Macarca

Macarca, Ural Dillerinden, Macaristan ve çevre ülkelerde konuşulan bir dildir. Yaklaşık 14.5 milyon konuşanı vardır ve bunların 10 milyonu Macaristan'da yaşar. En büyük topluluk, 1.5 milyon konuşan ile komşu Romanya'daki Transilvanya bölgesindedir.

MACARCA (türkçe) anlamı
1. 1 . Macar dili.
2. 2 . sıfatBu dille yazılmış olan.
MACARCA (türkçe) ingilizcesi
1. n. Hungarian
2. Magyar
MACARCA (türkçe) fransızcası
1. hongrois [le]
MACARCA (türkçe) almancası
1. n. Ungarisch

Macarca hakkında detaylı bilgi

Macarca, Ural Dillerinden, Macaristan ve çevre ülkelerde konuşulan bir dildir.

Yaklaşık 14.5 milyon konuşanı vardır ve bunların 10 milyonu Macaristan'da yaşar. En büyük topluluk, 1.5 milyon konuşan ile komşu Romanya'daki Transilvanya bölgesindedir.

Macarca'nın kökeni uzun süre tartışılmış ve politik bir konu olmuştur. Ural dil ailesine bağlı olduğu artık kesinleşmiştir ve Macar Bilimler Akademisi Macarcanın, Altay Dillerine bağlı olan Türkçe ile aynı kökenden geldiğini, Avrupa'ya Hunlar aracılığı ile taşınarak burada diğer dillerin etkisiyle değiştiğini kabul etmektedir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Macarca Vikipedi

Macarca Vikipedi (Macarca: Magyar Wikipédia) Vikipedi'nin Macarca sürümüdür. 8 Temmuz 2003'te başlatıldı, ve 12 Mayıs 2008'den itibaren, 94.390 maddeye, 52.642 kullanıcıya ve 27 yöneticiye sahip olmaktadır; böylece Vikipedi'nin 23. en büyük sürümüdür.

Esperanto

Esperanto, anadilleri farklı olan insanlar arasında anlaşmayı kolaylaştırmayı amaçlayan yapay bir dildir. 1887'de Polonyalı göz doktoru Ludwik Lejzer Zamenhof tarafından icat edilmiştir.Esperanto, Hint-Avrupa dilleri (Ari diller) arasında sayılabilir.

Hang

"Hipnotik bir çalgı" olarak nitelendirilen Hang, Bern dilinde ve Macarca'da "el" anlamına gelmektedir. Hang'i iki İsviçre vatandaşı

Magyar

Macarca, Ural Dillerinden, Macaristan ve çevre ülkelerde konuşulan bir dildir. Yaklaşık 14.5 milyon konuşanı vardır ve bunların 10 milyonu Macaristan'da yaşar.

Milord

Milord,Macarca'da "İsveç Kadını" demektir. George Moustaki ve Marcqueritte Monnot tarafından bestelenen Fransızca bir şarkı.Şu ana kadar;* Dalida,(İtalyanca olarak söyledi.

Sal

Sal deniz ya da nehirde su üzerinde kalmak ya da hareket etmek üzere tahta ya da tomrukların birbirine eklenmesiyle oluşturulan düz taşıt. En basit tekne/kayık tasarımıdır ve gövdesiz yalın olmasıyla karakterize edilir.

Zizania

''Zizania'', buğdaygiller familyasının pirinçgiller oymağından, Kuzey Amerika ile Çin'de yetişen, yerli halklar tarafından taneleri pirinç gibi, sapı ise soyulup yenen, 4 türü bulunan sucul bitki cinsi.

Hadur

Hadur, Macar savaş tanrısı. Macarca "ordularının efendisi" anlamındaki “Hadak Ura” sözcüklerinin bileşimidir.

İstanbul

İstanbul, Marmara Bölgesi'nde il ve Türkiye'nin en büyük kenti. Tarih boyunca çeşitli imparatorluklara başkentlik yapan şehir, 133 milyar dolarlık yıllık üretimiyle Dünyada 34. sırada yer alır. Türkiye'nin kültür ve finans merkezidir. İstanbul, 41° K, 29° D koordinatlarında ...

Dil Bilgisi

Dil bilgisi, dilleri bütün cepheleriyle konu edinip inceleyen bilimin adıdır. Arapça'da sarf ve nahv ilmi, batı dillerinde ise gramer olarak adlandırılır. Bir dili seslerden cümlelere kadar, ihtiva ettiği bütün dil birliklerini, geniş bir şekilde mana ve vazife olarak inceleyen ilme ...

Ural Dilleri

Ural dilleri, içinde otuz dokuz dil barındıran ve toplamda 50 milyon insan tarafından konuşulan dil ailesidir. Dünya üzerinde en çok konuşanı olan Ural dilleri, sırasıyla Macarca, Fince, Estonca, Marice ve Udmurtçadır.

BATUR

Batur (Bahadır), ''kahraman ve yiğit savaşçı'' anlamına gelen, Türk ve Moğol dili kökenli onursal ünvan. Bu ünvan, cengâverlerlik ve yiğitlik yapmış askeri komutanlar ve destansı kahramanlar için kullanılan bir Altay terimidir.