Marder I

Kısaca: Marder I (Sd.Kfz. 135) Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi Almanyası ordusu Wehrmacht tarafından II. ...devamı ☟

Marder I
Marder I

Marder I (Sd.Kfz. 135) Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi Almanyası ordusu Wehrmacht tarafından II.Dünya Savaşı sırasında Panzer 38 şasesi kullanılarak üretilen bir tank imha edici araçtı. Aracın 75 mm lik tanksavar topu bulunuyordu Birçok Marder I yapımında Fransız yapımı Lorraine 37L zırhlı personel taşıyıcı kullanılmıştır. Almanlar 1940 daki Fransa Seferi sırasında 300 adede yakın aracı ganimet almıştır.

Tarihi

II. Dünya Savaşının başlarında Wehrmacht elinde hali hazırda çekili tanksavar topları ve Panzerjí¤ger I adıyla da bilinen tank imha edici zırhlı araçlar bulunuyordu. Barbarossa Harekatı başlamasından once Wehrmacht yeni ve güçlü bir tanksavar silahına ihtiyaç duymaya başladı. 1941 yılında Almanlar Sovyet yapımı orta sınıf T-34 ve ağır sınıf Kliment Voroshilov tankları ile karşılaşınca bu ihtiyaç daha da arttı.

Geçici çözüm olarak Panzer II ve Fransızlardan ganimet alınan Lorraine 37L zırhlı presonel taşıyıcı kullanılmasına karar verildi. Bu araçlara 7.5 cm PaK 40 veya Ruslardan bol miktarda ganimet alınan 76.2 mm F-22 Model 1936 sahra toplar monte edilerek Marder serisi elde edildi.

ÜretimiMarder I, Mayıs 1942 tarihinde Lorraine şasesi üzerine ve 75 mm PaK 40 tanksavar topunun monte edilmesi ile elde edildi. Orijinal üst yapı yerinden sökülerek bunun yerine geriye top için üstü açık bir yapı bırakıldı. Bu şaseye üztü açık ve mürettabatı sadece hafif piyade silahlardan koruyacak ince bir zırhı olan kompartıman ilave edildi.

Temmuz ve Ağustos1942, Lorraine şaseli 170 adet Marder I tank imha edicisi üretildi. Lorraine haricinde birkaç çeşit daha Fransız ve Polonya yapımı tankta bu iş için kullanıldı. Bunlara Hotchkiss H39 ve FCM 36 tanklarını örnek gösterebiliriz.

Görev tarihiİlk Lorraine şaseli Marder I araçları 1942 yılında Doğu Cephesinde Panzerjager tank imha edicileri ile beraber kara birliklerinde görev yaptı.

Ayrıca bakınızKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Marder I Resimleri