kehribar

Kehribar çamgiller (Pinaceae) familyasından, bir çam türü olan Pinus succinifera ağaçlarının fosilleşmiş reçinesi.

KEHRIBAR (türkçe) anlamı
1. Cevher saçan.
2. Güzel sözler söyleyen.
KEHRIBAR (türkçe) anlamı
3. süs eşyası yapımında kullanılan
4. açık sarıdan kızıla kadar türlü renklerde
5. yarı saydam
6. kolay kırılır ve bir yere hızlıca sürüldüğünde hafif cisimleri kendine çeken
7. taşıllaşmış reçine
8. samankapan
9. kılkapan.bu maddeden yapılmış.
KEHRIBAR (türkçe) ingilizcesi
1. n. amber,
KEHRIBAR (türkçe) fransızcası
1. ambre jaune
2. succin [le]
KEHRIBAR (türkçe) almancası
1. n. Bernsteinadj. Bernstein-

Kehribar hakkında bilgiler

Kehribar çamgiller (Pinaceae) familyasından, bir çam türü olan Pinus succinifera ağaçlarının fosilleşmiş reçinesi.

Toplumlarda bazı süs eşya yapımında kullanılan açık sarıdan kızıla kadar çeşitli renklerde yarısaydam, kolay kırılabilen ve bir yere gömüldüğü zaman ufak cisimleri kendine çekme özelliği kazanan bir fosildir. Baltık Denizinden çıkarılan kehlibar, yüzyıllardan beri kadınların süs eşyalarından en gözde sayılan taşlardan biri olarak benimsenmiştir. Parlaklık ve renk açısından onu hiçbir saydam taş ile kıyaslamak mümkün değildir. Kehlibara yapışan fosilleşmiş böcekler, yabani bitkilerin fazla oluşu, diğer taşlarda görülmeyen önemli özelliklerdendir.

Avrupa’da kehlibar yatakları en çok Ukrayna, Romanya, İsveç, İngiltere, Hollanda, Sicilya’da görülmektedir. Kehlibar ortalama 25 ila 40 m arasında değişen bir derinlikte ve eski devirlerde meydana gelen denizaltı çökeltilerinin iki tabakası arasında damarlar şeklinde bulunmaktadır. Buna mavi toprak denilmektedir. Bu, kehlibarın ikinci vatanıdır. Birinci vatanı ise bugünkü İskandinavya ve Baltık Denizinin büyük bir kısmını içine alan sahadır. Buralarda bir zamanlar büyük ormanların bulunduğu tahmin edilmektedir. Kıtalar arasındaki büyük değişikliklerin sonunda bu bölgeler sular altında kalmış ve uzun seneler sonucu toplanan çam sakızı kütleleri deniz suyuyla sürüklenip gitmişti. Bunlar üzerine kum ve çakıl taşlarının kaplanması ile mavi toprak olarak bilinen tabaka hasıl olmuştur. Bu bilgiler yapılan tetkikler sonucunda ilim adamlarının verdikleri kararlardır.

Çok beğenilen bu süs eşyası yanında, kullanılan taşın içindeki böcek, yaprak ve çiçek kalıntıları hiçbir zaman bozulmayacak şekilde mumyalaşmıştır. Bunlar eski devirler hakkında aydınlatıcı bilgilerin edinilmesine yardımcı olmaktadır. Kehlibarda deterpenik reçine asidleri, rezenler ve biraz uçucu yağ bulunur.

Kehlibardan çeşitli kadın süs eşyaları yanında, tesbih ve ağızlık da yapılmaktadır. Eskiden uyarıcı ve antispazmodik olarak da kullanılırdı. Bugün ilaç olarak kullanılmamaktadır.

Şarkı Sözleri

Kargo tarafından söylenen kehribar adlı şarkının sözleri.

şafak kızıllığı önümde bir çorba
ayçiçekleri yolun karşısında
güller çoşmuş gazetem elimde
boş bir odanın kokusu anılarda

camın ardındaki sessiz gülümsemen
bitmeyen hüznün kirpiklerinin gölgesinde

öyle yakın öyle taze
hiç hesapta yoktun kehribar

kavga ettiğimiz gecenin sabahında
anıları koyup gitmiştin bavuluna
rüzgar savurdu şimdi ikimizi
yarısına bile gelmemiştik yolun daha

öyle yakın öyle taze
hiç hesapta yoktun kehribar

şimdi tatlı bir rüzgar beklerim
yürüyebilseydik yanyana kehribar

söz: ali selim öztük
müzik: ali selim öztürk
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Kehribar Yolu

Kehribar Yolu, eski çağda Kuzey Denizi ve Baltık Denizi’nden çıkarılan kehribar taşlarının güneye, Adriyatik Denizi’ne ve Akdeniz’e taşındığı birçok ticaret yoluna verilen addır.

Jet

Jet:

Mineral

Mineral doğal şekilde oluşan homojen, belirli kimyasal bileşime sahip ve belirli bir kristal öz yapıları olan inorganik kristalleşmiş katı bir cisimdir. Minerallerin özellikleri: Doğal olarak oluşur, Herhangi bir parçası bütününün özelliklerini taşır, Belirli bir kimyasal ...

Amber

Amber (değerli taş), ağaç reçinesinin fosilleşmesi sonucu oluşan değerli taş.

çam

Çam, Pinaceae (çamgiller) familyasından Pinus cinsinden orman ağaçlarını içeren iğne yapraklı türlere verilen ad. Genç çamların tacı genellikle konik dalları yatay ve çevrel dizilişlidir. Yaşlı ağaçların tacı ise yuvarlak, düz ya da yayvan olabilir. Türlerin çoğunda ...