Maksim Mrvica

Maksim Mrvica, (3 Mayıs 1975) Hırvat piyanist.

Maksim Mrvica

thumb|230px|`` Piano Player`` albümünün kapağı. (2003)] Maksim Mrvica (3 Mayıs 1975) Hırvatistanlı ünlü bir piyanist.

Hayatı

Mrvica Å ibenik, Hırvatistan`da doğdu. 9 yaşında Marija Sekso`dan piyano dersleri almaya başladı ve ilk halka açık performansını aynı yıl yapmıştır. Sadece üç yıl sonra ilk konser performansını yapmıştır. 1990`da savaş başlasa da bunun müzik kariyerini engellemesine izin vermemiştir.

Arturo Benedetti Michelangeli`nin öğrencisi olan Profesör Vladimir Krpan`ın öğrencisi olarak beş yıl boyunca Zagreb`deki Müzik Akademisinde öğrenim görmüştür. Daha sonra Budapeşte`de Franz Liszt Konservatuvarı`nda bir sene geçirmiş ve bu sene Nicolai Rubinstein Uluslararası Piyano Yarışması`nda birincilik ödülünü kazanmıştır. 2000`de Igor Lazko ile çalışmak için Paris`e gitmiştir ve 2001`de Pontoise Piyano Yarışması`nda birincilik ödülünü kazanmıştır.

Hırvatistan`a geri döndüğünde büyük bir ilgiyle karşılandı; birçok röportaj yapmış, televizyon programlarına katılmıştır. Kısa bir süre sonra ``Gestures`` isimli ilk CD`sini kaydetmeye başlamıştır. Bu albüm özellikle Hırvatistan`da büyük bir başarı kazanmıştır.

Kısa süre içinde Mrvica uluslararası müzik piyasasının da ilgisini çekti ve birçok önemli isim onunla ilgilenmeye başladı. 2003`de EMI Classics`den ``The Piano Player`` isimli albümü çıktı ve başta Asya olmak üzere uluslararası planda başarılı oldu. Albüm Singapur, Malezya, Endonezya ve Çin`de altın, Tayvan ve Hırvatistan`da platinyum ve Honk Kong`da çifte-platinyum statüsüne ulaşmıştır.

Görünüşü ve karizmasıyla da uluslararası markaların ilgisini çeken Mrvica`nın Singapur`daki sponsoru American Express olmuştur. Ayrıca Mrvica Chevrolet ve BMW`nin tanıtımlarında boy göstermiştir.

Diskografi

AlbümlerLinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar