Kofi Annan

Kofi Atta Annan (d. 8 Nisan 1938) yedinci Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri.

Kofi Annan

BM Genel Sekreteri Kofi Annan
BM Genel Sekreteri Kofi Annan
Kofi Annan (1938 - .... ) BM Genel Kurulu, 17 Aralık 1996'da yaptığı toplantıda, Ganalı Kofi Annan'ı Genel Sekreterliğe atadı. 1 Ocak 1997'den 31 Aralık 2001'e kadar 5 yıllık bir süre için seçilen Annan ile ilk kez BM örgütünün ıçinde yetişmiş bir kişi genel sekreterliğe getirilmiş oluyor. 30 yıldan uzun süredir BM bünyesınde çalışmakta olan Annan, planlamadan finansmana, mülteci sorunlarından sağlığa değişik görevlerde bulunmuş ve Bosna, Irak Savaşı gibi kritik durumlarda özel görevler almış. 1938 doğumlu olan Annan, Gana Kumasi Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden sonra Minnesota Macalester Koleji Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Cenevre'de lisans üstü ekonomi eğitimi gören ve Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) işletme doktorasını tamamlayan Annan, İngilizce, Fransızca ve birkaç Afrika dili bilmekte. Kofi Annan, hukukçu ve sanatçı Nane Annan ile evli ve üç çocuk babası.

Yeni genel sekreter, çağımızda barış ve güvenlik kavramlarının yeniden değerlendiritmesi gerektiği görüşünde. Seçildikten sonra yaptığı konuşada, barışın ekonomik ve sosyal istikrara dayandığını belirterek, şöyle dedı: "Biliyoruz kı, ekonomik kalkınma projelerden ve istatistiklerden ibaret değildir. Her şeyden öte insanların sorunudur -yiyecek, giyecek, barınak ve sağlık gibi temel gereksinimleri olan gerçek insanların sorunu."

Birleşmiş Mılletler'i bürokrasiden kurtararak, halka yakınlaştırmayı hedefleyen Kofi Annan'ın örgütün finansman sorununa da çözümler getireceği bekleniyor.

Birleşmiş Milletler kariyeriKofi Annan'ın Birleşmiş Milletler'deki liderlik döneminde aldığı çeşitli kararlar ve takındığı tutumlar şiddetle eleştirilmesine neden olmuştur:

  • 1993 yılında Ruanda'da başlayan olaylara pasif kalarak, 1 milyonu aşkın insanın ölümüyle sonuçlanan Ruanda Soykırımı'na imkan sağladığı öne sürülmüştür. Barış gücü komutanı Romeo Dallaire'nın, soykırımı önlemek amacıyla önerdiği bütün talepleri reddetmiş; bunun Birleşmiş Milletler'i ilgilendirmediğini açıklamıştır. Verdiği kararlar, Huti'lerin soykırımı sürdürmesini kolaylaştırmış ve Tutsi'lerden öldürülenlerin sayısı dramik boyutlara ulaşmıştır.
  • 2003 yılında Kıbrıs Sorunu'na yeni çözümler önermesi ve adada yapılan referanduma öncülük etmesine rağmen, Rum kesimi'ni verdiği Hayır oyundan sorumlu tutmakta etkisiz kaldı.
10 yıllık bir hizmetten sonra Annan 1 Ocak 2007'de görevini Güney Koreli Ban Ki-moon'a devretmiştir.

Kofi Annan (Saint Etienne) sözleri

Saint Etienne tarafından albümünde söylenen Kofi Annan adlı şarkının sözleri.

[This song is an instrumental.]

İlgili konuları ara

Yanıtlar