merhamet

Merhamet sözlüklerde “bir kimsenin veya bir başka canlının karşılaştığı kötü durumdan dolayı duyulan üzüntü, acıma” olarak tanımlanmakta olup, neo-spiritüalist terminolojide kullanılan terimlerden biridir. Neo-spiriritüalist görüşe göre merhamet, insan ruhunun “Dünya Okulu”nda edinmesi gereken temel ruhsal yeteneklerden biridir.

Merhamet

Merhamet sözlüklerde “bir kimsenin veya bir başka canlının karşılaştığı kötü durumdan dolayı duyulan üzüntü, acıma” olarak tanımlanmakta olup, neo-spiritüalist terminolojide kullanılan terimlerden biridir. Neo-spiriritüalist görüşe göre merhamet, insan ruhunun “Dünya Okulu”nda edinmesi gereken temel ruhsal yeteneklerden biridir. Bu görüşe göre, kişinin acınacak bir hale gelmiş, bir felakete uğramış veya benzeri hallere düşmüş, ıstırap çeken bir insana acıyarak, o insanın çektiği ıstırabı kendi yüreğinde hissetmesi, ıstırabını paylaşması kişiye, onun başına gelen olaydan ıstırap çekerek edindiği deneyimi -aynı olayı yaşamasına gerek kalmaksızın- edinme olanağı sağlayabilir.

Merhamet yeteneğini Bedri Ruhselman özetle şöyle açıklamaktadır:

  • “Istırap çeken bir insanın ıstırabına katılıyorsanız, o ıstırap çeken insan kadar siz de o ıstıraba neden olan deneyimleri geçirmişçesine, kısa yollardan deneyim sahibi olursunuz. Hatta, yine tebliğlerden anladığımıza göre, yalnız çevremizde yaşayanların değil, tarihte büyük idealler uğrunda, büyük fedakarlıklar göstermiş ve bu yüzden de büyük ıstıraplardan geçmiş insanların yaşamlarını incelerken, onların bu ıstıraplarına katılmak ve onların büyük gayeleri uğrunda güçlükleri nasıl yenmiş olduklarını takdir etmek de, bu hususta gösterilen samimi duyguların derinliği oranında, insanı yükseltir ve deneyim sahibi kılar.”
  • “Asıl ruh kudreti, başkalarının acıları karşısında etkilenip üzülmemek, başkalarının aleyhinde seyreden olaylara karşı koyma zahmetinden kurtulmak için kılını kıpırdatmamak değil, başkalarının kurtuluşu uğruna kendi aleyhinde seyreden olaylar karşısında zerre kadar kıpırdamamak ve onlara zevkle göğüs germek, dayanabilmektir.”
  • “Başkasına acımayan insan, her şeyden önce, kendisine acınacak biçaredir. Acımayan insan, sevemez. Acımayan insan, fedakar olamaz. Acımayan insan, yararlı olamaz. Acımayan insan, duygulanamaz, içlenemez. Duygulanamayan, içlenemeyen insan, güzelliği bilmez, sanattan anlamaz.”


Ayrıca bakınız

merhamet

Bir kimsenin veya bir başka canlının karşılaştığı kötü durumdan dolayı duyulan üzüntü, acıma.

merhamet

Türkçe merhamet kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. mercy, pity, compassion, clemency, agape, benignity, charitableness, charity, commiseration, Grace, loving kindness, misericordia, Ruth

merhamet

Türkçe merhamet kelimesinin Fransızca karşılığı.
commisération [la], pitié [la], apitoiement [le], charité [la], miséricorde [la], attendrissement [le], clémence [la], merci [la]

merhamet

Türkçe merhamet kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Barmherzigkeit, Liebe, Mitleid, Anteil

Merhamet (Anemi) sözleri

Anemi tarafından albümünde söylenen Merhamet adlı şarkının sözleri.

felaketlerden sağ çıkan yok
her aşk kendinin katili
tatmadığım bir boşluk yok
ait olmak eskidendi

alın yazımla başbaşayım
merhametten iz bile yok
sende gel al istediğini
karşı koycak halim bile yok

huzur bana haram olmuş
geçti yıllar hepsi ziyan olmuş
bir çocukluk vardı içimde, öldü işte onada yazık olmuş
kurda kuşa ziyafet çekmiş
yar dediğim cellatım olmuş
eş dost diye beklediklerim ,bana ilk tekmeyi vuran olmuş...

Merhamet (Arif Susam) sözleri

Arif Susam tarafından albümünde söylenen Merhamet adlı şarkının sözleri.

Tanrım neden böyle yazdın kullarının kaderini
Düşenlerin kimse tutmaz çırpınırken ellerini
Tanrım sen acı kuluna dert verip derman aratma
Merhamet et kullarına sen büyüksün sen yücesin
Muhtac etme kullarına
Merhamet merhamet sen büyüksün sen yücesin
Muhtac etme kullarına

Çaresizim senden başka güvenecek kimsem yok
Sen ol bana dert ortağı anlatacak derdim çok
Yüzüm gülmedi dünyada ne aşktan ne dosttan yana
Merhamet et ağlayana sen büyüksün sen yücesin
Muhtac etme kullarına
Merhamet merhamet sen büyüksün sen yücesin
Muhtac etme kullarına

Yanıtlar