Paris

Paris Fransa'nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir ve Seine nehri'nin üzerine kurulmuştur. Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile tanınmış olan Paris aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir şehir olmakla birlikte, başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yeralmakta ve uluslarası taşımacılığın geçiş noktalarından birini oluşturmaktadır. Moda ve lüksün dünya başkentidir ve "Işık Şehir" (Ville de Lumière) diye de anılmaktadır.

PARIS (almanca) türkçe anlamı
1. npr. Paris (n)
PARIS (fransızca) türkçe anlamı
2. Paris
PARIS (inglizce) türkçe anlamı
3. i. Paris
PARIS (türkçe) anlamı
4. paris.
1. n. capital city of France
2. city in Texas (USA)
3. Trojan prince who abducted Helen of Troy which started the Trojan War
4. also known as Alexandros or Alexander (Greek Mythology)
5. n. Paris
6. capital city of France
7. n. Paris
8. capital city of France
city in Texas (USA),
PARIS (türkçe) ingilizcesi
9. n. capital city of France
10. city in Texas (USA)
11. Trojan prince who abducted Helen of Troy which started the Trojan War
12. also known as Alexandros or Alexander (Greek Mythology)
13. n. Paris
14. capital city of France
15. n. Paris
16. capital city of France
city in Texas (USA),
Paris (almanca) ingilizcesi
npr. paris,
Paris (fransızca) ingilizcesi
17. (m) n. Paris
18. capital city of France
19. city in Texas (USA),

Paris İngilizce anlamı ve tanımı

Paris anlamları
    (noun) A plant common in Europe (Paris quadrifolia)
20. herb Paris
21. truelove. It has been used as a narcotic.(noun) The chief city of France.
Paris tanım:
Kelime: Par·is
22. Söyleniş: 'par-&
23. s
24. İşlev: noun
25. Kökeni: Latin
26. from Greek
27. : a son of Priam whose abduction of Helen leads to the Trojan War
28.
PARIS (türkçe) fransızcası
1. Paris
PARIS (türkçe) almancası
1. npr. Paris
Paris (fransızca) italyancası
1. (géographie) Parigi (f)
Paris (fransızca) ispanyolcası
1. (géographie) París (m)
Paris (fransızca) portekizcesi
1. (géographie) Paris (f)
Paris (fransızca) flemenkcesi
1. (géographie) Parijs (n)

Paris hakkında detaylı bilgi

Paris Fransa'nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir ve Seine nehri'nin üzerine kurulmuştur. Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile tanınmış olan Paris aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir şehir olmakla birlikte, başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yeralmakta ve uluslarası taşımacılığın geçiş noktalarından birini oluşturmaktadır. Moda ve lüksün dünya başkentidir ve "Işık Şehir" (Ville de Lumière) diye de anılmaktadır.

2004 yılında Paris şehir sınırları içindeki nüfusun 2.144.700 kişi olduğu INSEE (Institut national de la statistique et des études économiques - Ulusal istatistik ve ekonomik çalışmalar enstitüsü) tarafından tahmin edilmektedir. 20. yy.'da şehir sınırlarının dışına taşarak büyümüş ve banliyöleriyle birlikte 1999'da 11, 1 milyonluk nüfusa ulaşmıştır.

Paris şehrinin özlü sözü Latince "Fluctuat nec mergitur" yani "Sallanır ama batmaz" (Fransızca:« Il est battu par les flots sans être submergé »). Şehrin armasındaki "Scilicet" yani gemiyi anlatmak için kullanılır. Bu gemi Ortaçağ'da şehri yöneten güçlü "Gemiciler" (Nautes) ya da "Su tüccarları"nın kurduğu birliği sembolize eder. Şehrin koruyucusu, 5. yy.'da Attila'yı şehri yıkmaması için ikna ettiğine inanılan Azize Geneviève'dir.

Tarihçe

Ayrıca bakınız: Paris'in tarihçesi, Paris şehirciliğinin tarihi.

Paris adının kaynağı

Paris adını Galya halklarından Parisiilerden almaktadır. "Paris" aslında Romalıların "Lutetia" yerine kullandıkları "Civitas Parisiorum" (Parisiilerin şehri) adının zamanla değişmesi sonucu oluşmuştur. Paris aynı zamanda şehrin etrafındaki yöreye de ("Parisis") verilen isim olmuştur. Cormeilles-en-Parisis ve Fontenay-en-Parisis gibi şehirlerin isimlerinde buna rastlanır.

Bu adın kaynağı tam olarak bilinememektadir. Paris bölgesinde çokça bulunan taş ocaklarına istinaden Galce "kwar" (taş ocağı) kelimesinden geliyor olabilir. Başka etimolojilerde önerilmiştir. Pierre Hubac ve Cheikh Anta Diop'a göre, Parisiilerin adı Mısır tanrıçası İsis'ten gelmektedir çünkü Paris bölgesinde İsis'e adanmış bir çok tapınak ya da Eski Mısır dilinde "per Isis" bulunmaktaydı. Bir efsane de Paris adını dalgalar altında kalıp denize batan efsanevi Ys şehriyle birlikte anar. Maurice Druon "Paris de César à Saint Louis" (Sezar'dan St.Louis'ye kadar Paris) adlı kitabında Paris adının Galce "par" (gemi) sözcüğünden geldiğini iddia eder. Şekli gemiye benzeyen, su üzerine kurulmuş, geçimini suya borçlu olan ve ismini de belki sudan almış olan bir şehir. Bir ada olan Lutèce'in refahı "gemiciler" tarafından sağlanıyordu ve bu gemicilerin sembolü olan gemi de şehir armasını oluşturmuştur.

Tarihöncesi

Seine nehri kıyılarında yapılan teraslama çalışmaları sırasında bulunan oymataş el aletlerinin gösterdiği gibi Paris kent alanı yaklaşık 40.000 yıldır insanlar tarafından yerleşim alanı olarak kullanılmaktadır.

En önemli arkeolojik bulgular 12nci bölge'de 1991 yılında ortaya çıkartılan Paris bölgesindeki en eski kalıcı insan yerleşimine ait kalıntılardır. Bercy'de yapılan altyapı çalışmaları sırasında MÖ 4.000 ile 3.800 yılları arasında avcılık dönemine ait Seine nehrinin eski kıyısında yerleşik bir köyün izlerine rastlanmıştır. Bu kalıntılar çok önemli arkeolojik değere sahip olan bir çok tahtadan oyma kayık, topraktan çanak çömlek, ok ve yaylar, kemşk ve taştan aletlerdi.

Diğer buluşlar da 14ncü bölge ile 13ncü bölge arasındaki sukemerleridir.

Antik Çağ

Tarihöncesi yerleşimlerle Galya-Roma dönemi arasında olup bitenler hakkında pek bir şey bilinememektedir. Tek emin olunan nokta Sezar'ın birlikleri ülkede dolaşırken bölgenin hakimlerinin hala Parisiiler olduğudur. Bazıları Parisiilerin Paris'i kurmasının tarihi olarak MÖ 250 ile 200 yılları arasını göstermektedir ancak önemli kanıtları yoktur. MÖ 52 yılında Jül Sezar'ın teğmeni Labienus Paris şehrini ele geçirdiğinde Romalılar tarafından "Lutetia" (Fransızcası: Lutèce) diye adlandırılmıştır. Galya'nın başkenti görevini Lugdunum (Lyon) şehri yapmaktaydı. O zamanki Galya şehrinin tam olarak nerede yerleştiği konusunda kesin bilgi yoktur. Uzun süre buranın ile de la Cité'de olduğu düşünülmüştür ancak metro çalışmaları nedeniyle baştan aşağı bu adada kazı çalışmalrı yapılmış ve hiç bir ize rastlanmamıştır. Galya şehri ile Saint-Louis'de ya da bugün artık karşı kıyı ile birleşmiş olan ve Bièvre nehri'nin yarattığı delta üzerinde bulunmuş olan bir adada da bulunmuş olabilir. Çok tartışılan başka bir varsayıma göre ise ilk kurulan Galya köyünün Nanterre'deki Valérien tepesi'nden çok uzak olmadığı yönündedir.

Roma şehri 1. yy.'da nehrin sol kıyısına kurulmuştur. Şehrin Saint-Germain Bulvarı'ndan Val-de-Grace'a ve rue Descartes 'tan jardins du Luxembourg'a kadar uzandığı düşünülmektedir. Lutèce şehri bir cardo (Roma şehirlerinde kuzey-güney doğrultusundaki ana cadde) olan rue Saint-Jacques çevresinde dik kesen sokaklardan oluşan bir şehir yapısıyla yerleşmişti. Roma şehirlerinde olduğu gibi forum, hamamlar, tiyatro, arena ve nekropol bu şehirde bulunmaktaydı.

Orta Çağ

Paris şu andaki adını 5. yy.'da alır ve Romalılar'a karşı elde ettiği zaferin ardından Frankların kralı Merovenj hanedanından I. Clovis 508 yılında Paris'e yerleşerek burayı başkenti yapar. Nehrin sağ kıyısına 6. yy.'dan itibaren bir kilisenin kurulduğu dikkat çeker: Saint-Gervais kilisesi (günümüzde Hôtel de ville 'in arkasında bulunmaktadır. 9. yy.'da Saint-Gervais ve Saint-Germain-l'Auxerrois kiliselerinin (günümüzde Louvre'un yakınında bulunmaktadır) çevresinde koruma amaçlı duvarlar inşa edilmiştir. Nehrin sol kıyısı 885 yılında Vikingler tarafından tamamen yokedilmiştir. Taht 987 yılında Capet hanedanına geçti. Paris, orleans şehri ile birlikte bu hanedanın kişisel serveti içinde yer alıyordu. Bu hanedanın atası I. Eudes şehri Vikingler'e karşı savunmasıyla ünlenmiştir.

Ayrıca bakınız

*Fransa * Eyfel Kulesi

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Paris maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Paris nerede?

Paris haritadaki konumu

Şarkı Sözleri

Kadison Joshua tarafından söylenen Paris adlı şarkının sözleri.

ezra was an old man. he lived by the sea.
watching himself getting older, with no family.
cassie was a pretty one, a bar tender by trade.
she had a daughter with big green eyes. she called her jade.
they met each other in the park while jade was on a swing.
on a bench underneath a tree, they talked about everything.
and she said, sometimes i get so scared, and i don't know why.
she reached for the old man's hand and she began to cry.
and he said,
it ain't no crime, it ain't no crime.
everybody gets a little bit lonely sometimes.
it ain't no crime, it ain't no crime.
everybody gets a little bit lonely sometimes.
the he said, i was gonna be a painter, gonna paint my masterpiece.
i spent my whole life dreamin'. now they're my only memories.
and i was gonna live in paris, france. now my body's fallin' apart.
i could be a pable picasso if delusion were an art.
and she said, that sounds lovely. paris, france.
just sayin' those words kinda makes me wanna dance.
do you wanna dance?
it ain't no crime, it ain't no crime.
everybody gets a little bit lonely sometimes.
it ain't no crime, it ain't no crime.
everybody gets a little bit lonely sometimes.
they'd meet there every sunday in the park at noon.
ezra would get there early to buy jade a red balloon.
and cassie'd tell him all about her awful luck with men.
she'd say, wish i could meet a guy like you but they'll never make you
again.
and jade would fall asleep in ezra's lap there in the park
while cassie's still be talkin' a long time after dark.
it ain't no crime, it ain't no crime.
everybody gets a little bit lonely sometimes.
it ain't no crime, it ain't no crime.
everybody gets a little bit lonely sometimes.
one sunday afternoon, no ezra, no red balloon.
just a friend of his who said, ezra passed away
and he wanted me to bring this letter to you today.
well, it was two tickets to paris.
and a note that read, thank you for the dance.
my dearest cassie, you were my paris, france.
it ain't no crime, it ain't no crime.
everybody gets a little bit lonely sometimes.

Elton John tarafından söylenen Paris adlı şarkının sözleri.

music by elton john
lyrics by bernie taupin
available on the album leather jackets

nobody left in the airport lounge
they cleaned the ashtrays
tv’s just wound down
i’ve got to wait till morning
i’ve got to last the night
i’ve only got one book
to see me through my flight

but when i get to paris
we’ll paint all our portraits
in brush-strokes of yellow
and christen the canvas
the left bank is crying
for colour to crown it
like the roof of a palace
we’ll drink in the amber
when i get to paris

you were the best of montmartre street life
you signed the tablecloth
art has it’s price
it’s so hard to hold on
to the ghost of your breed
it takes ambition
to call the colours you need

i’ve got to wait till morning
i’ve got to last the night
i’ve only got one book
to see me through the flight

Bacon Brothers tarafından söylenen Paris adlı şarkının sözleri.


written by kevin bacon
strings written and arranged by michael bacon

a guide book for the paranoid. kb

i’m in pariswon’t be here long
but after all it’s parisguess i’d better write a song
it’s so wonderfulso magicalso romantic
note to self to change that lineit’s too pedantic

but it’s parisi’ve come so far
i’ve made it all the way from the bed
to my guitar
you can call me doom and gloom
there ain’t no way i’m stepping outside the hotel room

i’m a prisoneri’m a prisoner
i’m terrified of what’s outside beyond that door
i’m a prisoneri’m a prisoner
a prisoner of 424

brought a girl to parisshe didn’t like the food
she said the time change was killing her
the waiters were rude
but if she was here nowshe’d make this all go away
she’d say baby let’s pretend we’re not in paris for the day

i’m a prisoneri’m a prisoner
i’m terrified of what’s outside beyond that door
i’m a prisoneri’m a prisoner
a prisoner in room 424

i should visit saint-germain des pres
take a walkdown the champs elysees
but this room is the only place to hide
from the gargoyleswaiting just outside

i’m in parisi see angels in the wall
i hear arabians running in the hall
see i’m in this room and this room is who i am
and if you don’t like that i don’t’ give
a good god notre dame

i’m a prisoneri’m a prisoner
i’m terrified of what’s outside beyond that door
i’m a prisoneri’m a prisoner
a big strong guy like meimagine that
i’m a prisoneri’m a prisoner
a prisoner of quatre deux qua

Dido tarafından White Flag albümünde söylenen Paris adlı şarkının sözleri.


coming back from paris on the train
i really didn't care if the journey took all day
trying to turn the pages of my magazine
while trying to keep ahold of your hand
and ordering a coffee that i wouldn't ever drink
just to keep you and paris on my mind (x2)
i didn't know it would be the last time
the last time i saw you..

at waterloo we went out seperate ways
when i got in my cab i didn't turn and wave
didn't go to work, just went to bed
trying to keep you and paris on my mind (x2)
i didn't know it would be the last time
the last time i saw you..

phoned your office this afternoon
they said they hadn't heard anything from you
it's been seven days without a word
i have to keep you and paris on my mind (x2)
i didn't know it would be the last time
the last time i saw you..

going back to paris on the train
raining and without you it's not the same
i have to do this journey one more time
just to keep you and paris on my mind (x2)
i didn't know it would be the last time
the last time i saw you.. (x4)

Faith Hill tarafından söylenen Paris adlı şarkının sözleri.(blair daly gordie sampson troy verges)
recorded on march 6, 2004

the train pulled into paris like a rocket to the moon
the station

Marc Lavoine tarafından söylenen Paris adlı şarkının sözleri.

je marche dans tes rues
qui me marchent sur les pieds
je bois dans tes caf©s


je tra®ne dans tes m©tros
tes trottoirs m'aiment un peu trop
je rªve dans tes bistrots


je m'assoie sur tes bancs
je regarde tes monuments
je trinque la sant© de tes amants


je laisse couler ta seine
sous tes ponts ta rengaine
toujours apr¨s la peine


je pleure dans tes taxis
quand tu brilles sous la pluie
c'que t'es belle en pleine nuit


je pisse dans tes caniveaux
c'est d'la faute hugo
et j'picolle en argot


je dors dans tes h'tels
j'adore ta tour eiffel
au moins elle, elle est fid¨le


quand j'te quitte un peu loin
tu ressembles au chagrin
a m'fait un mal de chien


paris paris combien
paris tout c'que tu veux
boul'vard des boulevers©s
paris tu m'as renvers©
paris tu m'as laiss©


paris paris combien
paris tout c'que tu veux
paris paris tenu


paris paris perdu
paris tu m'as laiss©
sur ton pav©
j'me r©veille dans tes bras
sur tes quais y a d'la joie
et des loups dans tes bois


j'me glisse dans tes cin©s
j'me perds dans ton quartier
je m'y retrouverai jamais


je nage au fil de tes gares
et mon regard s'©gare
j'vois passer des cafards sur tes bars


j'm'accroche aux r©verb¨res
tes pigeons manquent pas d'air
et moi de quoi j'ai l'air


paris paris combien
paris tout c'que tu veux
boul'vard des boulevers©s
paris tu m'as renvers©
paris tu m'as laiss©


paris paris combien
paris tout c'que tu veux
paris paris tenu
paris paris perdu
paris tu m'as laiss©
sur ton pav©


je marche dans tes rues
qui me marchent sur les pieds
je bois dans tes caf©s


je tra®ne dans tes m©tros
tes trottoirs m'aiment un peu trop
je rªve dans tes bistrots

Ediz tarafından söylenen Paris adlı şarkının sözleri.

sevdim inkar etme bukadar görmezden gelme
dört ay her gece sabahladim kapinin önünde
alternatifin yok mu sandin
ben seni boş günlerimde kullandim
artik ben yokum iyi bak kendine
ben çoktan uçmuş olucam parise

Acid House Kings tarafından söylenen Paris adlı şarkının sözleri.

it's a sunny day in paris
but rainy where i am
birds are flying across the sky
to show me there is more

maybe i don't talk enough

do you understand?
i can't change the way i am
it's easy for you
but maybe hard for me
please help me now
i'm on my way now

i wish i had someone, maybe
to follow around
it was never my intention
to never get any attention at all

i don't ever talk enough

do you understand?
i can't change the way i am
it's easy for you
but maybe hard for me
please help me now
i'm on my way now

do you understand?
i can't change the way i am
it's easy for you
but maybe hard for me
please help me now
i'm on my way now

i tried to make everything nice tomorrow
i would rather be happy here today
i tried to make everything nice tomorrow
i would rather be happy here today
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Paris Barış Konferansı

Paris Barış Konferansı, I. Dünya Savaşı'nı sona erdiren antlaşmaların hazırlandığı uluslararası bir konferanstır.

Paris Kongresi Ve Antlaşması

PARİS KONGRESİ VE ANTLAŞMASI (30 MART 1856) Paris Kongresi 25 Şubat’ta toplanır ve 30 Mart’ta imzalanır. Toplam 24 görüşme sonucunda imzalanmıştır. Müttefikler savaş meydanlarında ve Çar’a karşı göstermiş oldukları barış masası etrafında gösteremediler. ...

Paris Barış Antlaşması

Paris Barış Antlaşması, 1763 İngiltere ve Fransız arasında sömürge, ticaret ve deniz gücü için yapılan Yedi Yıl Savaşları sonunda imzalanan antlaşmadır. Bu antlaşma ile İngiltere ilk defa bir dünya gücü olarak tanındı ve yüz yıl süren Fransa-İngiltere mücadelesi, ...

Paris Kongresi

Paris Kongresi, 1856 Osmanlı Devleti, Fransa, İngiltere, Avusturya, Prusya, Sardunya-Piyemonte ve Rus çarlığı arasında, 25 Şubat-30 Mart 1856 tarihleri arasında düzenlenen Kongre. 1853 yılında Osmanlı-Rusya arasında Kırım Savaşı başlamıştı. 1854 yılında Rusya'nın ...

Paris Antlaşması

Kırım Savaşından sonra, 30 Mart 1856 tarihinde Osmanli Devleti ile Avusturya, Fransa, Ingiltere, Prusya, Rusya ve İtalya arasında Fransa'nin Başkenti Paris'te imzalanan barış antlasması. Bu natlaşma ile Kırım Savaşı sona ermiştir. Uzun müzâkerelerden sonra 34 madde olarak Paris ...

Paris Komünü

Paris Komünü terimi aslında Fransız Devrimi sırasındaki Paris hükümeti için kullanılır. Bununla birlikte terim Paris’te 18 Marttan (aslında resmen 26 Mart) 28 Mayıs 1871’e uzanan kısa sürede iktidarda olan sosyalist idare için kullanılır.

Paris Konferansı

Birinci Dünya Savaşı'nı sona erdiren Ateşkes Antlaşmalarından sonra asıl konu, barış anlaşmalarının hazırlanmasıydı. İngiltere, Fransa, İtalya, A.B.

Paris Üniversitesi

Tarihi Paris Üniversitesi (Fransızca: Université de Paris) 12. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkmıştır, fakat 1970 yılında özerk üniversite olarak yeniden yapılandırılmıştır.

1856 Islahat Fermanı Ve Paris Kongresi

Kırım Savaşı'ndan sonra imzalanan Paris Barış Kongresi'nde (30 Mart 1856) Eflak ve Boğdan'ın özerkliği kararlaştırılmakla beraber; Avrupa devletleri, sözde Osmanlı Devleti'nin toprak bütünlüğünü güvence altına alıyorlardı.

Paris Sözleşmesi

Nükleer Enerji Alanında Üçüncü Şahıslara Karşı Hukuki Sorumluluğa İlişkin Paris SözleşmesiÜlkemiz bu Sözleşmeyi 28 Ekim 1960 yılında imzalamış ve 16 Ekim 1961 yılında da gerekli hukuksal prosedürü tamamlayarak Sözleşmeye Taraf olmuştur. Hemen hepsi Batı Avrupa ...

Paris Borsası

Paris'in ilk borsası, bir sokakta kurulmuş bir curb marketti. Quincampoix Sokağı'nda toplanan kalabalık bir grup, 1720'de Banque Royale ve ona bağlı şirketlerin senetlerini alıp satmaya başladı. Banque Royale ile söz konusu şirketler, John Law'un yönetimindeydi. John Law Sistemi...

1851 Paris Sağlık Konferansı

19. yüzyılın karakteristik salgın hastalığı olarak baş gösteren koleradalgaları, çeşitli ülkelerde ve bu arada Osmanlı İmparatorluğu'nda sağlıkteşkilâtlarının kurulmasında ve salgınlara karşı uluslararası işbirliğinin başlamasındaetkili olmuştur. Sıhhî ...

1947 Paris Antlaşması

Paris Antlaşması 1946 yılında 29 Temmuz'dan 15 Ekim'e kadar süren Paris Barış Konferansının neticesinde 10 Şubat 1947'de imzalanmıştır. Muzaffer müttefik güçleri (başta ABD, Birleşik Krallık, Fransa ve Sovyetler Birliği) İtalya, Romanya, Macaristan, Bulgaristan ve ...

Paris'in Altındaki Güller

``Paris`in Altındaki Güller`` yazar Mehmet Murat İldan`ın bir romanıdır.

Paris, Fransa

Paris, Fransa'nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir. Sen Nehri'nin üzerine, Paris Havzası'nın ortasına kurulmuştur.