Krasnoyarsk

Kısaca: Krasnoyarsk (Rusça: Красноярск), Krasnoyarsk Krayı'nın idari merkezi ve Sibirya idari bölgesinin üçüncü büyük şehridir. Krasnoyarsk ve Yenisey nehirleri arasındadır. ...devamı ☟

Krasnoyarsk
Krasnoyarsk

Krasnoyarsk Haritası

}} |200px Yenisey Nehri'nin kıyısında Krasnoyarsk (Rusça:Красноярск) Krasnoyarsk, Sibirya idari bölgesinin üçüncü büyük şehridir. Krasnoyarsk ve Yenisey nehirleri arasındadır. Trans-Sibirya demiryolu hattının üzerinde önemli bir kavşaktır. Kentte Yemelyonovo Havalimanı da mevcuttur. Nüfusu 909.341'dir. Başkanı Pyotr Pimashkov'dur. 19 Ağustos 1628'de kurulmuştur.

Tarih

Şehir, Ağustos 1628'de bir Rus sınırına kale olarak kurulmuştur. Bu kale Krasny Yar tarafından inşa edilen yerin yerel Türk ismi Kyzyl Yar yani Kırmızı Ore veya Eski Rusça Krasny Yar'dır. Adı Krasnoyarsk, çağrısı Krasny Yar köyünün şehir statüsünü aldığı için verildi. 1741'de yoğun bir gelişme gösterdi ve 1895 demiryolu hattının gelmesiyle de devam etti.1749 yılında Krasnoyarsk'ın güneyinde 700 kg ağırlığında bir göktaşı bulundu eski bir göktaşı olduğu için önemliydi. 1742'de Krasnoyarsk'ta üretim tesisleri ve demiryolu atölyeleri kuruldu. Rus Devrimi'nden sonra Krasnoyarsk'ta kağıt ve hidroelektrik santralleri (Yenisey) kuruldu. 1934'te ikinci büyük Rus idari merkezi oldu. Stanicilik için bir dönem boyunca bir merkez olan Krasnoyarsk, 1. Dünya Savaşı'ndan sonra Rusya'da önemli b ir sanayi merkezi oldu ve bu fabrikalar kentin gelişmesine yardımcı oldu. 1970 Sovyetler Birliği'nde Krasnoyarsk'a radar istasyonu kuruldu. 1992 'de de Rusya Federasyonu'na girdi.

Web Sitesi

http://admkrsk.ru//

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.