Marco Pallis

Marco Pallis 1895 yılında Liverpool`da yaşayan Yunan bir çiftin çocuğu olarak dünyaya geldi. Harrow ve Liverpool üniversitelerinde öğrenim gördü.

Marco Pallis 1895 yılında Liverpool`da yaşayan Yunan bir çiftin çocuğu olarak dünyaya geldi. Harrow ve Liverpool üniversitelerinde öğrenim gördü.

I. Dünya Savaşında İngiliz ordusunda hizmet verdi. Arnold Dolmetsch ile müzik çalıştı ve perennialist yazarlar Ananda Coomaraswamy ve Rení© Guí©non`dan etkilendi.Rení© Guí©non`u Kahire`de ziyaret etti ve iki kitabını arkadaşı Richard Nicholson ile birlikte İngilizce`ye tercüme etti.

1923`de bir dağcı grubuyla güney Tibet`e gitti. Sikkim ve Ladakh manastırlarında kaldı ve Tibet geleneğiyle ilgilendi. II. Dünya Savaşından sonra Seylan ve Güney Hindistan`a gitti ve Ramana Maharshi`den darşan almak üzere Tiravunnamalai`ye gitti. Shigatse yakınlarındaki Tibetli lama eğitim gördü ve ``Thubden Tendzin`` adını alarak Tibet manevi geleneğine dahil oldu.

1950`de İngiltere`ye dönüşünde Richard Nicholson ve diğer bazı müzisyenlerle birlikte ilk dönem İngiliz müziğini araştırdı ve bu grupla birlikte konser turları yaptı.

Pallis Tibet`te yaşadığı tecrübeleri ve Tibet geleneği ve metafiziği hakkındaki bilgilerini "``Peaks and Lamas``" (1939) ve "``The Way and the Mountain``" (1960) kitaplarında dile getirdi. ``Pallis Journal Studies in Comparative Religion`` adlı yayın organında daha sonra bir kısmı "``A Buddhist Spectrum``" (1980) adlı eserde kitaplaştırılacak makaleler yazdı.

Göz AtLinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.