Krem

Kısaca: Krem Eczacılıkta; yumuşatmak, temizlemek, güzelleştirmek veya diğer bir deyişle görünüşü düzeltmek, fena kokuları yok etmek, renk değiştirmek veya rengi gidermek için uygulanan kozmetik preparatlar. Kremler, cildin kurumasına mani olur, cildi korurlar. Yumuşatıcı maddeler, cilt üzerinde ince bir film meydana getirerek deriden su kaybını önlerler. Uzun yıllar, cildi en iyi yumuşatıcı maddenin, su ve cilt yüzeyindeki epidermal yağ karışımı olduğu düşünülmüştür. Bugün, en iyi yumuşatıcı y ...devamı ☟

Krem Eczacılıkta; yumuşatmak, temizlemek, güzelleştirmek veya diğer bir deyişle görünüşü düzeltmek, fena kokuları yok etmek, renk değiştirmek veya rengi gidermek için uygulanan kozmetik preparatlar.

Kremler, cildin kurumasına mani olur, cildi korurlar. Yumuşatıcı maddeler, cilt üzerinde ince bir film meydana getirerek deriden su kaybını önlerler. Uzun yıllar, cildi en iyi yumuşatıcı maddenin, su ve cilt yüzeyindeki epidermal yağ karışımı olduğu düşünülmüştür. Bugün, en iyi yumuşatıcı yağın ve suyun özelliklerini bir arada tutabilen emülsiyonlar olduğu söylenebilir. Su, en iyi yumuşatıcı maddedir ve yağlar da suyun buharlaşma hızını kontrol eder.

Su ve bazı yağlı maddeler yumuşatıcı maddelerin en önemlileridir. Suda çözünebilen sorbitol, gliserin, propilen glikol, polioksietilen sorbitol, polietilen glikoller (peg) yumuşatıcı olarak kullanılan maddelerden bazılarıdır. Yağda çözünebilen yumuşatıcı maddeler olarak vazelin, katı vazelin, parafin, yağ asidleri kullanılabilir.

Kremlerden tedavide yardımcı, diğer bir deyişle müessir maddeyi taşıyıcı emülsiyonlar olarak da faydalanılır.

En çok rastlanan yağlı kremler içerisinde balık nefsi, beyaz balmumu, sıvı parafin, boraks ve distile su bulunur. Bunun hazırlanışında önce balık nefsi ve balmumu küçük parçalar haline getirilip su banyosunda eritilir ve sıvı parafinle 70°C’ye kadar ısıtılır. Boraks 70°C ısıtılmış suda çözündürülür. sıcak sulu çözelti yağlı çözeltiye karıştırılarak hızla ilave edilir ve donuncaya kadar karıştırmaya devam edilir. Böylece krem hazırlanmış olur.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

krem


1 .
Tene yumuşaklık vermek veya güneş, yağmur vb. dış etkilerden korunmak için sürülen koyu kıvamlı madde.
2 .
sıfat Bu kıvamda hazırlanmış olan:
"Krem deterjan."- .
3 .
Açık saman rengi.
4 .
sıfat Bu renkte olan:
"Vücutlarının yumuşaklığını gösteren açık renk, krem veya beyaz elbiseler içinde..."- A. ޞ. Hisar.

krem

Türkçe krem kelimesinin İngilizce karşılığı.
[KREM] n. cream, whipped cream; ointment adj. cream n. cream, balm, moisturizer, whitewash

krem

Almanca krem kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
creme

krem

tene yumuşaklık vermek ya da güneş, yağmur gibi dış etkilerden korunmak için sürülen güzel kokulu merhem; bu renkte olan: krem çorap . krem kıvamında hazırlanmış olan. açık samanrengi.

krem

Almanca krem kelimesinin İtalyanca karşılığı.
n. crema (f)

krem

Almanca krem kelimesinin İspanyolca karşılığı.
n. crema (f)

krem

Almanca krem kelimesinin Türkçe karşılığı.
i. krem (f)

krem

Türkçe krem kelimesinin Fransızca karşılığı.
crème [la], pommade [la]

krem

Türkçe krem kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Creme, Krem adj. sandfarben, sandfarbig

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.