırır. Ömrü: 25 yıl kadar. Çeşitleri: Sibirya kaplanı, Sumatra kaplanı, Sunda kaplanı, Bengal kaplanı, Bali kaplanı, Hazar kaplanı, Çin kaplanı Ünlülarıdır. Kedigiller familyasından tarçın renkli, postu kara çizgili yırtıcı bir memeli. Kuyruğu püskülsüzdür. Ka...

KAPLAN (almanca) türkçe anlamı
1. i. papaz yardımcısı (m)
KAPLAN (türkçe) anlamı
2. kedigillerden
3. enine siyah çizgili
4. koyu sarı postu olan
asya'da yaşayan çevik ve yırtıcı hayvan (felis tigris).
KAPLAN (türkçe) anlamı
5. (Türkçe) Vahşi kedigillerden
6. benekli
7. yırtıcı hayvan.
1. n. family namen. chaplain
2. clergyman attached to an institutionn. Kaplan
family name,
KAPLAN (türkçe) ingilizcesi
3. [Kaplan]n. family namen. chaplain
4. clergyman attached to an institutionn. Kaplan
family name,
Kaplan (almanca) ingilizcesi
n. family name,
Kaplan (fransızca) ingilizcesi
5. n. Kaplan
6. family name,
KAPLAN (türkçe) fransızcası
1. tigre [le]
KAPLAN (türkçe) almancası
1. n. Tiger
Kaplan (ingilizce) italyancası
1. s. Kaplan
2. cognome
Kaplan (ingilizce) portekizcesi
1. s. Kaplan
2. sobrenome
Kaplan (ingilizce) flemenkcesi
1. zn. familienaam

Kaplan hakkında bilgiler

Kaplan Yaşadığı yerler: Asya’nın sazlık ve nemli ormanlarında. Özellikleri: Kedi cinsinin en büyük ve en yırtıcı memeli hayvanı. Erkeğin boyu üç metre, ağırlığı 250 kg kadardır. Aç kalınca köylere inerek hayvan ve insanlara da saldırır. Ömrü: 25 yıl kadar. Çeşitleri: Sibirya kaplanı, Sumatra kaplanı, Sunda kaplanı, Bengal kaplanı, Bali kaplanı, Hazar kaplanı, Çin kaplanı Ünlülarıdır.

Kedigiller familyasından tarçın renkli, postu kara çizgili yırtıcı bir memeli. Kuyruğu püskülsüzdür. Karnı beyazdır. Çizgili yüzünde de beyaz lekeler bulunur. Kaplanın memleketi Asya’dır. Kuzeyde Sibirya, güneyde Hindistan ile Malakka yarımadası arasındaki bölgede yaşar. Çizgili postu, otlu bataklık ormanlarında rahatça gizlenmesine yardımcı olur. Boş bulunan bina enkazları da kaplanlar için ideal barınaktır. Postunun rengi yaşadığı çevrenin rengine uyduğu için, uzaktan pek fark edilmez. Hindistan’ın Rewa bölgesinde yaşayan kaplanın postu kirli beyaz olup, üzerinde koyu kahverengi çizgileri mevcuttur. Gözleri, burnu ve ayak tabanları da pembedir. Yalnız veya grup halinde dolaşırlar. Kaplanların en küçüğü Sumatra, en irisi ise Sibirya kaplanıdır. Boyu kuyruğu ile dört metreye yaklaşır. Ağırlığı ise 325 kilogramdan fazla olabilir. Ortalama ömrü 25 sene kadardır.

Kaplan, aslana çok benzemesine rağmen, postunun çizgili ve yelesinin olmamasıyla ondan ayrılır. Aslan ile kaplandan meydana gelen melezin yelesi olabilir. Fakat kaplan esaret hayatında pek ender ürediği için bu cins melezlere pek nadir rastlanır.

Tehlikeli anlarda kendilerini suya atan kaplanlar rahatlıkla yüzebilirler. Sık çalılıklardan daha çok hoşlanan bu iri yapılı vahşi kediler, ağaca çok rahat tırmanırlar. Su bulunan yerleri tercih eden kaplanlar uzaklara gitmeden o bölgede gizlenerek avlanırlar. İnsan avcısı olmayan kaplanlar bu etin tadına alışınca, o bölge insanları için büyük bir tehlike arz eder. Böyle durumlarda köylerin bile terk edildiği Hindistan’da, kaplanların yiyip parçaladığı insan sayısı bine yaklaşır. İhtiyar, hasta kaplanlar kuvvetten düştükleri için normal avlarını yakalayamazlar. Bu durumda silahsız insanlara saldırırlar. Eskiden her sene Singapur’da 400, Cava’da 300 kadar insan, kaplanlar tarafından parçalanırdı. Belli bir çiftleşme mevsimi olmayan kaplanlar, 98-109 günlük bir hamilelik döneminden sonra, 2-4 yavru dünyaya getirir. Anne ve babanın büyüklüğü karşısında pek küçük olan bu yavrular 1-1, 5 kg ağırlığında ve kedinin yarı büyüklüğündedir. İki haftalık oluncaya kadar gözleri kapalıdır. Anne tarafından büyük bir şevkatle bakılan yavrular, et yiyecek duruma gelinceye kadar sütle beslenir. Yavrularına dokundurtmayan anne kaplan, herhangi bir suretle yavrularına el değdirildiğinde korkunçlaşır. Küçük kaplanlar altı aylık olunca annelerinden gördükleri usullerle yavru avlamaya başlarlar. Bir yaşına gelince artık iyi bir avcı olurlar. İki yaşına kadar anneleriyle beraber bulunurlar. Dört senede erginleşirler.

Yırtıcı bir hayvan olan kaplan, geyik, antilop, dağ keçisi gibi yabani hayvanları avlamasının yanında koyun, at, inek gibi evcil hayvanları da parçalar. Bengal kaplanlarının bir senede altmış binden fazla koyun, at, inek parçaladıkları rivayet edilir. Hindistan’da yaşayan kaplanların başlıca besin kaynakları geyik, vahşi domuz ve tavus kuşudur. Çoğunlukla gece avcıları olmakla birlikte gündüz de avlanırlar.

Kafesteki bir kaplan günde 5-6 kg civarında et yediğine göre ormandaki hayvanın beslenmesi için daha fazla ete ihtiyacı vardır. Bir defada 20-25 kg et yiyebilir. Günlük et ihtiyaçları 8-10 kilogramdır. Su kenarlarında su içmeye gelen hayvanlara pusu kurar, sıçrayarak üzerine atılır, ön pençeleri ile yere yıkarak gırtlak ve boynundan ısırmak suretiyle öldürür. Bir sıçrayışta 6 metrelik engelleri aşabilir. Otçul av bulamadıkları zamanlarda timsah, kurbağa ve kertenkele de avlarlar. Bütün kaplanlar leş de yerler.

Kaplanın insanlara alışması güç olmakla beraber, evcilleştirilerek sirk gösterilerinde istifade edilmektedir. Korkuya kapıldığı zamanlarda parçalayıcı bir karaktere sahip olur.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Kaplan nerede?

Kaplan haritadaki konumu
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Hamit Kaplan

Olimpiyat ve dünya şampiyonu, ağır siklet güreşçisi Hamit Kaplan, 5 Ocak 1976’da Çorum yakınlarında geçirdiği trafik kazasında öldü. 1933’te Amasya’da doğan Hamit Kaplan, milli güreşçi olan dayısıAdil Candemir’in özendirmesiyle 16 yaşında güreşe başladı. ...

Mehmed Kaplan

Mehmed Kaplan 1942 yılında Namık Kemal hakkında yaptığı araştırma ile doktor, 1946'da da Tevfik Fikret üzerine yaptığı inceleme ile doçent, 1952 senesinde de; Yeni Türk edebiyatı sahasında profesör ünvanını aldı. 1958 senesinde Erzurum Üniversitesini kurmakla ...

Kaplan Harekatı

Kaplan Harekatı, 1941 yılı Nisan ayında, Mısır'daki İngiliz birliklerinin takviyesini amaçlayan bir deniz nakliye operasyonudur. Beş nakliye gemisi ve koruma gemilerinden oluşan konvoy, 395 tank ve 50 avcı uçağı taşıyacaktır.

Bağdat Kaplan Camii

Kaplan Camii, Bağdat`ın ünlü bilginlerinden Ebul Hasan Ali bin Ahmed el Alevî adına Saraçhane`de Reis-ür Rüesa Alâeddin tarafından 1256 yılında medrese olarak yaptırılan bina, zamanla harap olduğundan, yerine vali Kaplan Mustafa Paşa tarafından 1677`de camii yaptırılmıştır. ...

Kaplan Tigger

Kaplan Tigger, Winny The Pooh adlı Walt Disney çizgi filmindeki zıplayan kaplan. Neşeli, çoşkulu ve cesur olan Tigger türünün tek örneği olup yaylı kuğruğuyla meşhurdur.

Kaplan Kedisi

Kaplan kedisi (``Leopardus tigrinus``), Lekeli küçük kedi olarak da bilinir, kedigiller (Felidae) familyasından Güney Amerika`ya özgü bir kedi türü.

Kaplan Ve Ejderha

Kaplan ve Ejderha (Çince: 臥虎藏龍; Pinyin: Wò Hǔ Cáng Lóng) 2000 yapımı wuxia ("savaş sanatları ve silahşörlük") filmidir. Çin Halk Cumhuriyeti-Hong Kong-Tayvan-Amerika Birleşik Devletleri ortak yapımı film Ang Lee tarafından yönetilmiştir.