Meg Ryan

Oyunculuk kariyerine televizyon aracılığıyla başlayan aktris, 1980 yılında oynadığı komedi filmi “ When Harry Met Sally ” ile dünya çapında üne kavuştu. Billy Crystal ile başrol oynayan Ryan, bu filmle birlikte ünün yanı sıra Crystal ile birlikte tüm zamanların ekrandaki en uyumlu çiftlerinden biri olarak gösterildi.

Her ne kadar dramatik karakterleri de başarıyla canlandırabileceğini ispatlasa da, Meg Ryan, o güzel sarı saçları, mavi gözleri ve canlı kişiliğiyle 80’li ve 90’lı yılların komedi filmlerine damgasını vurmuş bir oyuncu.

Oyunculuk kariyerine televizyon aracılığıyla başlayan aktris, 1980 yılında oynadığı komedi filmi “ When Harry Met Sally ” ile dünya çapında üne kavuştu. Billy Crystal ile başrol oynayan Ryan, bu filmle birlikte ünün yanı sıra Crystal ile birlikte tüm zamanların ekrandaki en uyumlu çiftlerinden biri olarak gösterildi.

Gerçek adı Margaret Mary Emily Anna Hyra olan Ryan, 1961 yılında oyuncu menajeri olan bir anne ile lisede matematik öğretmeni olan bir babanın çocuğu dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. New York’ta büyüyen aktris, New York Üniversitesi’nde gazetecilik eğitimi aldı. Gece derslerinin parasını karşılamak için kısa süreli TV dizilerinde küçük çaplı rollerde oynadı.

Annesi aracılığıyla oyunculuğa ilk adımını atan aktris, ilk film deneyimini “ Rich and Famous ” filmiyle yaşadı. George Cukor’ın 1981 yapımı olan filmde Candice Bergen’in kızını canlandıran Ryan, performansıyla iyi bir izlenim bıraktı. Okula devam edebilmek için daha fazla işe ihtiyaç duyan aktris, isteğine kısa sürede kavuştu. Ryan, 1982 yılında başladığı “ As the World Turns ” adlı her gün yayınlanan dizide iki sene boyunca rol aldı.

1983 yılında “ Amityville 3-D ” adlı filmde rol aldıktan sonra kendine daha uygun olan roller aramaya başlayan yıldız, 1986 yılında başrolünde Tom Cruise’un yer aldığı “ Top Gun ” filminde Goose adlı genç bir pilotun kız arkadaşını canlandırdı.

Filmde çok kısa bir rolü olmasına rağmen dikkat çekmeyi başaran Ryan, ertesi yıl “ Innerspace ” adlı komedi filminde Dennis Quaid ile birlikte rol aldı. Quaid ile olan arkadaşlığı set dışında da devam eden aktris, aktörle “ D.O.A. ” adlı filmde birlikte oynadıktan sonra 1991 yılında evlendi.

1989 yılında kariyerinin en çok beğeni toplayan filmine imza atan Ryan, yönetmenliğini Rob Reiner’ın üstlendiği “ When Harry Met Sally ”da rol aldı. Ertesi yıl Tom Hanks ile “ Joe Versus the Volcano ” adlı filmde oynayarak ününü pekiştirdi. Film her ne kadar başarısız bulunsa da, Hanks-Ryan ikilisinin ileride çok iyi işler yapacağının sinyallerini verdi.

1991 yılında Oliver Stone’un “ The Doors ” filminde Jim Morrison’ın ( Val Kilmer ) uyuşturucu bağımlısı sevgilisi Pamela’yı canlandırdı. Bu filmdeki performansıyla oldukça taktir toplayan Ryan, komedinin dışında da başarılı olabileceğini gösterdi.

Yeteneğini sergilemeye devam eden aktris, 1993 yılında “ Flesh and Bone ” adlı dramatik bir filmde rol aldı. Quaidle birlikte oynadığı film, seyircinin fazla dikkatini çekmedi, ama Ryan’ın oyunculuğu yine beğeni topladı. Aynı yıl içerisinde Tom ile birlikte “ Sleepless in Seattle ” adlı filmde rol alan Ryan, komediye hızlı bir dönüş yaptı. Bu filmdeki performansıyla Altın Küre’ye aday gösterilen aktris, ardından “ I.Q. ” adlı romantik komedide oynadı.

1994 yılında Robert Downey Jr. ile “ Restoration ” adlı filmde dramatik bir oyunculuk sergileyen Ryan, daha sonra “ When a Man Loves a Woman ” adlı filmde alkolik bir kadını canlandırdı. Romantik komedi serilerine bir süre daha devam eden Ryan, 1998 yılında bu türün bir başka örneğini Tom Hanks ile yeniden tekrarladı ve “ You’ve Got Mail ” adlı filmde oynadı.

Aynı yıl Nicolas Cage ile birlikte “ City of Angels ” adlı romantik bir dramda oynadı. Bu filmin ardından, çok farklı bir karakterle “ Hurlyburly ” adlı filmde Kevin Spacey ve Sean Penn ile birlikte oynayan Ryan, egzotik bir dansçıyı canlandırdı.

2000 yılına yeni bir romantik komedi filmiyle merhaba diyen aktris, Lisa Kudrow ve Diane Keaton ile birlikte “ Hanging Up ” adlı filmde rol aldı. Aktris aynı yıl içinde, Taylor Hackford'un yönettiği " Yaşam Kanıtı " isimli filmde de Russell Crowe ile birlikte kamera karşısına geçti. Bu sırada yapımcılığa merak salan Ryan, “ Lost Souls ” filminin yapımcılığını üstlendi.

Aktristin 2001 yılı çalışmaları arasında, " Kate & Leopold " isimli romantik komedi filmi yer alıyor...

Filmografi 2001 Kate & Leopold (2001) 2000 Hanging Up 1999 Proof of Life 1998 You’ve Got Mail 1998 Hurly Burly 1997 Addicted to Love 1996 Courage Under Fire 1995 Restoration 1995 French Kiss 1994 When a Man Loves a Woman 1994 I.Q. 1994 A Century of Cinema 1993 Flesh and Bone 1993 Sleepless in Seattle 1992 Prelude to a Kiss 1991 The Doors 1990 Joe Versus the Volcano 1989 When Harry Met Sally 1988 Promised Land 1988 D.O.A. 1988 The Presidio 1987 Innerspace 1986 Armed and Dangerous 1986 Top Gun 1983 Amityville 3-D/Amityville III: The Demon 1981 Rich and Famous


İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Meg Ryan
Meg Ryan