Landsknecht

Kısaca: Landsknechtler, 15. ve 16. yüzyıllar arasında, çoğunlukla Alman olan Avrupalı paralı mızrakçı asker ve destekleyici piyadelerdir. Avrupa’da Rönesans’ın başlamasıyla uluslar arası paralı askerler olarak ün kazanmışlardır. ...devamı ☟

Landsknecht
Landsknecht

Landsknechtler, 15. ve 16. yüzyıllar arasında, çoğunlukla Alman olan Avrupalı paralı mızrakçı asker ve destekleyici piyadelerdir. Avrupa’da Rönesans’ın başlamasıyla uluslar arası paralı askerler olarak ün kazanmışlardır.

Etimoloji

Terim Almanca kökenlidir. 1480'lerde Land “ülke, memleket” ve knecht “hizmetçi“ olarak kaydedilmiştir.Almanca'dan "toprak hizmetkarı" olarak da çevrilebilir. 1500'ler kadar öncelere değin, “Lanze”(Almanca; mızrak) kelimesinin mızrakla olan bağı nedeniyle yanıltıcı bir şekilde "Lanzknecht" olarak telaffuz edilmiştir. “Landser” terimi doğrudan Landsknecht’e dayanılarak, Fransız kart oyununun adı olmuştur.

Tarihçe

Kutsal Roma İmparatoru I. Maximilian'ın reformlarından sonra kurulmuştur. Kuruluş amaçları İsviçrelilerin meşhur mızrakçı askerlerine (pikeman) karşı durabilecek bir birim oluşturulması isteğidir. Kısa sürede Avrupanın en iyi Pikemanleri olarak ünlenen Landsknechtler 16. yüzyıllara kadar varlığını sürdürmüştür.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.