Karpuz

Karpuz Türkiye’de yetiştiği yerler: Hemen hemen her yerde. Pulpası sulu ve lezzetli olan ve memleketimizde meyve olarak çok yetiştirilen, alaca yeşil, sert kabuklu büyük meyveler veren, bir yıllık otsu bir bitki. Daha çok Akdeniz bölgesi ülkelerinde yetişen bir bitkidir. Anavatanı Afrika’dır. Eski Mısırlılar zamanında karpuzun yetiştirildiği tesbit edilmiştir. Karpuz, mutedil iklimlerden hoşlanır, kumlu-killi, derin ve serin toprakları sever. Özellikle nehir ve göl kenarları karp...

KARPUZ (türkçe) anlamı
1. 1 . Kabakgillerden
2. sürüngen gövdeli parçalı sert yapraklı
3. sarı çiçekler açan bir bitki (Citrullus vulgaris).
4. 2 . botanikBu bitkinin dışı yeşil kabuklu
5. içi kırmızı ve sulu
6. iri meyvesi.
7. 3 . Biçimi bu meyveye benzeyen nesne:
8. Lamba karpuzu.-
9. 4 . argoKadın memesi:
10. Karpuzları daha da sarsıla sarsıla gülüyordu şimdi.- N. Cumalı.
KARPUZ (türkçe) anlamı
11. kabakgillerden
12. sürüngen gövdeli bir bitki (citrullus vulgaris).bu bitkinin iri ve sulu meyvesi.karpuz biçiminde yuvarlak ve iri şey.
KARPUZ (türkçe) ingilizcesi
1. n. watermelon,
KARPUZ (türkçe) fransızcası
1. melon d'eau
2. pastèque [la]
KARPUZ (türkçe) almancası
1. n. Wassermelone
2. Zitrulle

Karpuz hakkında bilgiler

Karpuz Türkiye’de yetiştiği yerler: Hemen hemen her yerde.

Pulpası sulu ve lezzetli olan ve memleketimizde meyve olarak çok yetiştirilen, alaca yeşil, sert kabuklu büyük meyveler veren, bir yıllık otsu bir bitki.

Daha çok Akdeniz bölgesi ülkelerinde yetişen bir bitkidir. Anavatanı Afrika’dır. Eski Mısırlılar zamanında karpuzun yetiştirildiği tesbit edilmiştir.

Karpuz, mutedil iklimlerden hoşlanır, kumlu-killi, derin ve serin toprakları sever. Özellikle nehir ve göl kenarları karpuz ziraatına elverişlidir. Gübreyi çok sever. Çiftlik veya kuş gübresi verimi artırmada iyidir.

İlkbaharda don ve kırağı tehlikesi geçtikten sonra ekilir. Toprak derin sürülür. Açılan her ocağa 3-4 tohum olmak üzere genellikle 2-5 cm derinliğe ekilir. Tohumlar çimlendikten sonra 2-3 yaprakta birinci çapa, 5-6 yaprakta ikinci çapa yapılır. Kuru şartlarda daha tatlı karpuz elde edilmektedir. Olgun karpuzlar tın-tın eder, kurumuş sapı kolayca kopar, ağırlıkça hafiftir. Karpuzlar renk, şekil ve yetiştiği yere göre isim alırlar:

1. Yeni dünya karpuzu: Marmara bölgesinde çok ekilir. Açık yeşil renkte ince kabuklu, koyu kırmızı, gevrek, tatlı ve etlidir. Çekirdekleri beyaz ve küçüktür.

2. Alacalı karpuz: Açık yeşil kabuk üzerinde muntazam koyu lekeler vardır. Kabuğu gevrektir. Eti pembe kırmızı, çekirdekleri siyahtır.

3. Kara karpuz: Kalın, koyu yeşil kabuklu, çok şekerli ve lezzetli, etinin orta kısmı buzlu gibi görüldüğünden karabuz karpuzu da denir. Çekirdekleri küçük ve kırmızı renklidir. Siyah olanları da vardır.

4. Gülle karpuzu: Geç yetişen, kışlık bir çeşittir. Koyu yeşil renkte ve gülle şeklindedir.

5. Vaşinkton karpuzu: Erken yetişen tatlı, kabuğu ince bir karpuz çeşidi.

6. Diyarbakır karpuzu: Alaca yeşil, çok kalın kabuklu, yuvarlak ve söbü biçiminde, ortalama 20-30 kg gelebilen iriliktedir. 50-60 kg gelenleri de vardır. Fazla şekerli sayılmaz, eti de posalıdır.

Kullanıldığı yerler: Tatlı, sulu, şifalı, ferahlatıcı bir meyve olan karpuz, vücuttaki toksinleri temizler ve böbrekteki kumları eriterek sıhhat ve zindelik kazandırır. Karpuzun keleklerinden turşu yapılır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Şarkı Sözleri

Karakedi tarafından söylenen Karpuz adlı şarkının sözleri.

gözlerin yılan gibi
sözlerin yalan gibi değil kesin yalan
ama olsun
ellerin buz gibi
... karpuz gibi herkese bir dilim
veriyorsun

bu gece bütün şehir yanarken
yağmurun ne gelir elinden
böyle alıp başını giderken
kaçıyorsun yine kendinden
yolun açık olsun
açıktı zaten

bu hasret kader gibi
bu acı geçer gibi değil kesin geçmez
biliyorsun
seviştik uçar gibi
uzaklaş kaçar gibi bir anda bu yalnızlık
benim olsun

bu gece bütün şehir yanarken
yağmurun ne gelir elinden
böyle alıp başını giderken
kaçıyorsun yine kendinden
yolun açık olsun
açıktı zaten

martılar gelir gider
kanatlarında keder
kanayan nehirlerim
durulsun artık yeter
vedalar sıkar beni
bu defa korkak gibi değil adam gibi
güzel olsun

bu gece bütün şehir yanarken
yağmurun ne gelir elinden
böyle alıp başını giderken
kaçıyorsun yine kendinden
yolun açık olsun
açıktı zaten
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Karpuz, Delice

Karpuz, Kırıkkale ilinin Delice ilçesine bağlı bir köydür.

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak, yönetmenliğini Ahmet Uluçay'ın gerçekleştirdiği 2004 yılı yapımı uzun metrajlı sinema filmidir. Ahmet Uluçay'ın ilk sinema filmi olan Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak, "karpuz kabuğundan gemiye binersen çabuk inersin" mesajını adına konu alan, ...

Karpuz çarkıfeleği

Karpuz çarkıfeleği (''Passiflora vitifolia''), çarkıfelekgiller (Passifloraceae) familyasından çarkıfelek cinsinin Amerika'ya özgü bir türüdür.

Festival

Festival, genellikle yerel bir topluluk tarafından belirlenmiş ve geleneksel olmuş gün ve tarihlerde kutlanan, yapıldığı yörenin imgesi hâline gelmiş etkinlikler bütünüdür. Festival kelimesi Latince festa kelimesinden gelir.

Melon

Melón, İspanya'nın kuzeybatısında, ülkenin on yedi özerk bölgesinden biri olan Galiçya'nın dört eyaletinden güneydoğu köşesinde bulunan Ourense eyaletine bağlı belediyesi. 2006 yılı nüfus sayımına göre belediyenin nüfusu 1.582 kişidir.

Kurt

Kurt veya boz kurt (Canis lupus), köpekgiller (Canidae) familyasının en yaygın ve en iri türü. Köpek, boz kurdun bir alt türüdür.