Lord Voldemort

Lord Voldemort, J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinin ortaya çıkma nedeni olan kurgusal karakter.

Lord Voldemort

rightLord Voldemort, J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinin yardımcı karakteridir. Özellikleri aşağıdaki gibidir.

Son zamanların en korkunç ve kötü büyücüsü, sihirli dünyaya korku salan Lord Voldemort, Lily ve James Potter`ı öldürdüğünde, Harry`yi de öldürmeye çalışır, ama gönderdiği ölüm laneti Harry`nin alnından geri teperek çarptığı Lord`u ölümcül derecede zayıflatır. Lord Voldemort kaçar ve sihir dünyası üzerinde kurduğu baskı kalkar. Lord ve Ölüm Yiyenler denen yakın destekçileri, büyücüler ve normal insanlar dünyasında birçok işkence ve cinayetin sorumlusudur.

Safkan bir anneden ve muggle bir babadan doğma bir melezdir. Annesi onu bir muggle yetimhanesinde doğurur ve ismini koyduktan sonra hemen ölür. Gerçek adı Tom Marvolo Riddle dır. Voldemort ise bu isimden uyarlanmıştır. Yatakhane görevlilerince "tuhaf bir çocuk" diye tanımlanmıştır. Yatakhanedeki diğer çocukların başına Tom`la tartışırlarsa tuhaf olaylar gelmektedir. Tom yani Voldemort çocukluğunda da insanları korkutmuş, zorbalık yapmış ve hatta kendi deyimiyle "cezalandırmış" tır. Sinsi bir çocuktur, yaptıkları asla kendisiyle ilişkilendirilemez. Çoğu büyücünün yapamadığı şeyi başarmış, çok kücükken bile sihir gücünü farketip insanlar üzerinde kullanmaya hatta onların canlarını yakmaya başlamıştır. 11 yaşında Albus Dumbledore tarafından Hogwarts`a davet edilir. Hogwarts`ta Slytherin binasına yerleştirilir, bilgiye açtır, ölümsüzlüğün sırlarını arar, ve bu yolda herkesden daha fazla ilerler. Okula geldiği günden itibaren ailesini araştırır, özellikle babasının güçlü bir büyücü çıkmasını bekler.. Uzun süren araştırmalardan sonra annesinin safkan babasının ise annesini daha hamileyken terkeden Tom adında bir muggle olduğunu anlar, babasını öldürür. Kendi adını değiştirir. Tom Marvolo Riddle, I am Lord Voldemort un amagramıdır. Okulda çok yetenekli, çok çalışkan ve çok zekidir, öğretmen ve öğrenciler ona hayrandır.. Kısa zamanda öğrencilerden oluşan bir grup müridi olmuştur ve bu kişiler ilk ölüm yiyenleri oluşturmuştur. Okuldan sonra ölümsüzlüğe giden çalışmalarında karanlık sanatlara öyle bir gömülmüştür ki türlü değişimler geçirmiştir, daha az insani bir hale bürünmüştür.

Karakteri  • Ölümü zayıflık olarak görür, ona göre güç ölümsüzlüktür.
  • Kendi sihrinin ötesinde hiçbir gücün olmadığına inanır.
  • Sinsi,zeki ve çalışkandır.
  • Sırlarını kimseyle paylaşmaz.
  • Asla arkadaş edinmez, hizmetkarları vardır.
  • Asla acımaz.
  • Harry gibi o da bir çatalağızdır.
  • Kısmen ölümsüzdür.
  • Zihnefendardır yani başkalarının zihninin içini görebilir. Aynı zamanda bir zihinbendardır ki bu da zihnini başkalarından saklama yetisidir
  • Dumledore`dan sonraki en güçlü büyücüdür.


Voldemort İsmi HakkındaHarry Potter kitaplarındaki diğer bazı kahramanların isimleri gibi, ``"Voldemort"`` ismi de Fransız orjinlidir. ``"Vol de mort"``, kullanımına göre "ölümün ucuşu" ya da "ölümün çalışı" anlamlarına gelebilir. Ayrıca "ölümden uçuş" şeklinde de çevrilebilir, ki bu Voldemort`un ölüm korkusu ve ölümsüzlük arayışı göz önünde bulundurulursa anlamlı olur.Voldemort ölümsüzlüğünü hortkuluk adlı eşyalardan alır

J.K. Rowling kişisel olarak Voldemort`u Fransızca bir kelime gibi okur, son harf t`yi yutarak.

Linkler

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar