Manavlar

Kısaca: Manavlar, batı ve kuzeybatı Anadolu'da yaşayan göçebeliği asırlar önce bırakmış Hanefi Sünni yerleşik Türkmen grubudur. Osmanlı kaynaklarında Manavlar, Manavlı (Manavlu), Manavlar Parakendesi biçiminde Yörükân Taifesi’ne bağlı bir topluluk olarak gösterilmektedir. ...devamı ☟

Manav Türkleri, Anadolu`ya ilk yerleşen Türkler`e verilen addır. Anadolu`ya göç ederek gelen Türkler`den bazıları yerleşik hayata geçerek tarım faaliyetlerinde bulunmaya başlamışlardır. “Batı Anadolu`ya dışarıdan gelen (göçmen/muhacir) ve göçebelikten yerleşmiş (Yörük) nüfus dışında eskiden yerleşmiş köylere / köylülere verilen ad veya “Yerli Halk”, “Yerleşik Türk / Türkmen Topluluğu” ya da “Yerli olan, muhacir olmayan” ve yahut “hareketli nüfusa karşın yerini değiştirmeyen, devamlı olarak orada oturan “Türkçe dışında dil bilmeyen” topluluk üyeleri olarak tanımlanmaktadır.


Manav sözcüğünün; Türkistan`daki Kazak-Kırgız ve Sibirya`daki Yakut (Saha) Türkleri`nde kullanılan, koruyucu soylu kişi ve boy beyi anlamına gelen “Manap” ve “Manag”dan geldiği sanılmaktadır. Eski Türkçe`de “v” sesinin olmamasından dolayı, “Manap” sözcüğündeki “p” ve “Manag” sözcüğündeki “g” sesinin yumuşayarak “Manav” sözcüğünün ortaya çıktığı düşünülmektedir. (Örneğin; berim=verim, takuk=tavuk, kagun=kavun vb gibi.) “Manap”ın; Çağatay Türkçesi`nde “asilzade, asalet, beyzadelik”, Kırgız Türkçesi`nde “feodal kabilelik üst tabakasının mümessili” veya “Kırgız Lideri”, Kazak Türkçesi`nde “ağa, bey” ile “Manag”ın; Yakut (Saha) Türkçesi`nde “koruyucu, güdücü, bakıcı” anlamlarını taşıması ve de Türkistan`ın kuzey bozkırlarında yaşayan Kırgız ve Kazakların boy ve oymak başlarına “Manap” demeleri ile 1860`larda Kırgızlar`dan Bugu (Geyik) kabilesi ve Sari Bağış boylarının başlarında Manapların yer alması olguları da, “Manavlar=Yerli Türk/Türkmen” görüşünü desteklemektedir. Manav deyimine "Orhun hitabeleri"nde de rastlanmaktadır. Buradaki kullanımı da bey anlamına gelmektedir.

Anadolu`ya ilk yerleşen Türkler`e verilen addır. Anadolu`ya göç ederek gelen Türkler`den bazıları yerleşik hayata geçerek tarım faaliyetlerinde bulunmaya başlamışlardır. Buna karşı olarak da konar-göçer Türk grupları alaylı bir tabirle "manav" sıfatını kullanmaya başlamışlardır. Osmanlı zamanında saraya tarım ürünleri yetiştiren Türk köylerine`de "manav köyü" adı verilmekteydi. Bu sıfat daha sonraları manavları yörüklerden ayırmak amacıyla kullanılagelmiştir. Öyle ki Manavlar`da yörükleri "kaba,haydut,çete" gibi mahlaslarla anmışlardır.

Bazı köylerde yapılan araştırmalarda Balkanlar`dan Anadolu`ya geçen ve Bizanslılar tarafından Batı Anadolu`ya tampon maksatlı yerleştirilen Kuman-Kıpçak-Peçenek Türkleri`nin Oğuz Türkleri`yle kaynaşmasıyla ortaya çıkan Türk grubu anlamına da ulaşılmaktadır.

Manavların kişisel ve geleneksel özellikleri


Son derece çekingen, uysal, mülayim ve başkası tarafından söylenenlere fazla karşı çıkmayarak yani tartışmayarak geleneksel yaşamlarını sürdüren Manavlar kendi ifadeleri ile; “yedi kez düşünmeden adım atmayan”(yavaş davranan) bir yapıya sahiptirler. Bu uyumlu ve uysal yapıları, başkalarına “sen bilirsin” ya da “siz bilirsiniz” ifadesinin sık kullanılmasında da kendini göstermektedir. Çekingen yapıları nedeniyle köylerinden pek çıkmayan ve geleneklerini koruyabilmiş bir topluluktur. Manav köylerinde özellikle Bursa`ya yakın köylerde Orta Asyadan gelen alışkanlıklarıyla ipek böceği üreticiliği yapılmaktadır. Bursa`daki ipek kumaşların üretiminde bu ipek böceği üretimini yapan manav köylerinin payı büyüktür.

Manavların Anadoluya ilk gelişleri


Batı Anadolu yöresine, Manavların (Yerli Türklerin) ilk yerleşimin 1291 tarihinden olduğu bilinmektedir. Ayrıca Yıldırım Bayezıd döneminde İstanbul`un alınması amacıyla yapılan kuşatma kaldırılırken, yapılan anlaşma gereği Sirkeci`de bir Türk mahallesi kurulması şartına uygun olarak Göynük ve Taraklı`dan 760 hane Manav İstanbul`a yerleştirilmiştir. Yani İstanbul`a yerleştirilen ilk yerli Türklerin, bu yöreden giden “Manavlar” olduğu kaynaklarca da doğrulanmaktadır.Ayrıca İstanbulun anadolu yakasındaki bircok yerli halk manavdır.

Manavların Yaşadığı Yerler

Balıkesir, Çanakkale, Bursa, İstanbul, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya, Eskişehir, Bilecik, Manisa, İzmir, Antalya-Manavgat, Konya,Afyon, Uşak, Kütahya, Bolu, Ankara-Nallıhan, Kastamonu, Mersin, Isparta ve bu şehirlerin birçok köyünde kendilerini manav olarak ifade eden türkler yaşamaktadırlar.Ayrıca Güneydoğu Anadolu`nun Çermik ve Çüngüş ilçelerinde de manavlar olduğu bilinmektedir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konular

manavlar

misafir - 8 yıl önce
Manavlara dair Burası, eğer bir bilim sitesiyse bu tür safsatalara yer verilmemelidir. Manavlar, Anadolu’nun, Türklerden önceki Rum denilen halkının İslama girip artık Türkleşmiş unsurlarıdırlar. Hıristiyan kalanlarıysa, Cumhuriyet sonrası gerçekleşen Mübadeleyle Yunanistan’a gönderilmişlerdir. Aynı Manavlar, bugün Türkler olarak içimizden birileri ve değerli vatandaşlarımızdırlar. Hiçbir komplekse kapılmalarına da mahal yoktur. Her hangi bir Türk vatandaşının durumu gibi. Manavların, burada yazdıkları ve kendi düzdükleri belli (çünkü bunlara başka hiçbir yerde rastlamak mümkün değildir) ilim dışı masallara keza yer olmamalıdır.

misafir - 8 yıl önce
sayın adı belli olmayan müstear. siz bilim mi yapıyorsunuz. hani referanslarınız. oyle işkembe-i kübradan atmakla olmaz. manavların rum olduklarını ne ile ispatlıyorsunuz. el-insaf.

misafir - 8 yıl önce
Manavlar türklerin anadoluya göçettiklerinde yerleşik hayata geçen grubudur.Eski konar göçer hayatını devam ettiren gruba ise yörük denmiştir.Yani ikisininde türkçeden başka dili yoktur.Tarım dan ve hayvancılıktan dolayı çok az bir kültür farkı oluşmuştur.Konuşmaları lehçeleri bile aynıdır.

misafir - 8 yıl önce
gerçek olan şudurki orta asyadan gelen ve ilk yerleşim olarak yaşayan bu ülke için can veren ülsesini seven hiç bir zaman vatan haini olmayan ve hayinleri barındırmayan bir illettir ve çok da uysal bir toplumdurlar hangi millet manavlar hakkında ne söylerse söylesinler gerçek olan birşey varki manavlar türklerin özüdürler gerçek türkler öz ve öz türkler vede türk soyundan geliyorlar ben de bir manav olarak milletimi çok seveyorum manavlarla onur ve gurur duyuyorum hiç bir zaman içimizde vatan hayini çıkmamıştır çıkmayacaktırda benim bildigim türkiyede yaklaşık yirmi milyonun üstünde manav vardır ve yorum yaparken lütfen kimse manavlar hakkında bilgileri yoksa manavları rencide edecek yorumlar yazmasınlar önce manavların nerden geldigini örensinler manavlar kimdir nedir nerden gelmişlerdir örenin manavlar hakkında yok rumlar yok ermenidir falan diye yorum yapmayın hiç bir milleti tanımadan araştırmadan yorum yapmayın manavları tanımak isteyenlere bir araştırma yapmalarını istiyorum manavların oldugu yerleri araştırın nekadar milliyetci vatan sever bir milliyetci oldugunu görebilirsiniz bende bir manav olarak türklügümden özümden atalarımdan ve manavlıgımdan onur ve mutluluk duyuyorum ben sakaryalıyım herkez sakaryayı çovunlula karadenizli bilir ama sakaryanın yarısı manavdır bunuda çok iyi araştırın manavlar bu ürkenin her yerinde vardırlar ben türkiyesiz ve türkler olmadan dünya olmaz ve manavlar olmadanda türkiye olmaz bugün güzel ülkemiz ayakta duruyorsa manavların ve yörüklerin sayesinde ayaktayız içimizde kim ve hangi milletler baş kaldırırsa kaldırsın her zaman karşılarında manavları vede yörükleri karşılarında bulurlar bu ülkenin herçek sayipleri manavlar vede yörüklerdir bilmeyenler bilsinler bu ülkenin gerçek sayipleri onlardır ve türkiyenin yüzde yetmiş nufusu manavlar ve yörüklerdedirler isteyen herkez araştırsın lütfen manav ve yörüklerin türkiye genelinde elli milyonu aşkın nufusa sayiptirler bu ülke hepimizin ama lütfen hiç bir millet için rencide edici yorumlar yapmayalım bu ülke hepimizin her millet bir birinden kız almıştır kız vermiştır bizler akrama olmuşuk huzurla saygıyla yaşayalım ülkemize sayip çıkalım bölücülük yapanlara kendimizi kullandırmayalım ve bu fırsatı vermeyelim bizler bir yumruk olalım bu ülke bizim milliyetci olalım özellikle manavlar ve yörükler bir birimizi tutalım başka milletler gibi bizde milliyetci olalım artık özümüze sayip çıkalım ben her milleti seviyorum vede saygı duyuyorum ama vatan hayinlerini hariç bu ülke kanla alındı kanlada almak isteyen ülke yada millet varsa kanlada olsa alamazlar alamayacaklar şunu kimse unutmasın bu ülkede manavlar ve yörükler oldugu sürece kimse alamaz bu ülke bizim gerçek sahipleriyiz bizler

misafir - 8 yıl önce
Beyler manav milleti orhan gazi zamnında yerleske olarak burada yerlesmıstır.ıskembeden degıl.gelin düzce akcakoca çayagzı köyune orada görün nezaman buralara geldıgımızı.700 sene önce yapılan camimiz ve mezarlıklarımız hala durmaktadır.orhan gazi hem burada asayısı saglamak amacıyla ecdadımızı vatan sahıbı yapmak ıcın buralara aşiretler olarak yerlesmeye ızın vermıstır.ve buralar da zamanla büyük köyler olarak cıkmıstır.saygılar

misafir - 8 yıl önce
bizim yerleşim adarı Şamanlar(ŞEMENLER)HUNLAR ŞORLAR TATARLAR KANTURA YIĞILCA VB ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRMEYE AÇIK İSEN BU KELİMELER BİR ŞEYLER İFADE EDER AMA YOK BEN BAŞKASINI AŞAĞILAYARAK VARLIĞIMI SÜRDÜRÜYORUM DİYORSAN O BAŞKA O ZAMAN O SENİN KARAKTERİNİ DE KİŞİLİĞİNİDE MİLİYETİNİ DE ORTAYA KOYAR DUZCEDEKİ TÜRKLERİ(OGUZ BOYUNU MANAVLARI) LAZLARA SOR. KENDİN BOLUDAKİ TURKMENLERI(MANAV)GÖR BU TURKLERİ GÖRMÜYORSAN SANA BAKMAK GÖRMEK DEĞİLDİR DERİM HİSSETMEK GEREKİR O HİSSİYAT SENDE VARSA. GÖRMEKİSTEMEYEN GÖZ GÖRMEZ DUYMAK İSTEMEYEN KULAK DUYMAZ SANA UYAN CÜMLELER İNANMAK ZORUNDA DEĞİLSİN HERKEZ KENDİNİ ATASINI İYİ BİLİR BENİM ÖYLE BİR REFLEKSİM YOK KURTULUŞ SAVAŞINDADA BURDAYDIK İSTANBULUA İLK YERLEŞENLERDE BİZDİK BİZ BURAYA KÖK SALMIŞIZ KENDİMİZİ KİMLİK BUNALIMINDA GÖRMÜYORUZ KENDİNE SAYGISI OLMAYANIN KİMSEYE SAYGISI OLMAZ BEN TÜRK OĞLU TÜRKÜM KİMSEYEDE İSPAT ETME İHTİYACIM YOK

misafir - 8 yıl önce
Manavlara rum diyenlerin hepsi halen bu topraklarda yaşayan,göç etmeyen veya mübadeleyle gitmeyen rumlardır.Yav kardeşim amacın ne ? Rum isen rumsundur neden öz ve öz Türk olan manavları kendin gibi rum olarak göstermeye çalışıyorsun ? Kuyruk acın mı var ? Ayrıca hiçbir manavda sende olan yalan,dolan,sinsilik yoktur bu özelliklerinden bile rum olduğun anlaşılır.Bilim adamı gibi yazmışsın ama nerede kaynak ? Manavlara asimile olmuş rumlardır diyorsun peki 20.yy kadar anadolu da varlıklarını sürdüren rumlar,ermeniler nasıl asimile olmadı ? Bir kısmı asimile oldu diyorsun öyle birşey olabilirmi rum lar gibi dinlerine bağlı insanlar nasıl asimile olacak,diyelimki oldular o zaman neden şuan manavlarda ortodoks etkisi veya rumcadan geçen kelimeler yok ? Neden manavlarda halen badem veya hafif çekik gözlülük var ? Asimile olduysak neden hayla sen rum olduğunu biliyorsun ? Bitinyalı Anton seni !! Bizim çevremizde tanıdığımız bir rum aile var ve biz onlara dönme deriz,rum olduklarını biliriz.İnternette manavlarla ilgi yazıların,videoların altına hep manavları rum olarak göstermek için yazılar yazıyorsun ve bunu sadece 2 kişi yapıyor.Dış güçler tarafından görevlendirildiniz mi ? Birde şöyle bir şey var osmanlı hiçbir zaman hiristiyan azınlıklara müslüman olun diye,Türkleşin diye baskı yapmadı sadece rum ile Türklerin bir arada yaşamasına izin vermedi,mahalleleri ve köyler hep ayrı tutuldu.Böyle baskının olmadığı ortamda rumlar nasıl asimile olacak? Bak sen olmamışsın işte.Osmanlı kayıtlarında var ermeni,rum köyleriniz kayıtları.Bugün manavların kullandığı türkçede şuan bile orta asyada kullanılan kelimerden çok var.Mesela geçenlerde kırgız Türküyle karşılaştım dediki bana BILDIR kelimesini kullanıyorsanız Türksünüz dedi bende tabi babanneme sorduğum evet BILDIR kelimesini var dedi bizde.Divanı Lugati Türk de bile BILDIR kelimesi geçiyor.Bu verdiğim örnek kadar basit manavların Türk olduğu.Evet arkadaşlar sonuç olarak manavlara rum diyenlere sakın inanmayın söyledikleri herşey yalan dolan ve bunu kasıtlı yapıyorlar.

Lütfü - 5 yıl önce

Bende Düzceli Manav Türk'üyüm.
Babannem derdi geçen bıldır.
Bıldır kelimesi geçen sene geçen yıl anlamında kullanırdı. Demek Türkçe kelimeymiş.
Marifet insan olabilmek.
Saygı sevgi hürmet iyi bir müslüman iyibir Vatandaş olabilmek.
Türklük şandır şereftir.
Sadece ırk olarak değil Kendini Türk hisseden Türklüğü kabullenen herkes Türktür bence
Vatan sevgisi Türküm Müslümanım Elhamdülillah.
Eskiden beylikler varmıştı herkes kendi boyunun kendi beyinin aşiretinin ismiyle anılmış.
Kökeni Türk olup
Aşiret beylik ayle lakapları falan Kendilerini Türk değil sanırlar aslı Türk türler. çoğu orta asyada bile var Türk değilim der Türkçe konuşur.
Yada dillerini unutmuşlar.
Tarihçi değilim bilgim az.
Ama Bildiğim Türk'üm Müslümanım Elhamdülillah.


berke aktan - 5 yıl önce

ben bursa manavıyım köyden hemde


berke aktan - 5 yıl önce

ben bursa manav ıyım köyden hemde


Ersin - 4 yıl önce
Bizde Düzcenin yığılca ilçesinin manavlarındanım herkese andoludaki bütün manavlara selam olsun

Manav - 4 yıl önce
Bende sakarya söğütlü manavlarındanım selam olsun gerçek türklere anadoluya ilk ayak basan türkler manav türkleridir.

Mehmet AHİ - 4 yıl önce
Ben Afyonluyum ve Manavım. Aynı zamanda tarihçiyim. 15. ve 16. yüzyıl tahrir defterlerinde bulunduğum bölgede göçebe Türkmenler yaşıyor. 1535 yılından sonra yerleşik hayata geçmişiz. Hülasa Manavlar Türktür. Yok şudur budur diyenler hangi kaynağa dayanarak işkembe-i kübradan sallıyorlar.

Dürüst - 3 yıl önce
Benim annem de Manav Türk. Karabüklüyüz. Manav demek; göçebe olmayan, yerleşik hayata geçmiş, artık tarım yapıp sebze meyve vb üreten hakiki TÜRK demektir. İstanbuldaki ilk TÜRK mahallesini kuranlar da Manavlardır. Annemin köyünde _ÇİĞİL TARLALARI_ diye yerler var. Kimmiş bu Çiğiller diye araştırdım. Çiğiller, bugünkü Kırgızistanın ISSIK GÖL civarında yaşamış eski bir TÜRK boyuymuş. Türkiyeye de gelmişler. Demek ki bizim Karabükteki annemin halkı Manav olan köyü Çiğil Türk diye düşündüm. Çiğilcede de Bıldır vb eski Türkçe kelimeler elbette vardı ama Kediye : MUŞ derlermiş. Hemen kedisiyle ünlü Van şehrinin yanındaki Muş şehri geldi aklıma. Demek ki o ünlü kediler orada da vardı ki, şehre o adı verdi Çiğil Türkleri . Bu arada Nevşehirin eski adı da MUŞKARA ,yani Karakedi. Çiğil Türkçesi yani . Bence Manavlar ; Türkmenlerin ve de işte bu Çiğil Türklerinin torunu . Annem de Karabük Manav TÜRK ü olarak saf kan .....SONUÇ; Yerleşik hayata ilk geçen değişik Türk boyları Manav adıyla anılmış Anadoluda. Biz Anadoluya ilk gelen Türkleriz .Selçuklu ve Sultan ALPARSLAN ın Türkleri . Osmanlılar ise Moğol istilasından kaçıp, sonradan 1200 lü yıllarda gelen ve bizi daha da güçlendiren 2. Türk tabakası. Kesin gerçek bu.

Ayşe Hanzade - 3 yıl önce
Merhaba, Manavlar bu toprakların yerlilerinin gelen Türklerle karışmış unsurlarıdır. Anadolunun yerlisidirler yani Hititlerin friglerin roma Bizans ermeni sırayla hepsinden kalan bakiyenim günümüze ulaşmışıdır. Anadili Tğrkçe demişsiniz de Türkçe islamlaştırılırken zaten medreselerde öğretildi, bugün ülkemize gelen Suriyeli Türkçeyi 5 yılda anadili gibi öğrendi, siz neden bahsediyorsunuz yüzyıllardır Türkçeyi öğrenemeyecekler mi zaten devlet insanları getirir getirmez asimile ediyor. Manavlar Türk değildir. Türke karışmış aslında. Mesela benim ananemin annesi de manav ama kocası arap. Ve her ikisinin de anadili Türkçe.

NURİ FİLİZ - 3 yıl önce
Eskişehir sarayören ve demirli köylerindenim.Soy kütüğüm 1840-1850 lere kadar hepsi kesintisiz bu köylerde çıkıyor.Köylerimiz osmanlıya selçukluya varıyor.Bir çok köy var biz gibi.Kendimizi bildik bileli manavız.Duyduğumuz bildiğimiz kadar orta asyadan göçle gelinmiş.Bazılarımıza görede sarıoğulları,sarılar,ümmetler,bayatlar olarak kuzey sibirya yakutlara kadar söyleniyor.Merak eden gelsin görsün.Manavları bilmeden iftira atmasınlar.Türk Kültürünün,Türkçe dilinin de bozulmadan yaşandığı örnekler azalmış olsada hala yaşanmaya devam ediyor.

NURİ FİLİZ - 3 yıl önce
Eskişehir sarayören ve demirli köylerindenim.Soy kütüğüm 1840-1850 lere kadar hepsi kesintisiz bu köylerde çıkıyor.Köylerimiz osmanlıya selçukluya varıyor.Bir çok köy var biz gibi.Kendimizi bildik bileli manavız.Duyduğumuz bildiğimiz kadar orta asyadan göçle gelinmiş.Bazılarımıza görede sarıoğulları,sarılar,ümmetler,bayatlar olarak kuzey sibirya yakutlara kadar söyleniyor.Merak eden gelsin görsün.Manavları bilmeden iftira atmasınlar.Türk Kültürünün,Türkçe dilinin de bozulmadan yaşandığı örnekler azalmış olsada hala yaşanmaya devam ediyor.

NURİ FİLİZ - 3 yıl önce
Eskişehir sarayören ve demirli köylerindenim.Soy kütüğüm 1840-1850 lere kadar hepsi kesintisiz bu köylerde çıkıyor.Köylerimiz osmanlıya selçukluya varıyor.Bir çok köy var biz gibi.Kendimizi bildik bileli manavız.Duyduğumuz bildiğimiz kadar orta asyadan göçle gelinmiş.Bazılarımıza görede sarıoğulları,sarılar,ümmetler,bayatlar olarak kuzey sibirya yakutlara kadar söyleniyor.Merak eden gelsin görsün.Manavları bilmeden iftira atmasınlar.Türk Kültürünün,Türkçe dilinin de bozulmadan yaşandığı örnekler azalmış olsada hala yaşanmaya devam ediyor.

alper - 3 yıl önce
Ben de Balıkesir manavıyım. Burada tartışılacak bir durum göremiyorum. Kökenim Rum olsa ne olur, orijinal Türk olsa ne olur. Benim için değişen birşey olmaz şahsen. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım, Türkçe konuşuyorum. Geisi beni ilgilendirmiyor.

Kadir - 2 yıl önce
Ben de Domaniç manavıyım.Eskiden biz Yörükleri koca yörük derdik, onlar da bize Koca Türk derlerdi.

Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Manav
2 yıl önce

Manav, perakende olarak meyve, sebze ürünlerinin satıldığı mekanlardır. Buradaki satıcılara da manav denir. Günümüzde çiftçi marketi, süpermarketlerin...

Manavlar, ,
Sarıgazi, Geyve
6 yıl önce

merkezine 37 km, Geyve ilçesine 2 km uzaklıktadır. Nüfus homojen yapıdadır. manavlar çoğunlukta olup, dışarıdan göç edenlerin çoğu Trabzonludur. Yerelnet24...

Sarıgazi, Geyve, 1984, 1989, 1994, 1997, 1999, 2000, 2004, 2007, Adapazarı, Ahibaba, Geyve
Keşlik, Karacabey
6 yıl önce

eskiden yapılan keş peynirinden geldiği rivayet edilmektedir. Mahallede, Manavlar yaşamaktadır. Bursa il merkezine 81 km, Karacabey ilçesine 12 km uzaklıktadır...

Keşlik, Karacabey, 1984, 1989, 1994, 1997, 1999, 2000, 2004, 2007, Asfalt, Bursa
Koçar, Akçakoca
6 yıl önce

Koçar, Düzce ilinin Akçakoca ilçesine bağlı bir köydür. Manavlar kurdugu köydür. Eynesilli âileler de yerlesmistir. Köyün kendine has fırında ekmeği kuzine...

Koçar, Akçakoca, 1984, 1989, 1994, 1997, 1999, 2000, 2004, 2007, Akkaya, Akçakoca, Aktaş, Akçakoca
Hacıaliler, Taraklı
6 yıl önce

kardeşlerden gelmektedir. Mahallenin büyüklerine sorarsanız anlatırlar. Manavlar oturur. Sakarya il merkezine 81 km, Taraklı ilçesine 13 km uzaklıktadır...

Hacıaliler, Taraklı, 1984, 1989, 1994, 1997, 1999, 2000, 2004, 2007, Adapazarı, Aksu, Taraklı
Yahyaköy, Susurluk
2 yıl önce

bir mahalledir. Mahallenin nasıl kurulduğu bilinmemektedir. Köy nüfusu Manavlar, Çerkesler ve Bulgaristan göçmeni Türklerden (muhacir) oluşmaktadır. Yanından...

Yahyaköy, Susurluk, 1984, 1989, 1994, 1997, 1999, 2000, 2004, 2007, Alibey, Susurluk, Asfalt
Aşağıışıklar, Manavgat
6 yıl önce

ilçesine bağlı bir mahalledir. Köy halkı Manav Türklerdendir. Mahalleye yerleşen birkaç Yörük Türk ailesi de vardır. Manav türkü ; taban arazide yerleşime geçen...

Aşağıışıklar, Manavgat, 1984, 1989, 1994, 1997, 1999, 2000, 2004, 2007, Ahmetler, Manavgat, Akdeniz Bölgesi
Esence, Mudanya
2 yıl önce

cinâyet sonucu Rumlar Yalıçiftlik köyüne, Manavlar ise köyün şu anki yerine gelmişlerdir. Köyde Anadolu Manav adetleri hakimdir. Spor: Köyde spor etkinlikleri...

Esence, Mudanya, 1984, 1989, 1994, 1997, 1999, 2000, 2004, 2007, Asfalt, Bursa