New York

Kısaca: New York adında birden fazla başlık bulunmaktadır. ABD’nin kuzeydoğusunda yer alan, bu kıtanın en büyük nüfuslu şehri. New York eyâletinin güneydoğu kesiminde, Hudson Irmağının ağzında yer alır. Şehrin alanı 787 km2, nüfûsu ise yaklaşık 10 milyon civârındadır. ...devamı ☟

New York
New York

New York Haritası

  • Eğer bakmak istediğiniz New York Eyaleti konu başlığı ise lütfen tıklayınız.
New York şehrinin bölgeleri
New York şehrinin bölgeleri
New York Şehri (İngilizce resmi adı: New York City), Amerika Birleşik Devletleri'nin nüfus bakımından en büyük kenti. Aynı isimli New York Eyaleti'nde yer alır. Yüzyıldan fazladır dünyanın en önemli ticaret ve finans merkezlerinden biridir. Şehir, medya, politika, eğitim, eğlence ve modadaki küresel etkilerinden dolayı bir dünya şehri olarak kabul edilmektedir. Birleşmiş Milletler Genel Konseyi binasına ev sahipliği yaptığından dış ilişkiler için de çok önemli bir merkez durumundadır. Fakir semtlerinde ise çok sayıda işsiz ve evsiz yaşar.

Kent beş bölüme ayrılmıştır; Manhattan, Brooklyn (Kings Country), Queens (Queens Country), Bronx ve Staten Island (Richmond). 830 km²'lik bir alanda yaşayan 8,2 milyon nüfusuyla New York, Amerika'da nüfus yoğunluğu en büyük olan şehirdir. Çevre banliyöleriyle birlikte New York metropolitan bölgesi 21 milyonluk nufusa sahiptir ve dünyanın en kalabalık yerleşim bölgelerinden birini oluşturur.

New York, bir göçmen kentidir. Kentte yaklaşık 170 ayrı dil konuşulmaktadır ve her üç kişiden biri ABD dışında bir ülke doğumludur. İngilizce çeşitli aksanlarla konuşulur. İngilizce’nin yanı sıra İspanyolca da İngilizce kadar yoğun konuşulmaktadır. Little Italy (Küçük İtalya) semtinde İtalyanca, China Town’da (Çin mahallesi) Çince konuşulur.

Birçok Amerikan kültürel hareketinin de doğum yeri olan New York şehri, edebiyat ve görsel sanatlarda Harlem Rönesansı, resimde soyut ekspresyonizm (New York Ekolü), müzikte hip hop, punk, salsa ve Tin Pan Alley gibi birçok harekete ev sahipliği yapmaktadır. 24 saat açık olan metrosu ve yoğun trafiğiyle Hiç Uyumayan Şehir adını almıştır.

Özgürlük heykeli, Empire State Binası, Central Park ve Times Meydanı, Modern Sanat müzesi, Guggenheim müzesi ve Modern Tarih müzeleri şehrin ilgi çekici mekanlarıdır. Gökdelenleri, caddeleri, lokantaları, alışveriş merkezleri ve insanlarıyla, New York turistleri cezbetmektedir.

New York şehrinin tarihi

New York kenti 1613 yılında Hollandalılar tarafından New Amsterdam adı altında kuruldu. Kent 1664 yılında Birleşik Krallığa geçti ve New York adını aldı. 1778 yılında kent 2 yıl süreyle yeni kurulan Amerika Birleşik Devletleri'nin başkenti oldu. Başkent Washington'a taşındıktan sonra da kentin önemi büyümeye devam etti.

New York Avrupalılar tarafından 1524 yılında keşfedildiğinde 5,000 kişilik nüfusa sahipti. Fransız Kraliyeti donanmasında bulunan İtalyan kaşif Giovanni Verrazzano şehre Nouvelle Angoulême Yeni Angoulême (Fransa’da bir şehir) adını verdi. Daha sonra kürk ticaretine başlayan Hollandalılar tarafından Nieuw Amsterdam adı verilen şehrin Manhattan adası Amerika yerlilerinden 1626 yılında bugünün tutarıyla 1000 dolara satın alındı. 1664 yılında İngilizler tarafından fethedilen şehre York ve Albany İngiliz Dükü’ne ithafen New York adı verildi.

Şehir 19. yüzyılda göç ve açılım hareketi ile dönüşüm geçirdi. Central Park 1857 yılında Amerika şehirleri arasında peyzaj mimarlığı ile yapılan ilk park olma özelliği taşıyor. 1827 yılında köleler New York’ta tutulurdu fakat 1830’lu yıllardan sonra New York köleliğin kaldırılması eylemlerinin kuzeyde merkezi oldu.

1904 yılında New York şehir metrosunun açılması yeni şehrin bir araya gelmesini sağladı. New York şehri 20. yüzyılın ilk yarısında dünyanın ticaret, sanayi ve iletişim merkezi haline geldi. Elbette bu gelişmenin bir bedeli vardı. General Slocum adlı buharlı gemide çıkan yangında 1,021 yolcu, 1911 yılında meydana gelen New York şehrinin en büyük sanayi felaketi Triangle Shirtwaist fabrikası yangınında ise 146 konfeksiyon işçisi hayatını kaybetti. New York şehri 1920’li yıllardaki Büyük Göç sırasında Güney Amerika’daki Afrikalı Amerikalılar için başlıca istikametlerden biriydi. 1916 yılında New York şehri Kuzey Amerika’nın en büyük kentsel Afrikalı diasporasına sahip şehriydi. New York şehri 1920’lerde Londra’yı geride bırakarak en kalabalık şehir konumuna geldi ve Metropolitan Bölgesi 1930’ların başında 10 milyon puanı aşarak insanlık tarihindeki ilk mega şehir oldu.

Büyük Buhran'ın zor yıllarında reformcu Fiorello La Guardia’nın New York Belediye Başkanlığına seçilmesi Tammany Hall’un 80 yıl boyunca kurduğu siyasi hakimiyete son verdi. İkinci Dünya Savaşı’ndan dönen gaziler ve Avrupa’dan gelen göçmenler doğu Queens’te geniş yerleşim yerleri oluşturdular. New York savaştan burnu kanamamış bir şekilde çıktı ve Amerika Birleşik Devletleri’nın dünya üzerindeki hakim ekonomik gücünün yükselmekte olan Wall Street’i ile dünyaya yön veren bir şehir haline geldi. 1950 yılında tamamlanan Birleşmiş Milletler Genel Merkezi New York’un politika üzerindeki etkisini açık bir şekilde simgelemektedir. New York 1960’lı yıllarda ekonomik problemler, artan suç oranları ve ırklar arası gerginlik 1970’lerde zirveye ulaştı. 1980 yılında finans sektöründe meydana gelen yeniden güçlenme ile şehrin kamu maliyesi düzeldi. 1990’lı yıllarda şehirde görülen ırkçı gerginlik duruldu, suç oranları önemli ölçüde azaldı ve Asya ile Latin Amerika’dan akın akın insan New York’a göç etti.

11 Eylül 2001 tarihinde kent Amerika tarihinin en büyük terör olayına tanık oldu. 11 Eylül 2001 Saldırısı olarak bilinen bu olay sırasında, kaçırdıkları uçaklarla New York'un en yüksek gökdelenleri olan Dünya Ticaret Merkezi binalarına (İkiz Kuleler) çarpan teröristler 3000'e yakın insanın ölümüne neden oldular. İkiz Kulelerin olduğu bölgede Özgürlük Kulesi ve anıtı ile üç ofis kulesi inşa edilecek ve bu binaların tamamlanması 2013 yılını bulacak.

New York'un bölgeleri (İlçeleri)

New York, her birine ingilizce; 'borough' denilen beş bölgeden oluşur. Bunlardan Manhattan kendi başına bir adadır ve şehrin merkezini oluşturur. Manhattan'dan East River (Doğu Nehri) ile ayrılan Brooklyn ve Queens bölgeleri Long Island adasının batı ucunu oluşturur. Harlem nehri, Manhattan ve Bronx bölgelerini ayırır. Bronx, bir ada üzerinde bulunmayan tek bölgedir ve Kuzey Amerika anakarası üzerindedir. Şehrin beşinci ve son bölgesi New York koyunun karşı tarafında, yine yekpare bir adadan oluşan Staten Island’dır. Manhattan, Brooklyn’e üç köprüyle (Brooklyn, Manhattan ve Williamsburg köprüleri); Queens’e bir köprü (59.uncu cadde köprüsü) ve bir tünelle (Midtown-Ortaşehir tüneli) bağlıdır. Bronx ve Manhattan arasında Harlem nehrini geçen köprüler bağlantı kurar. Manhattan’ın doğrudan bağlantısı olmayan tek bölge olan Staten Island, Brooklyn’e Verrazano asma köprüsü ile bağlanır. Bronx, New York'un en kuzeyinde yer alan bölgesidir. Yankee Stadyumu ve New York Yankeeleri'nin merkezi burada yer almaktadır. Ayrıca Marble Tepesi'nin küçük bir kısmı buradadır.

Turizm

New York'u yılda yaklaşık 47 milyon turist ziyaret etmektedir ve genellikle gidilen yerler Empire State binası, Times meydanı (Times Square), Brooklyn Köprüsü, Broadway, Metropolitan Museum of Art, MoMa, Bronx Hayvanat Bahçesi ve Madison Avenue'da bulunan alışveriş merkezleridir. Ayrıca Halloween Parade ve Tribeca Film Festivali turistlerin ve Amerikalıların ilgisini çeken kültür olaylarıdır. Central Park, ABD'nin en çok ziyaret edilen parkıdır. New York'un yemek kültürü çok geniştir. Özellikle bagel ve New York stili pizza en ünlü yiyecekleridir.] Orta Doğu yemeklerini bulmak da oldukça kolaydır.

Şehrin Önemi

Finans dünyasinin kalbinin attığı Wall Street caddesi, New York'un Manhattan bölümünde yer alır. New York borsası (New York Stock Exchange) burada bulunmaktadır. Özgürlük Heykeli (Statue of Liberty) New York limanındaki küçük bir adadadır. Tiyatro ve müzikaller Broadway caddesinin etrafında toplanmıştır. John F. Kennedy Uluslararası Havaalanı dünyanın en çok yolcu trafiği taşıyan havaalanlarından biridir. Metropolitan Museum of Art, Modern Sanat müzesi, Guggenheim müzesi gibi müzeleri dünyanın en değerli sanat kolleksiyonlarına sahiptir. Şehrin gazetelerinden New York Times dünyanın en saygın gazetelerinden biridir. Amerika'nın üç büyük televizyon kanalı olan ABC, CBS ve NBC'nin merkezleri New York'ta yer alıyor.

Kardeş şehirler

1923 İstanbul, Türkiye
1960 Tokyo, Japonya
1980 Pekin, Çin Halk Cumhuriyeti
1982 Kahire, Mısır
1982 Madrid,İspanya
1983 Santo Domingo, Dominik Cumhuriyeti
1992 Budapeşte, Macaristan
1992 Roma, İtalya
1993 Kudüs, İsrail
2001 Londra, Birleşik Krallık
2003 Johannesburg, Güney Afrika
2005 Santiago, Dominik Cumhuriyeti

New York

İngilizce New York kelimelerinin İspanyolca karşılığı.
Nueva York (ciudad al Norte oriental de los EEUU; ciudad central de los EEUU)

New York

İngilizce New York kelimelerinin Fransızca karşılığı.
New York (Ville des Etats-Unis, état aux nord des états Unis)

New York

İngilizce New York kelimelerinin Almanca karşılığı.
New York (Stadt und Staat der USA)

New York

İngilizce New York kelimelerinin İtalyanca karşılığı.
New York; New York Nuova York

New York

İngilizce New York kelimelerinin Portekizce karşılığı.
Nova Iorque (estado no nordeste dos E.U.A.; importante cidade e porto dos E.U.A.)

New York

new york

New York

Fransızca New York kelimelerinin İngilizce karşılığı.
(m) n. New York, state in the northeastern United States, the big apple; major city and port in southeastern N.Y. state

New York

Almanca New York kelimelerinin İngilizce karşılığı.
n. New York, NY, state in the northeastern United States; major city and port in southeastern N.Y. state

New York

İtalyanca New York kelimelerinin İngilizce karşılığı.
n. New York, state in the northeastern United States; major city and port in southeastern N.Y. state

New York

Türkçe New York kelimelerinin İngilizce karşılığı.
[New York] n. New York, NY, state in the northeastern United States; major city and port in southeastern N.Y. state n. New York, state in the northeastern United States, the big apple; major city and port in southeastern N.Y. state n. New York, state in the northeastern United States; major city and port in southeastern N.Y. state

New York

Flemenkçe New York kelimelerinin İngilizce karşılığı.
npr. new york

New York

İngilizce New York kelimelerinin Flemenkçe karşılığı.
New York (staat in het noordoosten v.d. USA; belangrijke stad in de USA)

New York

n. New York, NY, state in the northeastern United States; major city and port in southeastern N.Y. state n. New York, state in the northeastern United States, the big apple; major city and port in southeastern N.Y. state n. New York, state in the northeastern United States; major city and port in southeastern N.Y. state

New York

Flemenkçe New York kelimelerinin Fransızca karşılığı.
(aardrijkskunde) New-York (m)

New York

Fransızca New York kelimelerinin Flemenkçe karşılığı.
(géographie) New York (n)

New York

Fransızca New York kelimelerinin İtalyanca karşılığı.
(géographie) New York (f); Nuova York (f)

New York

Fransızca New York kelimelerinin Portekizce karşılığı.
(géographie) Nova Iorque (f)

New York

Fransızca New York kelimelerinin İspanyolca karşılığı.
(géographie) Nueva York (f)

New York

Almanca New York kelimelerinin Türkçe karşılığı.
npr. Nevyork (n)

New York

İtalyanca New York kelimelerinin Fransızca karşılığı.
(geografia) New-York (m)

misafir - 8 yıl önce
New York haritadaki konumu. ABD'nin en büyük kenti

misafir - 8 yıl önce
TRAFİKTE ARABA KULLANIRKEN DİREKSİYON HAKİMİYETİNİ KAYBEDEN FİREN YAPMAYIN ŞARANPOLA KAÇMAYIN TEK KURTULUŞ ŞURUNUZU BOZMADAN VİTES KÜÇÜLTEREK HAYATI KURTARIN SAYGILAR ÖNERİME ÖNEM VERİN DOĞRU YOLU BULUN KAZASIZ YAŞAM

Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

New York Resimleri

New York Haritaları

dunya uzerinde new york nerede.png
dunya uzerinde new york nerede.png
harita New York NA.png
harita New York NA.png
longadasi.png
longadasi.png

New York (eyalet)
3 yıl önce

Bu makale, New York eyaleti ile ilgilidir. Aynı adlı şehir için: New York . New York, ABD'nin Orta Atlantik ve Kuzeydoğu bölgesinde bulunan eyaletlerinden...

New York (eyalet), 1788, 2000, 26 Temmuz, ABD, ABD`nin Eyaletleri, ABD`nin eyaletleri, Alabama, Alaska, Arizona, Arkansas
New York Üniversitesi
3 yıl önce

New York Üniversitesi, New York şehrinde bulunan özel bir üniversitedir. Mütevelli Heyeti üyeleri arasında Türkiye'den Bahçeşehir Üniversitesi'nin sahibi...

New York Post
6 yıl önce

The New York Post (New York Postası) ABD'de yayımlanan tabloid formatında günlük gazete. İlk kez 1801 yılında yayımlanmaya başlanan gazete ABD'nin en...

New York Rangers
6 yıl önce

New York Rangers, NHL'de Atlantik Grubu'nda yer alan New York, New York (eyalet) takımıdır. 1926 yılında kurulmuştur. AHL: Hartford Wolf Pack (Connecticut)...

New York Çeteleri
6 yıl önce

New York Çeteleri (Özgün isim: Gangs of New York), 2002 yapımı Martin Scorsese filmi. Bir Herbert Asbury romanı olan The Gangs of New York'tan uyarlanmıştır...

New York Çeteleri, 2002, Cameron Diaz, En İyi Yönetmen Altın Küre í–dülü, Leonardo DiCaprio, Liam Neeson, Martin Scorsese, New York, Sinema, Taslak, Barbara Bouchet
New York, New York
3 yıl önce

New York, New York, New York kentinin resmi adı. New York'ta yer aldığını gösteren adlandırma biçimi. New York, New York, New York kentinin Manhattan bölgesinin...

New York, New York, 1977, Film, Frank Sinatra, Martin Scorsese, Taslak şablonları, Liza Minelli, Taslak madde
New York Islanders
6 yıl önce

New York Islanders, NHL'de Atlantik Grubu'nda yer alan Uniondale (New York yörekenti), New York takımıdır. 1972 yılında kurulmuştur. AHL: Bridgeport Sound...

New York, New York (film)
6 yıl önce

New York, New York yönetmenliğini Martin Scorsese'nin yaptığı 1977 yapımı film. Scorsese'nin doğduğu New York'ta geçen müzikal bir filmdir. Başrollerinde...

New York, New York (film), $, 1977, 21 Haziran, ABD, Altın Küre, IMDb, Liza Minnelli, Martin Scorsese, New York City, Robert De Niro