Manhattan

Manhattan New York kenti`nin 5 ana bölgesinden biridir.

Manhattan

Manhattan New York kenti`nin 5 ana bölgesinden biridir (diğerleri: Brooklyn, Queens, Bronx ve Staten Island)Manhattan,New york`da ticari, kültürel ve finansal bir merkezdir. Burada pek çok ünlü simge yapılar,müzeler,üniversiteler ve turistik mekanlar bulunmaktadır. Ayrıca burada Birleşmiş Milletler Merkez Binası bulunmaktadır. Manhattan, Amerika Birleşik Devletleri`ndeki en çok iş merkezini barındıran bölgedir. New York Borsası ve NASDAQ burada bulunmaktadır. Ayrıca burası ülkedeki en çok tüzel kuruluş bulunan bölgedir. Manhattan ismi Man-hata`dan gelir. Bu isme ilk defa Robert Juet`in gezi defterinde rastlanmıştır. 1610`daki bir harita Manahata ismini ikinci kez bu bölge için kullanır. Manhattan Lenape dilinden `birçok tepeden oluşan ada` olarak çevrilmiştir.

Etnik yapı

2000 yılında yapılan bir çalışmaya göre Manhattan`da yaşayanların %56,4ü beyaz, %27,8i İspanyol ırkından (İspanyol veya Latin),%17,3 Siyah (afrika kökenli Amerikalılar), %9 Asyalı, %0,5 Amerikan yerlisi(Kızılderili), %4ü ise iki veya daha fazla ırka mensubtur. Burada yaşyanların %24ü evlerinde İspanyolca, %4ü Çince, %2si ise Fransızca konuşmaktadır. Manhattan`da dini en büyük grubu Katolikler oluşturur.(%36)Ardından Yahudiler %20, Protestanlar %9, Müslümanlar %2,4lük bir paya sahiptir. Ayrıca bu bölgede 2000 yılından sonra 5 yaşından küçük çocukların sayısı %32 artmıştır. Bu bölgede oturanların %20si yoksulluk sınırının altında yaşamını sürdürmektedir. 18 yaş altı kişilerin %31i, 65 yaş üstündeki kişilerin %18,9u yoksulluk sınırının altındadır.

Ekonomi
Manhattan Amerika Birleşik Devletleri`ndeki en değerli bölgedir. 2007 Haziranında 450 araba parkı yeri 51 milyon dolara satılmıştır. Manhattan, New York`un ekonomik olarak lokomotifi sayılır. New york şehrindeki işlerin 3te 2si buradadır. Manhattan`ın günlük nüfusu 2,8 milyona kadar çıkar. Buradaki en önemli sektör finanstır. 2006 istatistiklerine göre Manhattan`da haftalık ortalama işçi ücreti 1453 dolardır.

1912 yılında 5000i kadın olmak üzere 20000 işçi Washington Meydan Parkına 1911 yılında yangında ölen işçileri anmak amacıyla yürüyüş düzenlemişlerdir.Bu sırada kadınlar özgürlüğün sembolü kıyafetler giyinmiş, işçi hakları hareketini yansıtmışlardır.

Medya
Dört büyük medya devi bu bölgede bulunmaktadır. BUnlar Fox, ABC, NBC, CBS dir. BU medya kuruluşlarının merkez binaları Manhattan`dadır. Ayrıca FOX news, MTV, Comedy Central gibi kablo tv kanallarının merkezleri de buradadır.

Yerleşim
Manhattan`ın eski günlerinde ahşap yapıları ve su kaynaklarının azlığı nedeniyle bu bölge yangınlara karşı savunmasız kalmıştır. 1776`da çıkan yangında evlerin 1/3ü yanmıştır. (yaklaşık 50 ev) Bu yüzyılın bitiminde Amerika`ya yapılan göçlerin artışı ve bu bölgenin Amerika`ya gelenler tarafından bir liman görevi görmesi nedeniyle bölge hijyenik olyan ve sağlıksız koşullar içibdeydi. Burada 5 kat yüksekliğinde yeni gelen göçmenlere kiraya verilmek üzere yapılmış apartmanlar bulunmaktaydı. 1929da artık asansörün binalarda kullanılabiliyor olmasıyla bina biçimi değişerek bugün Doğu sahilinde görülen apartmanlar yapılmaya başlandı. 2000 sayımlarına göre Manhattan`da 798.000 ev ve yaşanılabilecek mekanlar bulunmaktadır. Burada yaşayanların %20si oturdukları evin sahibidir. Bu da ülkeeki Bronx`tan sonra gelen en düşük rakamdır.

Ulaşım
Manhattan toplu taşımanın yoğun kullanımı ve özel araçların azlığı dikkat çekicidir. Manhattan`da işe giderken toplu taşıma sistemini kullananların oranı %70i bulmaktadır Bu oran Amerika genelinde yalnızca %5dir. Manhattan`da oturanların %75inin özel araçları bulunmamaktadır. New york şehir metrosu Dünyadaki en büyük ikinci metrodur. Otobüse yada metro bilet ücreti 2 dolardır.Ayrıca 7 günlük ve aylık sınırsız binmek için satın alınabilen metrocard`larda bulunmaktadır.

İklim
Şehrin iklimi aynı enlemde bulunan Avrupadaki merkezlere (Madrid örnek olarak verilebilir.) göre serindir. Bunun nedeni ise bölgenin okyanus kıyısındaki konumundan kaynaklanır. Ancak şehrin okyonus kıyısında yer alması bölgeyi iç bölgelere nazaran kışların daha ılık geçmesine neden olur.

Suç ve Güvenlik Durumu
19. yüzyılın orta dönemlerinde ülkelerinden ekonomik ve sosyal nedenlerden ötürü kaçan kişilerin bir kısmı bu bölgede hayatlarını kötü koşullarda geçirdiler. O dönemde bölgede kumar oynanan ve girilmesinin hiç de güvenli olmadığı mahalleler bulunmaktaydı. Bölgeye İtalyan göçünün artmasıyla İtalyanlar İrlanda mafyalarına katıldılar. Günümüzde ise polis raporlarına göre 1990lardan bu yana suç oranlarında önemli düşüşler meydana gelmiştir.

Kaynaklar

Vikipedi

Manhattan

i. viski ve vermutlu kokteyl

Manhattan

Fransızca Manhattan kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Manhattan, borough of New York City; cocktail containing a mixture of whiskey and sweet vermouth

Manhattan

Almanca Manhattan kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. borough of New York City; cocktail containing a mixture of whiskey and sweet vermouth

Manhattan

Türkçe Manhattan kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. borough of New York City; cocktail containing a mixture of whiskey and sweet vermouth n. Manhattan, borough of New York City; cocktail containing a mixture of whiskey and sweet vermouth n. Manhattan, cocktail containing a mixture of whiskey and sweet vermouth

Manhattan

Flemenkçe Manhattan kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Manhattan, borough of New York City; cocktail containing a mixture of whiskey and sweet vermouth

Manhattan

n. borough of New York City; cocktail containing a mixture of whiskey and sweet vermouth n. Manhattan, borough of New York City; cocktail containing a mixture of whiskey and sweet vermouth n. Manhattan, cocktail containing a mixture of whiskey and sweet vermouth

Manhattan

İngilizce Manhattan kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. Manhattan, île de New-York qui longe la rivière Hudson (USA) et qui forme l'un des quartier (district) de la ville de New-York (USA); cocktail à base de whisky et de vermouth

Manhattan

İngilizce Manhattan kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Manhattan, Stadtviertel von New York; Cocktail aus Whiskey und süßem Wermut gemixt

Manhattan

İngilizce Manhattan kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. Manhattan; (tipo) di bevanda alcolica, coctail

Manhattan

İngilizce Manhattan kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. Manhattan; tipo de coquetel

Manhattan

İngilizce Manhattan kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. Manhattan; (soort) cocktail

Manhattan (Kings Of Leon) sözleri

Kings Of Leon tarafından _ albümünde söylenen Manhattan adlı şarkının sözleri.

I like to dance all night, summons the day
But that's how I play, yeah that's how I play
I said who are you? Don't matter who you are
So we dance all night and dance all day

I say, I say

We're gonna fuel the fire, gonna stoke it up
We're gonna sip this wine and pass the cup
Who needs avenues, who needs reservoirs
Gonna show this town how to kiss these stars

I say, I say

We're gonna hunt to kill, gonna skin the hide
A yelp and scream and away I ride
And every drop that spills on every plot of ground
It's all for you for what you found

I say, I say
I say, I say

It's gonna take your head
And gonna drive you home
It's gonna keep on, keep on, keep on
And then forever roam

İlgili konuları ara

Yanıtlar