Krbava Muharebesi

Kısaca: Krbava Muharebesi (Hırvatça: Bitka na Krbavskom polju, Macarca: Korbávmezei csata), 9 Eylül 1493 tarihinde Osmanlı ile Macaristan Krallığı destekli Hırvatistan Krallığı birleşik ordusu arasında gerçekleşmiş bir muharebedir. Muharebe, Hırvatistan'ın güneyinde bulunan Lika bölgesinin Krbava alanında gerçekleşmiştir. Sonuç, kesin Osmanlı galibiyetidir. ...devamı ☟

Krbava

Muharebe

si
(Hırvatça: Bitka na Krbavskom polju, Macarca: Korbávmezei csata), 9 Eylül 1493 tarihinde Osmanlı ile Macaristan Krallığı destekli Hırvatistan Krallığı birleşik ordusu arasında gerçekleşmiş bir muharebedir.

Muharebe

, Hırvatistan'ın güneyinde bulunan Lika bölgesinin Krbava alanında gerçekleşmiştir. Sonuç, kesin Osmanlı galibiyetidir.

Muharebe

Öncesi Durum 1463 yılında Bosna Krallığı'nın Osmanlı'ya ilhak sonrası, Hırvatistan Krallığı güneyden Osmanlı'yla sınır komşusu oldu. Bu zamanlarda Hırvatistan Krallığı'nın güney sınırında küçük birkaç garnizon dışında hiç savunması yoktu. 14 yılına kadar Osmanlı Devleti Neretva Nehri'ni ve Hersek'i eline geçirdi. Böylece, Hırvat garnizonlarına yaklaşmadan Hırvatistan'ı çevrelemiş oldu. Aynı zamanda, akıncıların Venedik'in bazı sınır kasabalarını yağmalamasıyla, Venediklilerin gözü korkutuldu, ve uzunca bir süre Balkanlı devletlere Venedik desteği kesildi. Muharebe 1493 yılında Yakup Paşa, Avusturya toprağı olan İstirya'yı 8.000 akıncıyla keşfe çıktı. Dönüşünü fırsat bilen Hırvatlar, Krbava (bugünkü Udbina) alanında, Mirko Derenčin komutasında pusuya yattı. Hırvat ordusu, 2.000 ağır süvari ve 8.000 piyadeden oluşuyordu. Osmanlı ordusu, Hırvat ordusunun menziline girer girmez, Hırvat ordusu saldırıya geçti. Ancak alanın özelliğinden yararlanan akıncılar, muharebede üstün duruma geldi ve ağır süvarilerin saldırısını etkisizleştirdi. Ağır süvari avantajını kaybeden Hırvatlar, akıncılar tarafından kurt kapanına alındılar ve ağır kayıp verdiler.

Muharebe

Sonrası Durum

Muharebe

sonunda Hırvatlar 8.000 ile 10.000 kişi arasında zayiat verdi.

Muharebe

sonrasında Hırvatlar, durumlarını daha da kritikleştirmemek için, muharebenin olduğu alana yakın yerlerde yaşayanlar, Hırvatistan'ın Avusturya sınırına doğru göç etti.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.