Katalanlar (Katalanca: Catalans), İspanya'nın kuzeydoğusu ile Fransa'nın güneyi, Akdeniz sahil şeridine bitişik coğrafyada yaşayan Latin kökenli halk.

Katalanlar

thumb|right|300px|İspanya`daki Katalonya Bölgesi Catalanlar İspanya`nın Katalonya denilen otonom bölgesinde yoğun olmak üzere ayrıca Andorra, Valensiya, Balearik Adaları, Kuzey Katalonya ve Fransa`da Catalunya Nord bölgelerinde yaşayan etnik gruptur. Her iki ülkedeki dil politikası sebebiyle daha çok İspanyolca ve Fransızca dillerinin konuşulması sağlandığından bazı Katalanlar kendi ana dillerini artık konuşamamaktadırlar.

Katalonya Coğrafya

İspanya`daki otonom Katalonya bölgesinin sınırları güneyde Valensiya`dan, batıda Aragon`a, kuzeyde Fransa ve Andorra ile doğu ve güneydoğuda Akdeniz ile çevrilidir.

NüfusKatalanların en yoğun nüfusu İspanya`da 6.500.000 kadardır. Fransa`da en az 100.000 kadar Katalan bulunduğu bilinmekte ayrıca Andorra`da 31.000 ve İtalya`da 20.000 kadar Katalan yaşamaktadır. İspanyol İmparatorluğu zamanında sayısı bilinmeyen Katalan Kuzey ve Güney Amerika`ya göç etmiştir. Önemli gruplar Amerika Birleşik Devletlerinin doğusunda ve Küba`da bulunmaktadır.

Göz AtKaynakçaKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar