Levent, Beşiktaş

Levent semti İstanbul`un Beşiktaş ilçesinde yer alan bir semttir. Batıda Büyükdere Caddesi, Doğuda Etiler ve Akatlar, güneyde Levazım Mahallesi, kuzeyde ise Maslak semtleriyle çevrilidir. Levent semti 1950`li yıllarda Emlak ve Kredi Bankasının yaptırdığı toplu konut projeleriyle tanımlanmıştır. 1950 yılında tamamlanan ilk kısım evler Levent`in çekirdeğini oluşturmuş, bundan sonra yapılan 3 kısım konut 2. Levent, 3. Levent ve 4. Levent adlarıyla anılmağa başlanmı

Levent semti İstanbul`un Beşiktaş ilçesinde yer alan bir semttir. Batıda Büyükdere Caddesi, Doğuda Etiler ve Akatlar, güneyde Levazım Mahallesi, kuzeyde ise Maslak semtleriyle çevrilidir. Levent semti 1950`li yıllarda Emlak ve Kredi Bankasının yaptırdığı toplu konut projeleriyle tanımlanmıştır. 1950 yılında tamamlanan ilk kısım evler Levent`in çekirdeğini oluşturmuş, bundan sonra yapılan 3 kısım konut 2. Levent, 3. Levent ve 4. Levent adlarıyla anılmağa başlanmıştır. Semtin daha sonra kuzeyde genişleyen kısmına ise Yeni Levent adı verilmiştir.

Tarihçesi

Levent semtinin ilk kullanımı Osmanlı Padişahı I. Abdülhamit zamanına rastlar. 1780 yılı civarında padişah bugünkü Büyükdere Caddesinin doğusunda bulunan bölgeyi Kaptan-ı Derya (Deniz Kuvvetleri Komutanı) Cezayirli Hasan Paşa`ya verdi. O zamanki deniz askerleri Levend adıyla anıldığı için Cezayirli Hasan Paşa`nın bu toprakları Levend Çiftliği adıyla anılmağa başladı. I. Abdülhamit`ten sonra tahta geçen III. Selim Nizam-ı Cedid ordusunun ilk kışlasını Levend Çiftliğinde kurdu. Bu tarihten sonra bu bölge Levend Çiftliği ya da Levend Kışlası olarak bilindi. 1868 yılında İstanbul`da yapılan belediye düzenlemesi sırasında Levent bölgesi 7. Daire yani Beşiktaş dairesi sınırları içine alındı ve Levent o tarihten beri Beşiktaş İlçesinin sınırları içinde kaldı.

Levent semtini günümüzdeki haline getiren gelişmeler 1947 yılında Emlak Kredi Bankasının toplu konut projesi için Levent semtini seçmesiyle başladı. 1960 yılında bitirilen bu projeden sonra Levent semtinde birçok konut projeleri ve siteler inşa edildi ve bölge hızla gelişmeğe başladı. Özellikle 1980 yılından sonra Levent bölgesinde birçok gökdelen ve iş merkezleri inşa edildi. 1993 yılında hizmete açılan 34 katlık gökdelen, Sabancı Towers 4. Levent semtinde yer almaktadı. Yapımına 1992 yılında başlanan İstanbul Metrosunun Taksim ve 4. Levent semtleri arasında çalıştırılmasına karar verildi. İstanbul metrosu 16 Eylül 2000 yılında hizmete açıldığında Levent istasyonunda büyük bir alışveriş merkezi de hizmete girdi.

Kaynaklar  • http://www.cagdasleventdernegi.org/
  • http://www.istanbul.net.tr/


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Levent, Beşiktaş
Levent, Beşiktaş