kort

Kort, tenis maçlarının yapıldığı alan. Kortlar dikdörtgen bir zemin ve ortada gerili alçak fileden oluşur. Aynı kortta hem tekler hem de çiftler karşılaşmaları oynanabilir.

KORT (türkçe) anlamı
alantopu oynanan alan.
KORT (türkçe) anlamı
1. Tenis oynanan alan
2. tenis kortu:
Otelin tenis kortunu geçtik.- H. C. Yalçın.
KORT (türkçe) ingilizcesi
1. adj. short
2. brief
3. curt
4. concise
5. compendious
6. succinct
7. mini
8. terse
9. choppy
10. adv. briefly
11. curtly
12. concisely
13. v. curtail
14. rebate
15. draw in,
KORT (türkçe) fransızcası
1. court [le]
KORT (türkçe) almancası
1. der Tennìsplatz

Kort hakkında bilgiler

Kort, tenis maçlarının yapıldığı alan. Kortlar dikdörtgen bir zemin ve ortada gerili alçak fileden oluşur. Aynı kortta hem tekler hem de çiftler karşılaşmaları oynanabilir. == Boyutlar == Tenis dikdörtgen düz bir zemin üzerinde oynanır. Bu zemin genellikle çim, toprak, beton (sert kort) veya sentetik katkılı tiptedir. Bir tenis kortunun boyutları, Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) tarafından tanımlanır ve düzenlenir; ayrıca bu standartlar yıllık olarak Rules of Tennis (Tenis Kuralları) dokümanında yayımlanır. Kort 23, 78 metre (78 fit) uzunluğunda, 10, 97 metre (36 fit) genişliğindedir. Genişlik, tekler karşılamaları için 8, 23 metre (27 fit), çiftlerde 10, 97 metredir (36 fit). Servis çizgisi fileden 6, 40 metre (21 fit) uzaklıktadır. File direkleri kenar çizgilerinin 0, 914 metre dışında bulunur. ==Kaynakça== == Dış bağlantılar == * Tenis kortları dizini

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki kort maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.