Kara Kule, Amerikalı yazar Stephen King tarafından yazılan fantastik, bilim-kurgu, korku ve western türlerindeki kitap serisidir. Seri hayatta kalmış son silahşör Roland Deschain' ın gizemli Kara Kule' yi arayışını anlatmaktadır.

Kara Kule hakkında detaylı bilgi

Kara Kule

``Kara Kule``, Stephen King`in yaratmış olduğu mitosun adıdır. 7 kitaptan oluşan Kara Kule serisi, aslında King`in yazmış olduğu neredeyse her öyküyle kıyısından köşesinden ilintilidir. Hatta başka yazarların, şairlerin ve diğer sanat dallarıyla uğraşan birçok kişinin eserlerinden izleri Kara Kule serisinde rahatça görebiliriz. Kara Kule başından sonuna göndermelerle doludur. King`in hikayeyi direk olarak esinlendiği Robert Browning`in "Child Roland to the Dark Tower Came" (Roland Adında Bir Çocuk Kara Kule`ye Geldi) adlı uzun şiirinden, J.K. Rowling`in Harry Potter Serisi kadar.

Öykü

Seri, King`in yarattığı fantastik bir paralel evren olan orta-dünya`da, hayatta kalmış son silahşor olan Roland`ın, "ilerlemiş" dünyanın kötü gidişatını durdurmak için, varlığın merkezi olan Kara Kule`ye yaptığı tehlikeli yolculuk anlatılıyor. Bizim dünyamıza benzer dünyasıyla, bizim dünyamızdan "çektiği" ve silahşor yaptığı unutulmaz karakterler ile, yüzyılları bulan geçmişi ve ağır ama sağlam işleyen beyni ile Roland Deschain, unutulmaz karakterler arasına çoktan girdi bile.

Kara Kule Serisi

 1. ``Silahşör (The Gunslinger) ISBN 975-405-151-8``
 2. ``Üçün Çizgileri/Çekilişi (The Drawings of the Three) ISBN 975-210-437-1``
 3. ``Çorak Topraklar (The Waste Lands)``
 4. ``Büyücü ve Cam Küre (Wizard and Glass) ISBN 975-405-876-8``
 5. ``Calla`nın Kurtları (Wolves of The Calla) ISBN 975-210-454-1``
 6. ``Susannah`nın Şarkısı (Song of Susannah) ISBN 975-210-507-6``
 7. ``Kule (The Dark Tower)``


Kara Kule Serisiyle Doğrudan Bağlantılı Eserleri

 1. `` Kemik Torbası (Bag of Bones)``
 2. `` Ejdarhanın Gözleri (Eyes of the Dragon) ISBN 975-100-002-5``
 3. `` Mahşer (The Stand)``
 4. `` Sis (Skeleton Crew)``
 5. `` Hortlak/Korku Ağı (Salem`s Lot)``
 6. `` Düzenleyiciler (The Regulators)``
 7. `` Yaratık (Desperation) ISBN 975-102-371-8``
 8. `` O (It)``
 9. `` Uykusuzluk (Insomnia)``
 10. `` Buick 8 (From a Buick 8)``
 11. `` Maça Kızı (Hearts in Atlantis)``
 12. `` Eluira`nin Küçük Hemşireleri/Karanlık öyküler (The Little Sisters of Eluria)``
 13. `` Tılsım (The Talisman) ISBN 975-100-299-0``
 14. `` Kara Ev (Black House) ISBN 975-210-264-6``
 15. `` Çılgınlığın Ötesinde (Rose Madder)``


Not: Aslında Stephen King`in bütün kitaplarını buraya yazmak gerekiyor. Yazarın neredeyse her öyküsünü ister uzun ister kısa olsun, kendi adıyla veya ``Richard Backman`` takma adıyla yazmış olsun, bir şekilde Kara Kule mitosuna bağlamak mümkün. Herhangi bir hikayesindeki herhangi bir karakterin delirme sebebi (!!Medyum!!`da olduğu gibi) Kule`nin düzenindeki bir dengesizleşme olarak tanımlanabilir. Yine aynı şekilde yoğunlukla ele aldığı ``doğaüstü`` yetilere sahip olan karakterleri (ilk kitabı ``Gözde olduğu gibi) Kara Kule`de ki ışın kırıcılardan başka bir şey değildirler.

LinklerKara Kule Türkiye Fan Sitesi

Kara Kule ve Stephen King`e dair..

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Kara Kule maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Kara Kule: Silahşor

Stephen King tarafından yazılan Kara Kule serisinin ilk kitabı olan Silahşor 1982 yılında yazılmıştır. == Konusu ==Kule'yi arayan Gilead'lı Roland'ın ufak birkaç macerasından oluşur. Kule'ye giden yolda ilk hedefi olan siyahlı Adam'ın peşinde koşması, Ka-Tet'inin bir parçası ...

Kara Kule (anlam Ayrımı)

Kara Kule kelimesinin farklı anlamları:

Kara Kule (film)

Kara Kule, Stephen King'in 7 ciltlik roman serisini baz alarak çekilecek, yönetmenliğini Ron Howard' ın yaptığı, başkahramanı Roland' ı Javier Bardem' im canlandıracağı, 2013 yılında gösterime girecek film projesidir.

Kara Kule (seri)

Kara Kule, Stephen (Edwin) King'in yaratmış olduğu 7 kitaptan oluşan mitosun adıdır. 8. kitap, Anahtar Deliğinden Sızan Rüzgâr (The Wind Through the Keyhole) 2006 yılında çıkmıştır.

Kara Kule (çizgi Roman)

Kara Kule, ilki 2007' de çıkarılan Stephen King' in Kara Kule roman serisini baz alan Marvel tarafında piyasaya sürülmüş çizgi roman dizisidir.Stephen King çizgi roman serisinin yaratıcı sanat yönetmenidir. Öykü danışmanı Rabin Furth'dur.