Makedonya (Roma Eyaleti)

Makedonya eyaleti (Macedonia) Romalı general Quintus Caecilius Metellus'un Makedon Andriskos'u MÖ 148'de yenilgiye uğratmasının ve bölgede Roma tarafından kurulmuş dört kukla cumhuriyetin dağılmasının ardından MÖ 146 yılında kuruldu. Eyalet Epirus, Tesalya, İllirya'nın bazı bölümleri ve Trakya'dan oluşuyordu.

diğer anlam|Makedonya (anlam ayrım) Makedonya eyaleti Romalı general Quintus Caecilius Metellus`un Makedon Andriskos`u MÖ 148`de yenilgiye uğratmasının ve bölgede Roma tarafından kurulmuş dört kukla cumhuriyetin dağılmasının ardından MÖ 146 yılında kuruldu. Eyalet Epirus, Tesalya, İllirya`nın bazı bölümleri ve Trakya`dan oluşuyordu.

Diocletianus`un 3. yüzyılın sonlarında yaptığı reformalrın ardından Epirus eyaletten ayrıldı ve 4. yüzyılda Makedonya eyaleti güneyde "Maceonia Prima" ve kuzeyde "Macedonia Salutaris" olarak ikiye ayrıldı. Bu eyaletlerin hepsi de 318`de İlliryum idari bölgesine dahil edilen üç psikoposluktan biri olan Makedonya psikoposluğuna bağlıydı. 379`da İlliryum idari bölgesi Batı ve Doğu İmparatorlukları arasında bölündü. Makedonya eyaletleri Doğu İlliryum`a dahil edildi. 395`te imparatorluğun ebediyen bölünmesinin ardından Makedonya doğu imparatrluğunun içinde kaldı.

Roma İmparatorluk Eyaletleri

Antik Roma-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Makedonya (Roma Eyaleti)
Makedonya (Roma eyaleti)