Paris

Kısaca: Paris Fransa'nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir ve Seine nehri'nin üzerine kurulmuştur. Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile tanınmış olan Paris aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir şehir olmakla birlikte, başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yeralmakta ve uluslarası taşımacılığın geçiş noktalarından birini oluşturmaktadır. Moda ve lüksün dünya başkentidir ve "Işık Şehir" (Ville de Lumière) diye de anılmaktadır. ...devamı ☟

Paris
Paris

Paris Haritası

Paris Fransa'nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir ve Seine nehri'nin üzerine kurulmuştur. Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile tanınmış olan Paris aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir şehir olmakla birlikte, başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yeralmakta ve uluslarası taşımacılığın geçiş noktalarından birini oluşturmaktadır. Moda ve lüksün dünya başkentidir ve "Işık Şehir" (Ville de Lumière) diye de anılmaktadır.

2004 yılında Paris şehir sınırları içindeki nüfusun 2.144.700 kişi olduğu INSEE (Institut national de la statistique et des études économiques - Ulusal istatistik ve ekonomik çalışmalar enstitüsü) tarafından tahmin edilmektedir. 20. yy.'da şehir sınırlarının dışına taşarak büyümüş ve banliyöleriyle birlikte 1999'da 11,1 milyonluk nüfusa ulaşmıştır.

Paris şehrinin özlü sözü Latince "Fluctuat nec mergitur" yani "Sallanır ama batmaz" (Fransızca:« Il est battu par les flots sans être submergé »). Şehrin armasındaki "Scilicet" yani gemiyi anlatmak için kullanılır. Bu gemi Ortaçağ'da şehri yöneten güçlü "Gemiciler" (Nautes) ya da "Su tüccarları"nın kurduğu birliği sembolize eder. Şehrin koruyucusu, 5. yy.'da Attila'yı şehri yıkmaması için ikna ettiğine inanılan Azize Geneviève'dir.

Tarihçe

Ayrıca bakınız: Paris'in tarihçesi, Paris şehirciliğinin tarihi.

Paris adının kaynağı

Paris adını Galya halklarından Parisiilerden almaktadır. "Paris" aslında Romalıların "Lutetia" yerine kullandıkları "Civitas Parisiorum" (Parisiilerin şehri) adının zamanla değişmesi sonucu oluşmuştur. Paris aynı zamanda şehrin etrafındaki yöreye de ("Parisis") verilen isim olmuştur. Cormeilles-en-Parisis ve Fontenay-en-Parisis gibi şehirlerin isimlerinde buna rastlanır.

Bu adın kaynağı tam olarak bilinememektadir. Paris bölgesinde çokça bulunan taş ocaklarına istinaden Galce "kwar" (taş ocağı) kelimesinden geliyor olabilir. Başka etimolojilerde önerilmiştir. Pierre Hubac ve Cheikh Anta Diop'a göre, Parisiilerin adı Mısır tanrıçası İsis'ten gelmektedir çünkü Paris bölgesinde İsis'e adanmış bir çok tapınak ya da Eski Mısır dilinde "per Isis" bulunmaktaydı. Bir efsane de Paris adını dalgalar altında kalıp denize batan efsanevi Ys şehriyle birlikte anar. Maurice Druon "Paris de César à Saint Louis" (Sezar'dan St.Louis'ye kadar Paris) adlı kitabında Paris adının Galce "par" (gemi) sözcüğünden geldiğini iddia eder. Şekli gemiye benzeyen, su üzerine kurulmuş, geçimini suya borçlu olan ve ismini de belki sudan almış olan bir şehir. Bir ada olan Lutèce'in refahı "gemiciler" tarafından sağlanıyordu ve bu gemicilerin sembolü olan gemi de şehir armasını oluşturmuştur.

Tarihöncesi

Seine nehri kıyılarında yapılan teraslama çalışmaları sırasında bulunan oymataş el aletlerinin gösterdiği gibi Paris kent alanı yaklaşık 40.000 yıldır insanlar tarafından yerleşim alanı olarak kullanılmaktadır.

En önemli arkeolojik bulgular 12nci bölge'de 1991 yılında ortaya çıkartılan Paris bölgesindeki en eski kalıcı insan yerleşimine ait kalıntılardır. Bercy'de yapılan altyapı çalışmaları sırasında MÖ 4.000 ile 3.800 yılları arasında avcılık dönemine ait Seine nehrinin eski kıyısında yerleşik bir köyün izlerine rastlanmıştır. Bu kalıntılar çok önemli arkeolojik değere sahip olan bir çok tahtadan oyma kayık, topraktan çanak çömlek, ok ve yaylar, kemşk ve taştan aletlerdi.

Diğer buluşlar da 14ncü bölge ile 13ncü bölge arasındaki sukemerleridir.

Antik Çağ

Tarihöncesi yerleşimlerle Galya-Roma dönemi arasında olup bitenler hakkında pek bir şey bilinememektedir. Tek emin olunan nokta Sezar'ın birlikleri ülkede dolaşırken bölgenin hakimlerinin hala Parisiiler olduğudur. Bazıları Parisiilerin Paris'i kurmasının tarihi olarak MÖ 250 ile 200 yılları arasını göstermektedir ancak önemli kanıtları yoktur. MÖ 52 yılında Jül Sezar'ın teğmeni Labienus Paris şehrini ele geçirdiğinde Romalılar tarafından "Lutetia" (Fransızcası: Lutèce) diye adlandırılmıştır. Galya'nın başkenti görevini Lugdunum (Lyon) şehri yapmaktaydı. O zamanki Galya şehrinin tam olarak nerede yerleştiği konusunda kesin bilgi yoktur. Uzun süre buranın ile de la Cité'de olduğu düşünülmüştür ancak metro çalışmaları nedeniyle baştan aşağı bu adada kazı çalışmalrı yapılmış ve hiç bir ize rastlanmamıştır. Galya şehri ile Saint-Louis'de ya da bugün artık karşı kıyı ile birleşmiş olan ve Bièvre nehri'nin yarattığı delta üzerinde bulunmuş olan bir adada da bulunmuş olabilir. Çok tartışılan başka bir varsayıma göre ise ilk kurulan Galya köyünün Nanterre'deki Valérien tepesi'nden çok uzak olmadığı yönündedir.

Roma şehri 1. yy.'da nehrin sol kıyısına kurulmuştur. Şehrin Saint-Germain Bulvarı'ndan Val-de-Grace'a ve rue Descartes 'tan jardins du Luxembourg'a kadar uzandığı düşünülmektedir. Lutèce şehri bir cardo (Roma şehirlerinde kuzey-güney doğrultusundaki ana cadde) olan rue Saint-Jacques çevresinde dik kesen sokaklardan oluşan bir şehir yapısıyla yerleşmişti. Roma şehirlerinde olduğu gibi forum, hamamlar, tiyatro, arena ve nekropol bu şehirde bulunmaktaydı.

Orta Çağ

Paris şu andaki adını 5. yy.'da alır ve Romalılar'a karşı elde ettiği zaferin ardından Frankların kralı Merovenj hanedanından I. Clovis 508 yılında Paris'e yerleşerek burayı başkenti yapar. Nehrin sağ kıyısına 6. yy.'dan itibaren bir kilisenin kurulduğu dikkat çeker: Saint-Gervais kilisesi (günümüzde Hôtel de ville 'in arkasında bulunmaktadır. 9. yy.'da Saint-Gervais ve Saint-Germain-l'Auxerrois kiliselerinin (günümüzde Louvre'un yakınında bulunmaktadır) çevresinde koruma amaçlı duvarlar inşa edilmiştir. Nehrin sol kıyısı 885 yılında Vikingler tarafından tamamen yokedilmiştir. Taht 987 yılında Capet hanedanına geçti. Paris, orleans şehri ile birlikte bu hanedanın kişisel serveti içinde yer alıyordu. Bu hanedanın atası I. Eudes şehri Vikingler'e karşı savunmasıyla ünlenmiştir.

Ayrıca bakınız

*Fransa * Eyfel Kulesi

Kaynaklar

Vikipedi

Paris

1. anlamı paris.

Paris

Paris İngilizce anlamı ve tanımı

Paris anlamları

  1. (noun) A plant common in Europe (Paris quadrifolia); herb Paris; truelove. It has been used as a narcotic.
  2. (noun) The chief city of France.

Paris tanım:

Kelime: Par·is
Söyleniş: 'par-&s
İşlev: noun
Kökeni: Latin, from Greek
: a son of Priam whose abduction of Helen leads to the Trojan War

Paris

İngilizce Paris kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. París, ciudad capital de Francia; ciudad en Texas (EEUU); príncipe troyano que secuestró a Helena de Troya lo que comenzó la guerra de Troya, también conocido como Alexandros o Alexander (Mitología Griega)

Paris

İngilizce Paris kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. Paris, capitale de la France, chef-lieu de la Région Île-de-France; ville du Texas (USA); Pâris, prince troyen, second fils du roi Priam et d'Hécube (Mythologie grecque)

Paris

İngilizce Paris kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Paris, Hauptstadt Frankreichs; Stadt in Texas (USA); trojanischer Prinz der Helena von Troja entführte und den Trojanischen Krieg auslöste, auch bekannt als Alexander oder Alexandros (Griechische Mythologie)

Paris

İngilizce Paris kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. Parigi, città capitale della Francia; città del Texas; Paride, principe troiano che rapì Elena, moglie di Menelao, dando inizio alla guerra di Troia (mitol. greca)

Paris

İngilizce Paris kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. Paris, cidade capital da França; cidade no Texas (EUA); príncipe troiano que capturou Helena de Tróia e começou a Guerra deTróia, também conhecido como Alexandros ou Alexander (Mitologia Grega)

Paris

i. Paris

Paris

Fransızca Paris kelimesinin İngilizce karşılığı.
(m) n. Paris, capital city of France; city in Texas (USA)

Paris

Almanca Paris kelimesinin İngilizce karşılığı.
npr. paris

Paris

Portekizce Paris kelimesinin İngilizce karşılığı.
npr. paris

Paris

Türkçe Paris kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. capital city of France; city in Texas (USA); Trojan prince who abducted Helen of Troy which started the Trojan War, also known as Alexandros or Alexander (Greek Mythology)
n. Paris, capital city of France
n. Paris, capital city of France; city in Texas (USA)

Paris

İngilizce Paris kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
npr. parijs

Paris

n. capital city of France; city in Texas (USA); Trojan prince who abducted Helen of Troy which started the Trojan War, also known as Alexandros or Alexander (Greek Mythology)
n. Paris, capital city of France
n. Paris, capital city of France; city in Texas (USA)

Paris

Fransızca Paris kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
(géographie) Parijs (n)

Paris

Almanca Paris kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
Parijs

Paris

Fransızca Paris kelimesinin Almanca karşılığı.
n. paris

Paris

Fransızca Paris kelimesinin İtalyanca karşılığı.
(géographie) Parigi (f)

Paris

Fransızca Paris kelimesinin Portekizce karşılığı.
(géographie) Paris (f)

Paris

Fransızca Paris kelimesinin İspanyolca karşılığı.
(géographie) París (m)

Paris

Fransızca Paris kelimesinin Türkçe karşılığı.
Paris

Paris

Almanca Paris kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. paris (m)

Paris

Almanca Paris kelimesinin İtalyanca karşılığı.
n. paride {mitol.} (m)

Paris

Almanca Paris kelimesinin İspanyolca karşılığı.
n. parís (m)

Paris

Almanca Paris kelimesinin Türkçe karşılığı.
npr. Paris (n)

misafir - 8 yıl önce
EVET PARIS... BOYLE ESSIZ BIR ULKE GIZLENMEYE DEGER. HER KOSESI VE ANIYLA KENDINI HAYRAN BIRAKIYO...

misafir - 8 yıl önce
ben parıse hayatım boyunca hıc gıtmedım ama onun hayranlıgıyla yasadım essız bır sehır...

misafir - 8 yıl önce
UZMON KÖYÜNDE RESTRAN İSTANBUL MÜKEMBEL ABBEVİLLE YAKININ DA

misafir - 8 yıl önce
paris cok gzl bir şehir hep yaşamak istemişimdir !!!şanzelize özellikle

misafir - 8 yıl önce
paris:para kesesi Yunan mitolojisinde Alexsandros (Paris) babası priamos tarafından, ölmesi için dağa götürülmek üzere bir çobana teslim edilir.Çoban parisi dağa götürüp terkeder.Bir süre sonra gönlü elvermez çocuğa bakmaya gider.Görür ki çocuk bir ayı tarafıdan emzirilerek hayatta kalmıştır.Bu durum karşısında işe tanrıların karıştığını anlar ve onu yanındaki paris adı verilen para kesesine koyar ve aynı yaştaki oğluyla büyütmek üzere evine gizlice getirir.Adını da onu gizlediği para kesesinden dolayı para kesesi anlamına gelen Paris koyar.

misafir - 8 yıl önce
parisi cok merak ediyom ama bir türlü gidemedim amca ogularım yaşıyolar pariste

noracatlin - 7 ay önce
To me, Paris is a great place to join [geometry dash subzero](https://geometrydashsubzero.io) because people here are so friendly and active to take part in.

noracatlin - 7 ay önce
[https://domain Key1] [[https://domain|Key2]] [Key3](https://domain) [Key4]: https://domain Key5 [url=https://domain]Key6[/url] “Key7": https://domain [link= https://domain url]Key8[/link]

Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Paris Resimleri

Paris Haritaları

Paris metro.png
Paris metro.png
Paris metro harita.png
Paris metro harita.png
Paris turist otobus harita.png
Paris turist otobus harita.png

Paris Saint-Germain FC
3 yıl önce

Paris Saint-Germain Football Club veya genel olarak bilinen ismiyle Paris Saint-Germain (Fransızca telaffuz: [paʁi sɛ̃ ʒɛʁmɛ̃]) ya da kısaca PSG (Fransızca...

Paris Saint Germain, UEFA Kupası 2006/07, 1970, 1971, 1982, 1983, 1986, 1993, 1994, 1995, 1996
Paris Üniversitesi
3 yıl önce

Paris Üniversitesi (Fransızca: Université de Paris), 12. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkmıştır, fakat 1970 yılında özerk üniversite olarak yeniden...

Paris İœniversitesi, Fransızca, Taslak, Yüksek öğretim kurumu, İœniversite
Paris-Roubaix
3 yıl önce

Paris–Roubaix, Fransa'nın kuzeyinde her yıl düzenlenen yol bisikleti Klasik yarışı. Paris'in kuzeyinde başlayarak, Belçika sınırında yer alan Roubaix'te...

Paris Konservatuvarı
3 yıl önce

39083 Conservatoire de Paris (Fransızca telaffuz: [kɔ̃.sɛʁ.va.twaʁ də pa.ʁi]) 1795 yılında kurulan müzik ve dans okulu, şu an Paris'in 19. bölgesinde yer...

Paris Salonu
6 yıl önce

Paris Salonu (Fransızca: Salon de Paris) ya da kısaca Salon, 1725'ten itibaren Paris'teki Académie des Beaux-Arts'ın resmi sanat sergisi olarak açılan...

Paris Borsası
3 yıl önce

34139 Paris Borsası,/ (veya Fransızca "Bourse de Paris"), tarihsel olarak Paris stock exchange olarak bilinir. 2000 yılından bu yana Euronext Paris adını...

Paris Büyük Camii
3 yıl önce

Paris Büyük Camii'si (Fransızca: Grande Mosquée de Paris), Paris'in Quartier Latin (5. Arrondissement) mahallesinde bulunan camidir. Fransa’da inşa edilmiş...

Paris Antlaşması (1856)
3 yıl önce

Paris Antlaşması, Rusya ile Kırım Savaşı'nı kazanan Osmanlı İmparatorluğu, Birleşik Krallık ve Fransa arasında 30 Mart 1856 tarihinde imzalanmış bir barış...

Paris Antlaşması (1856), 1856, 30 Mart, Ahmet Paşa Antlaşması, Amasya Antlaşması, Atina Antlaşması (1913), Ayastefanos Antlaşması, Aynalıkavak Antlaşması, Baltalimanı Antlaşması, Belgrad Antlaşması (1739), Berlin Antlaşması