Karakalpakistan

Karakalpakya veya Karakalpakistan (Özbekçe: Qoraqalpog‘iston Respublikasi ; Karakalpakça: Qaraqalpaqstan Respublikasi‘), Özbekistan’a bağlı özerk bir cumhuriyettir. Özbekistan’ın batı kesiminde yer alır.

Qoraqalpog`iston Respublikasi
Karakalpakistan Cumhuriyeti
Қарақалпақстан Республикасы
Başkent: >| Nukus
Yüzölçümü: >| 160,000 km²
Nüfus: >| 1,200,000 (2005)
Nüfus Yoğunluğu: >| 7.5 kişi/km²
Kısaltması: >| UZ-QR


Karakalpakya veya Karakalpakistan (Özbekçe: Qoraqalpoga€˜iston Respublikasi ; Karakalpakça: Қарақалпақстан Республикасы veya Qarakalpaqstan Respublikasi), Özbekistan`a bağlı özerk bir cumhuriyettir. Özbekistan`ın batı kesiminde yer alır. Başkenti Nukus`tur (Karakalpakça: Nökis). Karakalpakya, tarihsel Harezm topraklarını kapsar. yüzölçümü 165.000 km²`dir. Karakalpakistan`ın nüfusu yaklaşık 1.200.000`dir. Bu nüfusun 400.000`i Karakalpak, 400.000`i Özbek ve 300.000`i Kazak`tır.

Karakalpakistan, Nisanın 1925`te, o tarihte Kazak Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti`nin özerk bir bölgesiydi. Ancak bu özerk bölge 20 Temmuz 1930`da SSCB`ye devredildi. İki yıl sonra (20 Mart 1932) Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti statüsünü kazandı. Aralık 1936`da Özbekistan SSC`ne bağlandı.

Karakalpakça, Türk Lehçelerinin Kıpçak grubuna girmektedir. Kazak ve Nogay lehçelerine de yakındır. Bunlar da yazı dilinde önce Arap alfabesini, 1928-40 arası Latin alfabesini ve daha sonra Kiril alfabesini kullanmışlardır.

1914`te bu bölgede 553 cami mevcuttu. Bugün bu bölgedeki bir resmi dini faaliyetler Taşkent`teki müftülüğün kontrolü altındadır. İbadete açık olam cami sayısı hakkında herhangi bir bilgi mevcut olmamakla birlikte, on`dan fazla olmadığı tahmin edilmektedir.

Tarihteki Türk Devletleri

Kaynak

  • http://www2.omu.edu.tr/ogrenciklupleri/klupler/turkdunyasi
  • http://karakalpak.homestead.com/
  • www.karakalpak.com


Özbekistan-bölgeler türk_devletleri

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    karakalpaklar en eski türk boylarından biridir. Tarihleri MÖ 5000 yılına kadar dayanmaktadır. Dillerindeki kelimelerin diğer türk dillerindede bulunmaları bunun en önemli göstergesidir. Karakalpaklar büyük bir ihtimalle ortaasyadan mezepotamyaya göç eden (kımır yani bugünkü kırım-kimmer-sümmer)Türklerinin az miktarda orta asyada kalan sümerlerdir.Bunun böyle olduğunu Karakalpakca ile sümerceyi karşılaştırınca görebilirsiniz.

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Karakalpakistan
Karakalpakistan